Teren wokół Pałacu Kultury i Nauki wkrótce się zmieni. Zamiast betonu będzie zielony Plac Centralny

Wiadomo już, jak w najbliższych latach zmieni się otoczenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na Plac Centralny, który zastąpi zabetonowany plac Defilad. Będzie więcej zieleni, mniej samochodów i... oczko wodne.

Ratusz poinformował, że wyłoniono zwycięzcę w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie okolic PKiN.

Otoczenie PKiN się zmieni. Będzie zielono i bez samochodów

"Centrum Warszawy wokół PKiN czekają wielkie zmiany. Zyskamy kolejne dobre miejsce do spotkań, wydarzeń i świętowania" - poinformowało miasto po ogłoszeniu zwycięskiej koncepcji pracowni A-A Collective. 

Zwycięski projekt ma być pełny zieleni i nawiązywać wyglądem do przedwojennej zabudowy. Przy samym wejściu na plac Centralny od ulicy Marszałkowskiej umieszczony zostanie staw o powierzchni 140 metrów kwadratowych. Architekci zapowiadają, że zostanie obłożony białym marmurem. 

Oprócz tego wokół PKiN zobaczymy dużo zieleni i chodniki w niesymetrycznym układzie. Obrys trawników na Placu Centralnym ma z kolei nawiązywać kształtem do obrysów przedwojennych kamienic.  

Na terenie placu Centralnego znajdzie się też ponad 40 ławek. Ich wygląd ma być inspirowany modelem ławek z czasów PRL (tak zwaną ławką mokotowską). W okolicy PKiN staną też pojedyncze krzesła, wieloosobowe ławy i półokrągłe siedziska, które zostaną wybudowane wokół drzew.

- Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o zwycięskim projekcie, który ma odmienić otoczenie PKiN. Jak zapowiedział, Plac Centralny ma być gotowy do końca tej kadencji.

Teren wokół PKiN. Konkurs i konsultacje społeczne

Wyłonienie zwycięzców projektu to efekt zorganizowania przez miasto międzynarodowego konkursu. Pięć najlepszych projektów poddano konsultacjom społecznym. Później w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego powstała komisja, która prowadziła negocjacje z pięcioma zespołami architektów. Ostatnim etapem było wyłonienie zwycięzców. 

Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

Więcej o: