Miał być wart 13 tys., a jest dziesięć razy więcej. Na lotnisku zatrzymano przemytników obrazu

Na Lotnisku Chopina udaremniono próbę wywozu obrazu słynnej amerykańskiej malarki. Mazowieccy funkcjonariusze KAS informują, że wartość rynkowa XX-wiecznego obrazu jest szacowana na ponad 130 tys. złotych.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach grudnia mazowieccy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili obraz z XX wieku, który miał trafić z Polski do USA. Jego wartość została znacznie zaniżona.

Zobacz także: Paraliż lotniska Gatwick. Policja zatrzymała dwóch podejrzanych o sterowanie dronami

Lotnisko Chopina. Zatrzymano cenny obraz

Funkcjonariusze celno-skarbowi zauważyli na Lotnisku Chopina obraz pędzla amerykańskiej artystki Charmion von Wiegand. Uwagę funkcjonariuszy zwróciła bardzo niska zadeklarowana wartość dzieła. Osoby, które chciały je wywieźć mówiły, że jest wart tylko 3,5 tys. dolarów (ponad 13 tys. złotych). Szybko okazało się, że prawdziwa wartość jest 10-krotnie wyższa. Obraz może być wart nawet 130 tys. złotych.

Zatrzymany obraz to olejna praca na płótnie, autorstwa Charmion von Wiegand (1896 - 1983) - wybitnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki kierunku w sztuce zwanego De Stijl, rozwijającego się w latach 20. XX wieku. Zgodnie z notowaniami z portalu Artprice, w 2007 roku, dwa obrazy autorki zostały sprzedane za kwotę powyżej 79 tys. euro.

KAS informuje, że na wywóz dzieła o takiej wartości konieczne jest pozwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie dodaje, że za wywóz za granicę bez pozwolenia zabytków, które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, bądź kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zajmie się teraz postępowanie karno-skarbowym ws. osób, które próbowały wywieźć z Polski obraz Charmion von Wiegand.

Więcej o:
Komentarze (57)
Obraz, który miał być wart 13 tys., kosztował 130 tys. złotych. Na lotnisku zatrzymano oszustów
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 36 razy 24

  Durne przepisy! Ukradli ten obraz czy jak? Jeśli to ich własność, mogą nawet napalić nim w piecu!

 • 68jacekw

  Oceniono 31 razy 19

  Jeszcze kółko w środku i byłby jak obraz kontrolny w TVP.

 • striepo

  Oceniono 16 razy 14

  Jak się wycenia wartość obrazu?
  Większość domów aukcyjnych sama spekuluje cenami. Znają branżę i w wielu przypadkach sami na swoich aukcjach kupują owe dzieła, obraz trafia do magazynu i za rok wystawiają ponownie za kwotę o XX procent wyższą w nadziei, że jakiś nowobogacki go kupi przepłacając kilka razy. Jak kupi to zysk, jak nie kupi to też żadna strata, wystawi się później a obraz zyskuje historię sprzedaży. Obrazy najwięcej zyskują też po śmierci artysty a w domach aukcyjnych, żyją tym bardziej niż łowcy skór
  Mając bardzo dobrą historię i reputacje domu aukcyjnego można odkupić od klienta w tarapatach finansowych za 1/4 ceny i jeszcze oskubać go na 50 % marży, połowa od sprzedającego i połowa od kupującego.
  Dom aukcyjny z rekordami sprzedaży to też super reklama by więcej klientów oskubać można.
  Ot cała historia domów aukcyjnych w pigułce.
  Zatem obraz jest warty tyle ile klient jest w stanie za niego zapłacić

 • bratjolki

  Oceniono 15 razy 13

  ........zabytków, które mają więcej niż 50 lat, a ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5..... itd
  Czyli sędziwy malarz o światowej dławię może pójść za kraty za zdjęcie ze SWOJEJ ściany SWOJEGO obrazu i zabranie wnuczce do Timbuktu.
  Świetne to.
  Nie możesz zjeść grzyba ze swojego ogrodu ani wypalić zioła spod swojego płotu. Itdddd

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 19 razy 13

  Wygląda jak kartka z mojego zeszytu z matematyki, gdy z nudów zamalowywałem kartki flamastrami.

 • harry_callahan

  Oceniono 17 razy 9

  Czytając komentarze przestałem się dziwić, że największą popularność w Polsce mają obrazy w stylu jelenie na rykowisku albo kotki z motylkami.

 • wesslingharald

  Oceniono 11 razy 9

  Ten obraz na zdjęciu jest niewłaściwie ustawiony ( duży, żółty kwadrat powinien być w górnym prawym rogu) Na początku roku wyceniany był na 60 tys. dolarów.

 • e.olsen

  Oceniono 22 razy 8

  Dobra. Profan ze mnie, choć podziwiam dzieła starych mistrzów. Ale co jest ciekawego/oryginalnego/ładnego w tym "obrazie", żeby dawać za niego takie pieniądze? Świat zmierza w dziwnym kierunku...

 • oyesu

  Oceniono 26 razy 8

  Wartość przedmiotu ocenia się przez to ile ktoś chce za niego zapłacić
  Dla mnie jest wart 99PLN

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX