W Warszawie zawisły świąteczne plakaty. Radny PiS dostrzegł na nich islamski symbol

Sebastian Kaleta, radny Warszawy i bliski współpracownik Patryka Jakiego, skomentował wygląd świątecznych plakatów, które pojawiły się na ulicach Warszawy. Jak twierdzi, księżyc na jednym z nich przypomina islamski symbol. "Rozumiem, że intencją było, by ważne chrześcijańskie święto pokazać jako świeckie, ale chyba nie wyszło" - napisał na Twitterze.
Zobacz wideo

Świąteczne plakaty wiszą w różnych częściach Warszawy i zapraszają na oficjalne włączenie świątecznej iluminacji na Trakcie Królewskim. Widać na nich Pałac Kultury, gwiazdy i księżyc

Kaleta: To próba laicyzacji świąt

Sebastian Kaleta, radny Warszawy z ramienia PiS, zamieścił na swoim Twitterze zdjęcie jednego z banerów i ...zarzucił władzom Warszawy, że "reklamują" nadchodzące święta islamskim symbolem.

"Święta Bożego Narodzenia Warszawa reklamuje symbolem, który przypomina stosowany w kulturze islamu półksiężyc (hilal). Rozumiem, że intencją było, by ważne chrześcijańskie święto pokazać jako świeckie, ale chyba nie wyszło..." - napisał. 

Wypowiedź Kalety skomentowało między innymi stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Aktywiści zarzucili radnemu PiS przewrażliwienie, a w serii wpisów prześmiewczo wskazywali, że półksiężyc ma w swoich herbach wiele miast, między innymi Tarnobrzeg, Żyrardów, Mińsk Mazowiecki, Bełżyce, Przeworsk, Ostrowiec czy Sieniawa.

Sebastian Kaleta odpowiedział na te zarzuty. W kolejnym wpisie stwierdził:

Element każdego plakatu niesie za sobą określoną symbolikę. Jednemu może kojarzyć się z tym, drugiemu z tamtym. To podstawa tworzenia prac graficznych. Laicyzacja Świąt Bożego Narodzenia to znany proces, dlatego chrześcijanie na takich plakatach szukają określonych symboli

Jak dodał, na plakacie powinna znaleźć się gwiazda betlejemska, której grafik nie zamieścił, bo "tak bardzo chciał na świątecznym plakacie uniknąć jakiegokolwiek symbolu kojarzącego się z religią, która jest źródłem tego święta".

Więcej o:
Komentarze (84)
W Warszawie zawisły świąteczne plakaty. Radny PiS dopatrzył się na nich islamskiego symbolu
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 31 razy 27

  Polska pelna jest islamskich symboli: n.p. jak te babiny w chystach na glowie.

 • junk92508

  Oceniono 34 razy 22

  Ja bym radził panu Kalecie przeanalizować film 'O dwóch takich co ukradli Księżyc'.

  Dlaczego najważniejszym symbolem w tak ważnym filmie jest Księżyc a nie Krzyż (jak np. w Krzyżakach)

  IPN powinnien dokładnie zbadać zamieszanych ten filmy islamskich prowokatorów...

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 24 razy 20

  Zakazać jednej z faz Księżyca!!!! Nie będzie Kosmos pluł nam w twarz i dzieci nam islamił!!!!!

 • batura3

  Oceniono 21 razy 13

  A ja chciałbym dostrzec choć promil rozumu w głowie tego pissowskiego p osła:))) Bo jego twarz raczej nie jest skalana wiekszym wysiłkiem "intelektualnym" - alleluja:))

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 21 razy 13

  Czy herb Tarnowa też się komuś skojarzy z Islamem? To jakaś obsesja...
  A w ogóle półksiężyc jest elementem flagi Turcji, kraju nam życzliwego, jedynego, który nie uznał rozbiorów Polski. W Polsce mieszkają Tatarzy, od wieków wyznający islam. Patriotyzm polskich Tatarów może być wzorem dla wielu. Taka była Rzeczpospolita. Wielonarodowa, wielowyznaniowa, o niespotykanej w ówczesnej Europie tolerancji.
  Co pan radny wie o Rzeczypospolitej Obojga Narodów? o Unii Lubelskiej?
  Chyba niewiele...

 • Oceniono 13 razy 11

  To święto jest starsze niż chrześcijaństwo i islam. "Nasi słowiańscy przodkowie świętowali zwycięstwo światła nad ciemnością. Godowe Święto (Hody, Szczodre Gody) miało przynosić ludziom nadzieję, optymizm oraz radość." Więc proszę nie uzurpować sobie prawa do świąt przesilenia zimowego.

 • Inter Media

  Oceniono 17 razy 11

  Nie można inaczej tego skomentować - CO ZA IDIOTA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX