Sylwester bez fajerwerków w Warszawie. Mieszkańcy podzieleni: "Brawo", "A co z finałem WOŚP?"

Decyzja Rafała Trzaskowskiego o rezygnacji z pokazu fajerwerków i petard na miejskich obchodach sylwestra spotkała się z dużym odzewem naszych czytelników. Większość cieszy się z decyzji prezydenta, ale nie zabrakło też głosów osób, które twierdzą, że sylwester bez miejskiego pokazu fajerwerków straci na uroku.
Zobacz wideo

Jak informowaliśmy w poprzednim artykule, zgodnie z decyzją Rafała Trzaskowskiego  obchody sylwestra na Placu Bankowym w Warszawie odbędą się bez pokazu fajerwerków, który zostanie zastąpiony przez pokaz laserowy. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów.

Mieszkańcy: "Świetna decyzja", "Niech inni biorą przykład"

Po ogłoszeniu decyzji Rafała Trzaskowskiego w mediach społecznościowych pojawiło się wiele opinii na ten temat. Decyzję chwaliło wielu mieszkańców, ale nie zabrakło też negatywnych opinii - szczególnie z prawej strony sceny politycznej.

Decyzja prezydenta Warszawy wzbudziła dużo emocji również wśród naszych czytelników. W komentarzach zdecydowanie przeważają głosy mieszkańców, którzy są zadowoleni, że w najbliższego sylwestra na miejskich obchodach zabraknie petard i pokazów fajerwerków. Wiele osób jest zdania, że dobro zwierząt jest ważniejsze, niż huczne obchody Nowego Roku.

Świetna decyzja. Wreszcie ktoś ma odwagę to zrobić!
Pokaz świetlny jest piękny, a nie robi hałasu i smrodu. Jeśli choć jedno zwierzę będzie miało lepiej, to jestem za!
Warszawa! Brawo! Niech inni biorą przykład
Święto będzie tak czy owak. I wielki szacunek za ciszę. Za PRL nie mieliśmy huków petard, a zwykłe zimne ognie i jakoś nikt nie umarł. Więc dziękuję w imieniu psów, kotów i innych znerwicowanych istot za taki gest

- pisaliście w komentarzach.

Zakazać petard całkowicie? "Więcej kłopotów niż zabawy"

Zdaniem niektórych mieszkańców decyzja prezydenta Warszawy jest dobra, ale niewystarczająca - chcieliby, żeby miasto zakazało także puszczania fajerwerków przez osoby prywatne.

Powody? Fajerwerki nie tylko straszą zwierzęta, lecz także stanowią zagrożenie dla pozostałych osób - zwłaszcza, jeśli są puszczane pod blokiem, przez osoby nieodpowiedzialne lub będące pod wpływem alkoholu:

Uważam, że powinien być zakaz sprzedaży fajerwerków i zakaz wystrzałów że względu na bezpieczeństwo. Ludzie w sylwestra są po alkoholu i jest wiele tragedii z tego powodu. Ludzie robią to często bardzo nieodpowiedzialne

- argumentuje pani Agnieszka.

Zakaz całkowitego używania petard powinien być wszędzie. Z wątpliwej przyjemności więcej jest kłopotów, wypadków i dręczenia zwierząt niż zabawy
Świetna decyzja, ale chciałbym, aby za tym poszła również aktywna postawa służb, które będą gonić chuliganerię strzelającą ludziom pod oknami...
Jestem za całkowitym zakazem i w Warszawie i w całej Polsce. Zróbmy to dlanaszych zwierząt

- dodają inni komentujący.

Nie wszyscy się zgadzają: "Prawa zwierząt nad ludzkimi?"

Część komentujących skrytykowała decyzję Rafała Trzaskowskiego. Niektórzy twierdzili też, że dobro zwierząt nie jest wystarczającym powodem, by zrezygnować z hucznego pokazu o północy.

Sylwester jest od tego, żeby strzelać. To nie będzie to samo bez fajerwerków
Co, proszę? Może marsz żałobny Chopina grać o północy?

- pisały osoby, które jak co roku chciałyby zobaczyć nad placem Bankowym pokaz fajerwerków. 

To właściciele zwierząt nie mogą kupić za 2 zł tabletki na uspokojenie? Poza tym psa trzeba tresować, żeby nie bał petardy strzelonej na drugim końcu miasta

- twierdzi pan Mikołaj

A kiedy zakaże się szczekania i ujadania psom? Czy teraz prawa zwierząt są już nad ludzkimi?

- dodał pan Filip.

W dyskusji pojawił się też argument, który wcześniej został wyciągnięty przez prawicowych komentujących. Niektórzy nasi czytelnicy dopytywali, czy jeśli Rafał Trzaskowski rezygnuje z pokazu fajerwerków, to zamierza także zakazać "Światełka do nieba" w ramach obchodów finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak będzie impreza WOŚP, to też nie będzie fajerwerków? Zgodzę się, że zwierzęta za tym nie przepadają, ale skoro w sylwestra jest zakaz, to rozumiem, że konsekwentnie dla Owsiaka również? Bo jeśli nie, to Trzaskowski kolejny raz działa pod publiczkę
Bardzo dobra decyzja. Liczę też że pozostanie konsekwentny i analogiczny zakaz będzie obowiązywał w czasie finału WOŚP

- czytamy w komentarzach.

A jakie jest Wasze zdanie na temat hucznych obchodów sylwestra w miastach? Chcielibyście jak co roku zobaczyć miejski pokaz fajerwerków, a może ucieszyłby was całkowity zakaz strzelania petardami w mieście?  Piszcie do nas na adres: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

---

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (54)
Warszawiacy o decyzji Trzaskowskiego ws. fajerwerków. "Brawo", "A co z finałem WOŚP?"
Zaloguj się
 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 62 razy 26

  Ja tam widziałem dwojakie komentarze na forach, ale giewu jak zwykle "jedyny, właściwy, odgórnie ustalony".
  Mi nie przeszkadzają fajerwerki raz do roku, ale przeszkadzają przez cały rok psy srające po trawnikach i szczekające za ścianą.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 50 razy 22

  A ja jestem za zakazem posiadania psów ... 80% osób nie nadaje się na właścicieli nawet chomika

 • totom_kinoplex

  Oceniono 26 razy 10

  "Fajerwerki nie tylko straszą zwierzęta, lecz także stanowią zagrożenie dla pozostałych osób" - od kiedy droga Redakcjo zwierzęta to osoby?

 • Oceniono 9 razy 9

  Nie ma takiej rzeczy która by się podobała wszystkim. Coś jednego cieszy a drugiemu przeszkadza. Rozwiązaniem jest oczywiście zakazanie wszystkiego żeby przypadkiem kogoś nie urazić.Tylko potem nie dziwcię się że różne "oszołomy" dochodzą do władzy. Bo te "oszołomy" stają się głosem zdrowego rozsądku wśród coraz bardziej wynaturzonej poprawności politycznej.

 • RAFIK

  Oceniono 16 razy 6

  Nie ma zakazu, a dobrowolna decyzja. Reszta kiedyś zrozumie. A pisowska miernota niech zapamięta raz na zawsze... Kaczyński kiedyś w ogóle odwołał Sylwestra, a teraz ma pomnik w prawie każdym mieście. Żenada

 • tomasz.rze

  Oceniono 12 razy 6

  Gdyby psy wiedziały, że zakaz jest z ich powodu, do zaszczekałyby się ze śmiechu na śmierć.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 17 razy 5

  Zakaz handlu w niedzielę, że związku z tym zamknięcie centrów handlowych ma upie.rdolić, lub chociaż utrudnić akcję WOŚP między innymi, choć być może przede wszystkim.
  Taka Wolska.

 • boo-boo

  Oceniono 8 razy 4

  Jako miłośnik psów napiszę tak- mój pies-mój problem. Nie mam zamiaru ludziom dookoła zakazywać tego czy tamtego bo mój pies się wystraszy. A co z burzami ?
  Do tych co popierają zakaz mam pytanie - czy sprzątacie po swoich pupilkach ? czy obsrywają trawniki i reszta musi to znosić ? Zanim zaczniecie wymagać od innych zacznijcie od siebie. Ja po swoim psie sprzątam bo tego wymaga zwykła przyzwoitość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX