Sylwester w Warszawie bez fajerwerków. Prawica: Trzaskowski psuje warszawiakom świętowanie

Rafał Trzaskowski ogłosił, że w sylwestrową noc warszawski ratusz rezygnuje z miejskiego pokazu fajerwerków na rzecz pokazu laserowego. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów. Decyzję prezydenta Warszawy skrytykowały prawicowe media, twierdząc, że rezygnacja z głośnego pokazu petard "zepsuje warszawiakom sylwestra".
Zobacz wideo

Oficjalne obchody sylwestra w stolicy jak co roku odbędą się na placu Bankowym. W poprzednich latach obrońcy praw zwierząt prosili władze Warszawy o zrezygnowanie z głośnego pokazu fajerwerków, które o północy rozświetlały miasto. W tym roku ich prośby zostały wysłuchane.

#WarszawaNieStrzela. Dla dobra zwierząt

W środę wieczorem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że w sylwestrową noc miasto rezygnuje z miejskiego pokazu fajerwerków podczas oficjalnych obchodów na placu Bankowym. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów. 

"Potwierdzam - w tym roku w Sylwestra #WarszawaNieStrzela. Podczas imprezy sylwestrowej organizowanej przez @warszawa nie będzie pokazu głośnych fajerwerków. Bąbel wygląda na zadowolonego" - napisał Trzaskowski na Twitterze, załączając zdjęcie ze swoim synem oraz psem. 

W tym roku mieszkańcy Warszawy mają świętować Nowy Rok przy pokazie laserowym - nie wiadomo jeszcze, jak długo będzie trwał, ani jak dokładnie będzie wyglądał.

Pod wpisem Trzaskowskiego nie zabrakło pozytywnych komentarzy warszawiaków. Niektórzy twierdzili wręcz, że decyzja nowego prezydenta jest dobra, choć niewystarczająca, bo w sylwestrową noc miasto powinno także zakazać ich używania osobom prywatnym.

Brawo. Każde miasto powinno zrezygnować z tej atrakcji a pieniądze które idą z dymem lepiej niech dadzą na schroniska
Wreszcie! Dodam, że nie tylko psy źle znoszą ten huk, ale także ptaki i małe dzieci
To bardzo dobra wiadomość! Czekamy jeszcze na zakaz fajerwerków w ogóle w mieście i będzie idealnie

- pisali mieszkańcy pod wpisem Trzaskowskiego.

Prawica: "Trzaskowski psuje warszawiakom sylwestra"

Choć mieszkańcy o decyzji prezydenta wypowiadają się w większości pozytywnie, rezygnacja z głośnego pokazu fajerwerków w Warszawie spotkała się także z krytyką - głównie z prawej strony sceny politycznej.

"Trzaskowski psuje warszawiakom miejskiego sylwestra. Fajerwerków nie będzie, rzekomo dla dobra zwierząt" - napisali na Twitterze dziennikarze portalu wPolityce.pl.

Wtórował im Cezary Gmyz, korespondent TVP, który na swoim koncie w serwisie społecznościowym zapytał Rafała Trzaskowskiego, czy zamierza także zlikwidować pokaz fajerwerków podczas "Światełka do nieba" w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Póki co nie wiadomo, czy rezygnacja z dziesięciominutowego pokazu fajerwerków po finale WOŚP jest rozważana. 

Decyzję Trzaskowskiego skomentował również Grzegorz Frątczak z Polskiego Radia.

"Jestem kierowcą, mięsożercą, białym, mężczyzną, który lubi fajerwerki... za chwilę wsadzą mnie do więzienia za to że jestem jaki jestem" - napisał.

"Panie Rafale, to nie trwające kwadrans fajerwerki na oficjalnej imprezie miasta są problemem, tylko huk niosący się po osiedlach na tydzień przez Sylwestrem i prawdziwa kanonada od rana 31 grudnia do wczesnych 2-3 w nocy 1 stycznia" - dodała Urszula Zielińska z "Rzeczpospolitej".

Z fajerwerków rezygnują kolejne miasta

Przypomnijmy, że rok temu władze Warszawy skróciły miejski pokaz fajerwerków z kilkunastu do kilku minut. Z pokazów sztucznych ogni i petard na wniosek obrońców zwierząt całkowicie zrezygnowały z kolei między innymi władze dzielnicy Praga-Północ. Jak argumentowano, chodziło głównie o spokój zwierząt przebywających w pobliskim Zoo.

W zeszłym roku podobne decyzje podjęły także władze Krakowa, Poznania, Białegostoku, a w tym, z miejskiego pokazu fajerwerków wycofali się prezydenci Torunia i Gdańska. 

A co Wy myślicie o decyzji prezydenta Warszawy? Chcielibyście jak co roku zobaczyć miejski pokaz fajerwerków, a może ucieszyłby was całkowity zakaz strzelania petardami w mieście?  Piszcie do nas na adres: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

---

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: