Prehistoryczne znalezisko na budowie metra. Wykopano kości mamuta sprzed 120 tysięcy lat

Robotnicy podczas prac na budowie II linii metra natknęli się na zaskakujące znalezisko. Przy stacji metra Płocka na Woli odnaleziono kości sprzed 120 tysięcy lat. Najprawdopodobniej należały do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego, który żył w rejonie.

Robotnicy natrafili na kość miednicy oraz fragmenty szkieletu prehistorycznego ssaka podczas prac 6 metrów pod ziemią, przy stacji Płocka C08. 

- Znalezione szczątki zostały przez nas wydobyte i oczyszczone. Będą przedmiotem dalszych badań dla ustalenia dokładnego gatunku tego zwierzęcia, jego chronologii oraz okoliczności śmierci - mówi Wojciech Brzeziński, Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Budowa II linii metra. Prehistoryczne kości znalezione na budowie 

Jak informuje Metro Warszawskie, ze wstępnych badań wynika, że znalezione kości należą do mamuta lub prehistorycznego słonia leśnego. Oba te gatunki żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu, czyli tzw. epoki lodowcowej. Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton. Wiek znalezionych kości datuje się na 100-120 tysięcy lat.

Dlaczego kości prehistorycznego ssaka znaleziono właśnie w tym miejscu? Jak się okazuje, w rejonie przekopu metra na Woli w okresie plejstocenu znajdowało się jezioro, które sięgało od ulicy Płockiej do ulicy Leszno, a być może nawet do Dworca Zachodniego. Mamuty i prehistoryczne słonie żyły właśnie w rejonie zbiorników wodnych, które służyły im za wodopoje.Tak najprawdopodobniej było w tym przypadku.

- Nie jest wykluczone, że ten osobnik penetrował jezioro podczas jego zamarznięcia, nastąpiło załamanie lodu i tam zakończył swoje życie - tłumaczy Wojciech Brzeziński.

Teraz znalezione kości będą szczegółowo badane przez specjalistów.

To nie jedyne znalezisko na budowie metra

Przypomnijmy, że to nie pierwsze znalezisko w trakcie budowy II linii metra. Wcześniej na Woli znalezione zostały przedmioty związane z życiem codziennym mieszkańców przedwojennej Warszawy, ale także pozostałości dawnego torowiska tramwajowego.

Natrafiono też na militaria: bagnety, kolbę karabinu i granat armatni z czasów powstania listopadowego.

Najstarszym dotychczas znaleziskiem jest z kolei około 300 letnia studnia, którą odkryto na budowie stacji C06 Księcia Janusza. Jej pozostałości znajdowały się na głębokości 9 metrów pod powierzchnią ziemi. 

Zeszliśmy 3 metry pod Stare Miasto. Zobacz film!

Więcej o: