Sylwester bez fajerwerków w Warszawie. Mieszkańcy podzieleni: "Brawo", "A co z finałem WOŚP?"

Decyzja Rafała Trzaskowskiego o rezygnacji z pokazu fajerwerków i petard na miejskich obchodach sylwestra spotkała się z dużym odzewem naszych czytelników. Większość cieszy się z decyzji prezydenta, ale nie zabrakło też głosów osób, które twierdzą, że sylwester bez miejskiego pokazu fajerwerków straci na uroku.
Zobacz wideo

Jak informowaliśmy w poprzednim artykule, zgodnie z decyzją Rafała Trzaskowskiego  obchody sylwestra na Placu Bankowym w Warszawie odbędą się bez pokazu fajerwerków, który zostanie zastąpiony przez pokaz laserowy. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów.

Mieszkańcy: "Świetna decyzja", "Niech inni biorą przykład"

Po ogłoszeniu decyzji Rafała Trzaskowskiego w mediach społecznościowych pojawiło się wiele opinii na ten temat. Decyzję chwaliło wielu mieszkańców, ale nie zabrakło też negatywnych opinii - szczególnie z prawej strony sceny politycznej.

Decyzja prezydenta Warszawy wzbudziła dużo emocji również wśród naszych czytelników. W komentarzach zdecydowanie przeważają głosy mieszkańców, którzy są zadowoleni, że w najbliższego sylwestra na miejskich obchodach zabraknie petard i pokazów fajerwerków. Wiele osób jest zdania, że dobro zwierząt jest ważniejsze, niż huczne obchody Nowego Roku.

Świetna decyzja. Wreszcie ktoś ma odwagę to zrobić!
Pokaz świetlny jest piękny, a nie robi hałasu i smrodu. Jeśli choć jedno zwierzę będzie miało lepiej, to jestem za!
Warszawa! Brawo! Niech inni biorą przykład
Święto będzie tak czy owak. I wielki szacunek za ciszę. Za PRL nie mieliśmy huków petard, a zwykłe zimne ognie i jakoś nikt nie umarł. Więc dziękuję w imieniu psów, kotów i innych znerwicowanych istot za taki gest

- pisaliście w komentarzach.

Zakazać petard całkowicie? "Więcej kłopotów niż zabawy"

Zdaniem niektórych mieszkańców decyzja prezydenta Warszawy jest dobra, ale niewystarczająca - chcieliby, żeby miasto zakazało także puszczania fajerwerków przez osoby prywatne.

Powody? Fajerwerki nie tylko straszą zwierzęta, lecz także stanowią zagrożenie dla pozostałych osób - zwłaszcza, jeśli są puszczane pod blokiem, przez osoby nieodpowiedzialne lub będące pod wpływem alkoholu:

Uważam, że powinien być zakaz sprzedaży fajerwerków i zakaz wystrzałów że względu na bezpieczeństwo. Ludzie w sylwestra są po alkoholu i jest wiele tragedii z tego powodu. Ludzie robią to często bardzo nieodpowiedzialne

- argumentuje pani Agnieszka.

Zakaz całkowitego używania petard powinien być wszędzie. Z wątpliwej przyjemności więcej jest kłopotów, wypadków i dręczenia zwierząt niż zabawy
Świetna decyzja, ale chciałbym, aby za tym poszła również aktywna postawa służb, które będą gonić chuliganerię strzelającą ludziom pod oknami...
Jestem za całkowitym zakazem i w Warszawie i w całej Polsce. Zróbmy to dlanaszych zwierząt

- dodają inni komentujący.

Nie wszyscy się zgadzają: "Prawa zwierząt nad ludzkimi?"

Część komentujących skrytykowała decyzję Rafała Trzaskowskiego. Niektórzy twierdzili też, że dobro zwierząt nie jest wystarczającym powodem, by zrezygnować z hucznego pokazu o północy.

Sylwester jest od tego, żeby strzelać. To nie będzie to samo bez fajerwerków
Co, proszę? Może marsz żałobny Chopina grać o północy?

- pisały osoby, które jak co roku chciałyby zobaczyć nad placem Bankowym pokaz fajerwerków. 

To właściciele zwierząt nie mogą kupić za 2 zł tabletki na uspokojenie? Poza tym psa trzeba tresować, żeby nie bał petardy strzelonej na drugim końcu miasta

- twierdzi pan Mikołaj

A kiedy zakaże się szczekania i ujadania psom? Czy teraz prawa zwierząt są już nad ludzkimi?

- dodał pan Filip.

W dyskusji pojawił się też argument, który wcześniej został wyciągnięty przez prawicowych komentujących. Niektórzy nasi czytelnicy dopytywali, czy jeśli Rafał Trzaskowski rezygnuje z pokazu fajerwerków, to zamierza także zakazać "Światełka do nieba" w ramach obchodów finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak będzie impreza WOŚP, to też nie będzie fajerwerków? Zgodzę się, że zwierzęta za tym nie przepadają, ale skoro w sylwestra jest zakaz, to rozumiem, że konsekwentnie dla Owsiaka również? Bo jeśli nie, to Trzaskowski kolejny raz działa pod publiczkę
Bardzo dobra decyzja. Liczę też że pozostanie konsekwentny i analogiczny zakaz będzie obowiązywał w czasie finału WOŚP

- czytamy w komentarzach.

A jakie jest Wasze zdanie na temat hucznych obchodów sylwestra w miastach? Chcielibyście jak co roku zobaczyć miejski pokaz fajerwerków, a może ucieszyłby was całkowity zakaz strzelania petardami w mieście?  Piszcie do nas na adres: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

---

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: