Rafał Trzaskowski przedstawił plan walki ze smogiem. 12 tys. zł dla każdego mieszkańca na wymianę pieca

Rafał Trzaskowski w środę przedstawił plan ratusza na walkę ze smogiem w Warszawie. Na pierwszy ogień pójdą "kopciuchy" - miasto ma na to 300 mln zł. Później pojawią się czujniki pomiaru jakości powietrza i więcej zieleni.
Zobacz wideo

W środę Rafał Trzaskowski zorganizował konferencję dotyczącą działań, które miasto planuje w związku z walką ze smogiem. U jego boku pojawiła się również Justyna Glusman, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju. 

Wymiana kopciuchów w Warszawie

Rafał Trzaskowksi powiedział, że priorytetem będzie wymiana "kopciuchów". Zgodnie z warszawską ustawą antysmogową przestarzałe piece mają zniknąć ze stolicy do 2022 roku. Miasto przeznaczyło na to 300 mln złotych, które już znajdują się w budżecie. W pierwszym roku na ten cel ratusz wyda 30 mln złotych. 

Każdy mieszkaniec, który będzie starał się o dopłatę na wymianę pieca, otrzyma od miasta 12 tys. zł. Zarobki nie będą grały roli - będzie mógł otrzymać ją każdy.  Podkreślono również, że procedury wnioskowania o dopłatę będą łatwiejsze

Opracujemy wygodny i łatwo dostępny system dla mieszkańców. Stolica przyjmie też proaktywną rolę. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków

- powiedziała Justyna Glusman.

Stacje pomiaru, zieleń i drony

Wymiana pieców to  nie wszystko. Podczas  konferencji zapowiedziano również, że w pierwszym kwartale 2019 roku rozpisany zostanie przetarg na montaż trzech nowych stacji monitorujących jakość powietrza. Glusman zdradziła już, gdzie będą się znajdowały - jedna przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia - w Pruszkowie.

W drugim kwartale 2019 roku ma pojawić się prawie 140 kolejnych mierników, które będą sprawdzać podstawowe pomiary w czasie rzeczywistym. Większość stanie w stolicy, reszta w miejscowościach ościennych na terenie aglomeracji. 

Kolejnym punktem planu antysmogowego ma być zazielenienie Warszawy. Zieleń pojawi się na 76 dużych arteriach stolicy. Miasto ma przekazać również warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. Elementem "zazieleniania" miasta ma być też rozwój elektrycznej komunikacji miejskiej

Na koniec Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman mówili o tym, że zmienią się również zasady na jakich pracuje straż miejska. Walka ze smogiem ma być dla strażników miejskich priorytetem, a do pomocy będą mieli dwa drony, dzięki którym będzie można szybciej wykryć przypadki zatruwania powietrza.  

Więcej o: