Dorośli z Pragi-Południe dostaną darmowe chusty antysmogowe. Dzieci muszą poczekać

Praga-Południe chce zadbać o zdrowie swoich mieszkańców. Niedługo rozda wszystkim chętnym specjalne chusty, które będą chronić ich przed smogiem.

Urząd dzielnicy Praga-Południe poinformował właśnie, że będzie rozdawać warszawiakom chusty antysmogowe.

Chusty smogowe na Pradze-Południe

Chusty antysmogowe będą rozdawane od 11 grudnia w urzędzie dzielnicy, w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na terenie południowej Pragi.

Jak informuje urząd dzielnicy, w pierwszej kolejności dostaną je osoby najbardziej zagrożone smogiem: osoby stare, kobiety w ciąży oraz młode mamy. To właśnie dla nich oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest najbardziej niebezpieczne.

A co z dziećmi? Urząd dzielnicy informuje, że chusty antysmogowe nie trafią do najmłodszych w pierwszej kolejności, ponieważ mogą być dla nich niebezpieczne. Oddychanie po założeniu takiej chusty jest lekko utrudnione, bo do płuc dostaje się mniej powietrza. Zanim założymy ją dziecku, które nie ukończyło jeszcze 10 lat, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Nieumiejętne noszenie chusty może grozić uduszeniem się dziecka

– przekonuje przedstawicielka dzielnicy, Ewelina Lanc.

Jak działa chusta antysmogowa?

Chusta antysmogowa chroni przed najniebezpieczniejszymi pyłami znajdującymi się w zanieczyszczonym powietrzu: PM1, 2,5, 4 i PM 10. Każda chusta posiada specjalną kieszeń, w którą wkłada się wymienny filtr antysmogowy. Jego skuteczność jest potwierdzona atestem.

Więcej o: