Bliscy i przyjaciele upamiętnili Korę. Na ścianie jej domu rozbłysł niezwykły neon

Na ścianie domu Kory i Kamila Sipowicza na Bielanach zawisł czerwony neon upamiętniający zmarłą pod koniec lipca artystkę. Jego pomysłodawcami są rodzina, przyjaciele i sąsiedzi Kory. Neon codziennie po zmroku będzie rozświetlał ścianę budynku, w którym wokalistka Maanamu mieszkała przez prawie 20 lat.
Zobacz wideo

Uroczyste odsłonięcie neonowego napisu o treści "Miłość to wieczna tęsknota" odbyło się w poniedziałek 17 grudnia wieczorem. Uczestniczyli w nim bliscy Kory, a także wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska i przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Bielany.

Kora upamiętniona przez przyjaciół i rodzinę

Różowo-czerwony neon z cytatem z piosenki "Anioł' (z płyty "Derwisz i anioł" wydanej w 1991 roku) pojawił się na ścianie domu przy ulicy Płatniczej 59, w którym wokalistka Maanamu mieszkała przez blisko 20 lat.

Neon został w całości sfinansowany przez Urząd Dzielnicy Bielany, a jego projekt wykonała polska artystka Paulina Ołowska. Będzie zapalał się codziennie po zmroku. Dlaczego zdecydowano się własnie na taką formę upamiętnienia Kory?

- Nie chcieliśmy przykręcać tablicy ani stawiać kolejnego pomnika. Dlatego powstał piękny różowo-czerwony neon. Bardzo nietuzinkowy, jak całe życie Kory - mówił po odsłonięciu neonu burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, cytowany przez "Gazetę Stołeczną".

 

Kora Jackowska. Artystka i wokalistka zespołu Maanam

Kora, a właściwie Olga Sipowicz, z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, była artystką polskiego rocka, wokalistką i autorką tekstów (wydawanych także jako zbiory wierszy) oraz solistką zespołu Maanam w latach 1976-2008. Była odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Kora zmarła 28 lipca nad ranem w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu po wieloletniej walce z rakiem. Miała 67 lat. Jej pogrzeb odbył się 8 sierpnia 2018 na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. 

Więcej o: