Auta nie zaparkują już czterema kołami na chodniku? Petycja trafi teraz z Sejmu do premiera

Miasto Jest Nasze chce zmian dotyczących parkowania samochodów na chodnikach. Petycja została już złożona do sejmowej komisji, trafi teraz do premiera Mateusza Morawieckiego. Do ewentualnego uchwalenia jest jednak jeszcze długa droga.

Miasto Jest Nasze chce skończyć z wolną amerykanką w kwestii parkowania na chodnikach. Zmiany w kodeksie drogowym miałyby dotyczyć tego, w jaki sposób będziemy mogli parkować na chodnikach oraz tego, kto i jak szybko może usunąć stamtąd nasz samochód.  

"SUKCES! Posłowie uważają parkowanie na chodniku i brak egzekwowania zakazów parkowania za poważny problem. Nasza petycja została skierowana do Premiera i do konsultacji z organizacjami samorządów terytorialnych. Posłowie na razie umyli ręce, ale temat będzie dalej procedowany" - napisali w środę działacze na Twitterze.

Zakaz parkowania na chodnikach

Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze żądają zakazu parkowania całych aut na chodnikach. Dotychczasowe przepisy pozwalają na to pod warunkiem, że nie utrudnia to poruszania pieszym i pozostawia im fragment chodnika o szerokości nie mniejszej niż 1,5 m.

Gdyby zmiany weszły w życie, w przepisach pozostałaby jedynie dotychczasowa możliwość parkowania w taki sposób, aby tylko część pojazdu znalazła się na chodniku. Na chodnik można wjechać albo przednimi kołami, albo kołami jednego z boków auta

Miasto Jest Nasze proponuje, by parkowanie całych aut na chodnikach było możliwe tylko we wskazanych miejscach.

Dajemy dowolność: i mieszkańcom, jeśli uważają, że w ich okolicy brakuje takich miejsc, i samorządowi, żeby wyznaczył te miejsca w cywilizowany sposób

- mówił jeden z pomysłodawców zmian, Jan Mencwel z MJN. 

Druga zmiana, którą MJN chce wprowadzić do kodeksu drogowego, miałaby dotyczyć odholowania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Obecnie służby mają taką możliwość tylko w momencie, gdy zaparkowany pojazd oprócz tego, że stoi "na zakazie", to jeszcze blokuje ruch. Stowarzyszenie chce, aby holownik można było wezwać w przypadku każdego źle zaparkowanego auta.

Więcej o:
Komentarze (116)
Auta nie zaparkują już czterema kołami na chodniku? Petycja trafi teraz z Sejmu do premiera
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 81 razy 37

  Czyli chca przepisow, ktore obowiazuja w normalnych krajach, chyba wszedzie na zachodzie Europy.
  Oby jak najszybciej.

 • szczebrzeszczyniak

  Oceniono 60 razy 30

  Chodnik dla pieszego, jezdnia dla samochodu. Tym którzy tego nie akceptują, proponuje inny podział przestrzeni, samochody stoją na chodniku, piesi chodzą po jezdni.
  Prawo jest potrzebne. Warszawa jest obstawiona słupkami wzdłuż ulic żeby chronić chodniki. Te słupki kosztują, kosztuje instalacja, kosztuje remont. A wystarczy ulepszyć prawo, i wtedy przeznaczyć pieniądze na inne cele.

 • piotr60j

  Oceniono 39 razy 21

  Jestem za. I dorzucę jeszcze jedną uwagę: chodniki, niezależnie czy są wykonane z kostki czy z płyt chodnikowych, układane są na lekkiej podbudowie. I ta podbudowa bez problemu wytrzymuje obciążenie ruchem pieszym, nawet gdy ten pieszy ma na nogach buty typu szpilka, a odkształca się (zapada) gdy obciążenie pochodzi od samochodów. I po dwóch, trzech latach chodnik wymaga naprawy, a naprawa jest często droższa niż ułożenie nowego chodnika.

 • jacek226311

  Oceniono 38 razy 20

  a co to znaczy,ze w Polsce panuje "wolna amerykanka" jesli chodzo o parkowanie. Zapraszam do NYC i zaparkucie jednym kolem na krawezniku, a zniknie wasz samochod za dwadziescia minut-nie ma litosci-ekipy jak spod ziemi wychodza

 • tomus60

  Oceniono 32 razy 14

  Jeszcze przydało by się przestrzegać przepisu że na chodniku tylko auto o DMC<2,5 t. czyli tak na szybko Audi A8, Audi SQ5, Audi Q7, BMW X5, BMW X6, BMW 7, Chevrolet Captiva (niektóre wersje), Ford Edge, Ford S-MAX (większość wersji), Hyundai Santa Fe, Jeep Grand Cheeroke, Kia Sorento, Mazda CX-9, Mercedes GL, Mercedes GLC (niektóre wersje), Mercedes M, Mitsubishi Pajero, Nissan Navara, Land Rover i Range Rover (każdy oprócz najprostszej wersji modelu Discovery Sport), Peugeot 807, Porsche Cayenne, Renault Espace (niektóre wersje), Skoda Kodiaq (niektóre wersje), Toyota Hilux, Toyota Land Cruiser, Volvo XC60 (niektóre wersje), Volvo XC90, Volkswagen Amarok, Volkswagen Touareg że o dostawczakach nie wspomne

 • ilenka50

  Oceniono 30 razy 10

  W tej sprawie, jak w każdej innej, wystarczyłoby trochę zrozumienia jednych dla innych. Gdyby samochody parkowały na chodnikach, ale zostawiając wystarczająco dużo miejsca dla pieszych, nie byłoby problemu. Gdyby piesi spróbowali zrozumieć, że o miejsca parkingowe gdzieniegdzie trudno, łatwiej byłoby o zgodę. Gdyby rowerzyści nie wkurzali na chodnikach pieszych, a piesie rowerzystów na ścieżkach, też dałoby się dogadać. Śledząc kolejny dzień dyskusji na ten temat, odnoszę wrażenie, że tak naprawdę największym problemem jest fakt, że obok nas są inni ludzie. Możecie, moi drodzy, wymyślać nowe ustawy, pisać petycje, żądać. Bez wspólnego pochylenia się nad jakimś problemem nic z tego nie będzie.

 • komentator_2000

  Oceniono 25 razy 9

  Ale przecież kodeks określa zasady parkowania na chodniku. Między innymi jaka szerokość chodnika musi pozostać wolna. Może najpierw trzeba to wyegzekwować, zamiast tworzyć kolejny przepis?

 • duzyjan77

  Oceniono 24 razy 8

  kary za parkowanie są śmieszne, należy jest rygorystycznie podnieść. ile razy Straż Pożarna nie mogła PRZEJECHAĆ?!

 • sselrats

  Oceniono 35 razy 7

  Auta nie powinny parkowac na chodniku jenym kolem. Piesi nie siadaja na jezdni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX