Smog w Warszawie znów atakuje. Ratusz ostrzega, mieszkańcy: "Mamy nie wychodzić do pracy?", "Podusimy się"

Smog coraz bardziej daje się we znaki mieszkańcom Warszawy i okolic. W niedzielę 2 grudnia wskaźniki pomiaru pyłów w wielu dzielnicach pokazują krytyczny poziom zanieczyszczeń, a ratusz ostrzega, że może zostać przekroczony poziom alarmowania. "Podusimy się", "Co mi po takim ostrzeżeniu, mam nie wychodzić do pracy? - odpowiadają mieszkańcy.

W ostatnich dniach jakość powietrza w Warszawie pogorszyła się na dobre. Tak źle w tym roku jeszcze nie było - z komunikatu wydanego przez ratusz wynika, że w niedzielę 2 grudnia poziom zanieczyszczeń może przekroczyć 100 ug/m3, czyli warszawski poziom alarmowania (wtedy miasto uruchamia m.in. bezpłatną komunikację miejską).

Smog w Warszawie. Mieszkańcy mają dość

Stacje pomiarowe w całej Warszawie notują od niedzieli rano złą i bardzo złą jakość powietrza. W Śródmieściu (Al. Niepodległości) wskaźniki pokazują najwyższy, czwarty stopień  zanieczyszczeń. Równie źle jest na Gocławiu (stacja przy ul. Bora-Komorowskiego) i na Ursynowie (stacja przy ul. Wokalnej). Podwyższony poziom zanieczyszczeń notują też stacje pomiarowe na Mokotowie, Bemowie, Ochocie, w Wawrze czy Wilanowie. 

Pod Warszawą jest równie źle - w Pruszkowie, Józefowie, Piasecznie, Otwocku czy Wołominie normy są przekroczone co najmniej kilkukrotnie. Stacja pomiarowa przy ulicy Pomnikowej w Markach pokazuje najwyższy stopień zanieczyszczeń opatrzony komunikatem "Bardzo zła jakość powietrza! Taki stan powietrza może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia!". 

Ratusz ostrzega, mieszkańcy mają dość

Przed wysokim stężeniem pyłów w powietrzu w niedzielę rano po raz kolejny ostrzegł ratusz.

 "Mieszkańcy!?? W Warszawie notujemy wysokie stężenie pyłu PM10 w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu PM10 może przekroczyć dziś (2 grudnia) warszawski poziom alarmowania (100 ug/m3)"

- czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnym profilu Zielona Warszawa.

Mieszkańcy Warszawy i okolic piszą, że mają dość smogu i nie wiedzą, jak mają odnieść się do ostrzeżeń wydawanych przez miasto.

Co mi po takim ostrzeżeniu, mam nie wychodzić z domu do pracy?
Mąż wywalił dziś kołdrę na balkon, żeby ją wywietrzyć i zapomniał o niej. Zdjął ją wieczorem. Śmierdziała jakby wisiała cały dzień na kominie. Trzeba było ją wyprać
Na Rakowcu wręcz cuchnie, 1410% normy
W końcu się wszyscy podusimy, strach otworzyć okna
W okolicach ronda Żaba śmierdzi palonymi kaloszami i podłej jakości węglem od rana

- piszą w mediach społecznościowych.

Niektórzy dodają, że boją się o zdrowie swoje i swoich dzieci, ale nie wiedzą, jak bronić się przed smogiem:

Proszę zerknąć na Pruszków. Mieszkam tu i mam dwoje dzieci, w tym niemowlaka. Już powinnam chyba odkładać pieniądze na przyszłe leczenie dzieci

Niektóre wpisy opatrzone są hashtagiem "#Uduś się w Warszawie", nawiązującym  do prowadzonej przez ratusz kampanii "Zakochaj się w Warszawie".

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Urząd Praga-Południe ogłosił, że dorośli mieszkańcy dzielnicy dostaną darmowe chusty antysmogowe. Nie wiadomo na razie, czy na podobną inicjatywę mogli liczyć mieszkańcy innych dzielnic.

Jak informowaliśmy ostatnio, coraz więcej osób publicznych przyłącza się do akcji #pozywam smog. Za niewystarczającą walkę ze smogiem pozwała skarb państwa i Warszawę m.in. aktorka Grażyna Wolszczak

Smog na Mazowszu. Czyste powietrze za 62 lata

Według raportu "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" Najwyższej Izby Kontroli, Polska nadal jest jednym z krajów unijnych z najgorszą jakością powietrza, a redukcja szkodliwych pyłów potrwa na Mazowszu nawet do 2080 roku. Z danych NIK wynika, że główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja pyłów z domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do tego dochodzi jeszcze duża liczba aut na drogach, szczególnie w dużych miastach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiej Agencji Środowiska w całej Europie liczba przedwczesnych zgonów - z uwagi na oddziaływanie zanieczyszczeń w powietrzu - przekracza 400 tysięcy osób rocznie. Jak czytamy w raporcie NIK, w Polsce smog przyczynia się do śmierci 46 tysięcy osób rocznie.

Co myślicie o problemie smogu i o działaniach podejmowanych przez miasto? Piszcie do nas na adres: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

- - -

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Czy maski chronią przed smogiem? [NaZdrowie]

Więcej o:
Komentarze (303)
Smog w Warszawie znów atakuje. Ratusz ostrzega, mieszkańcy: "Mamy nie wychodzić do pracy?", "Podusimy się"
Zaloguj się
 • julietwhiskey

  Oceniono 153 razy 135

  Mieszkańcy mają dość? Kogo? To Ratusz pali śmieci? Kopci deskami z budowy w kominkach? Wpycha do pieców opony i butelki plastikowe? Opanujcie się! To nie władze odpowiadają za smog. Mieszkam poza miastem w stronę puszczy Kampinoskiej, a więc w kierunku nawiewu w stronę Warszawy. Wychodzę rano z psem na spacer i widzę, co wali z kominów! Takiego spektrum nie obejmuje tablica Mendelejewa! To durny naród produkuje smog, również protestując przeciwko elektrowniom atomowym, a potem dusi się i drze ryja na "zły rząd". Nawet jeśli ten " zły rząd" robi coś złego, to za zgodą duszącego się "suwerena".

 • kunwyscigowy

  Oceniono 98 razy 82

  - trzeba zwiększyć dopłaty do górnictwa! Bo jak mawiał ex minister polski węgiel jest ekologiczny!
  - a tym, że zdechniemy na raka nie trza się przejmować wszak to lepiej przecież wcześniej pójdziemy do nieba... into teraz trzeba się wyspowiadać i dać na tacę AMEN

 • alexander59

  Oceniono 80 razy 66

  Więcej węgla do pieca! W 2025r "tylko węgiel" (tak zapowiedział minister "dobrej zmiany") u progu konferencji "klimatycznej" w Katowicach!

 • fjan

  Oceniono 64 razy 56

  Trzeba więcej drzew wycinać. To przez te drzewa ten smog, tak mówili w radiu z ryjem.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 52 razy 48

  Głosujcie na PiS. Tchórzewski właśnie ogłosił, że wiatraki przerobi na żyletki w ramach walki ze smogiem. Wungiel rządzi, głosy motłochu są. Można swoim rozdawać posadki.

 • dudi-w

  Oceniono 51 razy 45

  Ale nasze władze mają to w 4 literach, także te poprzednie.... Promuje się lobby węglowe, które od lat niszczy Polskę, zatruwając rzeki, niszcząc miasta i prowadząc w prostej linii do wzrostu zanieczyszczenia powietrza.... Ale ile to wyborców!!!!!!!! Doki nie pogonimy beneficjentów lobby górniczo-energetycznego - nie będzie dobrze!!!!

 • andmas

  Oceniono 45 razy 37

  Warszawa miasto to jeszcze pikuś ... , ale najbardziej zanieczyszczają powietrze domki jednorodzinne w okolicach miasta . Zlikwidować piece na węgiel i miał węglowy , bo w nich pali się wszystko . Tylko idioci promują spalanie węgla w celach przemysłowych ,to niszczy nasze życie i zdrowie .

 • kartownik

  Oceniono 56 razy 36

  A tak patrząc po ulicach to ruch samochodowy jest minimalny. Do tego te pomiary to z nocy, kiedy samochodów niemal wcale nie było.

 • ganro

  Oceniono 28 razy 22

  O czym tu mówić skoro dyrektorka przedszkola na Woli nie może się doprosić urzędasów o zlikwidowanie wielkiego kopciucha węglowego umieszczonego przy samym ogrodzeniu placu zbaw dla dzieci, a kilkaset metrów dalej Zarząd Dróg Miejskich sam pali kopciuchem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX