Rafał Trzaskowski przedstawił plan walki ze smogiem. 12 tys. zł dla każdego mieszkańca na wymianę pieca

Rafał Trzaskowski w środę przedstawił plan ratusza na walkę ze smogiem w Warszawie. Na pierwszy ogień pójdą "kopciuchy" - miasto ma na to 300 mln zł. Później pojawią się czujniki pomiaru jakości powietrza i więcej zieleni.

W środę Rafał Trzaskowski zorganizował konferencję dotyczącą działań, które miasto planuje w związku z walką ze smogiem. U jego boku pojawiła się również Justyna Glusman, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju. 

Wymiana kopciuchów w Warszawie

Rafał Trzaskowksi powiedział, że priorytetem będzie wymiana "kopciuchów". Zgodnie z warszawską ustawą antysmogową przestarzałe piece mają zniknąć ze stolicy do 2022 roku. Miasto przeznaczyło na to 300 mln złotych, które już znajdują się w budżecie. W pierwszym roku na ten cel ratusz wyda 30 mln złotych. 

Każdy mieszkaniec, który będzie starał się o dopłatę na wymianę pieca, otrzyma od miasta 12 tys. zł. Zarobki nie będą grały roli - będzie mógł otrzymać ją każdy.  Podkreślono również, że procedury wnioskowania o dopłatę będą łatwiejsze

Opracujemy wygodny i łatwo dostępny system dla mieszkańców. Stolica przyjmie też proaktywną rolę. Doradcy będą prowadzić mieszkańców na każdym kroku procesu pozyskiwania środków

- powiedziała Justyna Glusman.

Stacje pomiaru, zieleń i drony

Wymiana pieców to  nie wszystko. Podczas  konferencji zapowiedziano również, że w pierwszym kwartale 2019 roku rozpisany zostanie przetarg na montaż trzech nowych stacji monitorujących jakość powietrza. Glusman zdradziła już, gdzie będą się znajdowały - jedna przy ul. Grochowskiej (Praga-Południe), druga na ul. Filtrowej (Ochota), a trzecia - w Pruszkowie.

W drugim kwartale 2019 roku ma pojawić się prawie 140 kolejnych mierników, które będą sprawdzać podstawowe pomiary w czasie rzeczywistym. Większość stanie w stolicy, reszta w miejscowościach ościennych na terenie aglomeracji. 

Kolejnym punktem planu antysmogowego ma być zazielenienie Warszawy. Zieleń pojawi się na 76 dużych arteriach stolicy. Miasto ma przekazać również warszawskim lasom miejskim nowe tereny pod zalesienia. Elementem "zazieleniania" miasta ma być też rozwój elektrycznej komunikacji miejskiej

Na koniec Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman mówili o tym, że zmienią się również zasady na jakich pracuje straż miejska. Walka ze smogiem ma być dla strażników miejskich priorytetem, a do pomocy będą mieli dwa drony, dzięki którym będzie można szybciej wykryć przypadki zatruwania powietrza.  

Więcej o:
Komentarze (39)
Rafał Trzaskowski przedstawił plan walki ze smogiem. 12 tys. zł dla każdego mieszkańca na wymianę pieca
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 20 razy 14

  Marchewka to za mało - musi być też bat - kary na tych co palą śmieciami.

  Większość z tych osób spokojnie stać na palenie czym innym. Najbiejdniejszym 5 czy 10% pewnie można dopłacić lub pomóc w zmianie mieszkania.

  Bo jak 2 emerytów mieszka na nieocieplonych 300mkw to to nie ma szans by było stać...

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 11 razy 7

  Autentyczna sytuacja sprzed kilku lat:
  Śmierdzi, dymi, patrzymy - to u sąsiada. Dym wywija spod dachu. Teściu woła do mnie: łącz wszystkie węże, jakie znajdziesz! Sam dzwoni na straż i biegnie - być może coś da się ratować, wynieść...
  Ja połączyłem węże, biegnę, żona je prostuje... gdzie lać?!
  Nigdzie. Sąsiad gumiaki w piecu palił, a że była pogoda niżowa, to "kręciło".
  OSP się nie piertoliła (chociaż to swój), wezwali policję. A ci uznali, że mandat w tej sytuacji to za mało.

 • felicjan15

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież stacja jest na Ochocie przy Niepodległości (między Nowowiejską a Fitrową). Po co druga kilkaset metrów od istniejącej? Może tak zamontować nową w odległości co najmniej 2 km od istniejącej??

 • sir.fred

  Oceniono 8 razy 4

  Nie trzeba dronów. Zapraszam wieczorem na plac Kasztelański. Smród urywa łeb...

 • nessuno

  Oceniono 5 razy 3

  Panie Trzaskowski, a kiedy w końcu SPPN na Żoliborzu permanentnie zastawionym bolidami słojów z okolicznych Pipidow mających tutaj darmowy P&R?
  Ograniczenie napływu tej hołoty to również walka ze smogiem.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Jakby rzad nie puszczal smogu to by obywatele oddychali czystym powitrzem.

 • van_norden

  Oceniono 14 razy 2

  Wymienią jeden piec węglowy na inny? Czyli smród pozostanie tylko trochę mniej śmierdzący.

 • wagadudu

  Oceniono 5 razy 1

  Jutro powie, że jednak tylko 6.000.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX