Teren wokół Pałacu Kultury i Nauki wkrótce się zmieni. Zamiast betonu będzie zielony Plac Centralny

Wiadomo już, jak w najbliższych latach zmieni się otoczenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na Plac Centralny, który zastąpi zabetonowany plac Defilad. Będzie więcej zieleni, mniej samochodów i... oczko wodne.

Ratusz poinformował, że wyłoniono zwycięzcę w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie okolic PKiN.

Otoczenie PKiN się zmieni. Będzie zielono i bez samochodów

"Centrum Warszawy wokół PKiN czekają wielkie zmiany. Zyskamy kolejne dobre miejsce do spotkań, wydarzeń i świętowania" - poinformowało miasto po ogłoszeniu zwycięskiej koncepcji pracowni A-A Collective. 

Zwycięski projekt ma być pełny zieleni i nawiązywać wyglądem do przedwojennej zabudowy. Przy samym wejściu na plac Centralny od ulicy Marszałkowskiej umieszczony zostanie staw o powierzchni 140 metrów kwadratowych. Architekci zapowiadają, że zostanie obłożony białym marmurem. 

Oprócz tego wokół PKiN zobaczymy dużo zieleni i chodniki w niesymetrycznym układzie. Obrys trawników na Placu Centralnym ma z kolei nawiązywać kształtem do obrysów przedwojennych kamienic.  

Na terenie placu Centralnego znajdzie się też ponad 40 ławek. Ich wygląd ma być inspirowany modelem ławek z czasów PRL (tak zwaną ławką mokotowską). W okolicy PKiN staną też pojedyncze krzesła, wieloosobowe ławy i półokrągłe siedziska, które zostaną wybudowane wokół drzew.

- Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o zwycięskim projekcie, który ma odmienić otoczenie PKiN. Jak zapowiedział, Plac Centralny ma być gotowy do końca tej kadencji.

Teren wokół PKiN. Konkurs i konsultacje społeczne

Wyłonienie zwycięzców projektu to efekt zorganizowania przez miasto międzynarodowego konkursu. Pięć najlepszych projektów poddano konsultacjom społecznym. Później w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego powstała komisja, która prowadziła negocjacje z pięcioma zespołami architektów. Ostatnim etapem było wyłonienie zwycięzców. 

Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

Więcej o:
Komentarze (56)
Teren wokół Pałacu Kultury wkrótce się zmieni. Zamiast betonu będzie zielony Plac Centralny
Zaloguj się
 • jannowak76

  Oceniono 49 razy 41

  Błagam - powiedzcie, że to jakiś żart. Projekt, który przedkłada symbolizm czytelny co najwyżej w google maps, nad urbanistykę. Z perspektywy użytkownika placu to będzie miejsce identyczne jak wygon/pasaż między metrem centrum a dworcem centralnym. Ni to plac, ni to park z jakimś dysfunkcjonalnym układem ciągów pieszych prowadzących znikąd do nikąd, poprzecinanych placykami z trawą, które przez 3/4 roku będą całe w błocie. Poza tym, gdzie jest dworzec autobusowy funkcjonujący teraz w tym miejscu (chyba najlepszym z możliwych z punktu widzenia przesiadek do innych środków komunikacji)? Można go było schować pod ziemię (wjazd tunelem na złotej), a zamiast tego mamy koncepcję na miarę sralnika dla psów między blokami gdzieś na jakiejś chomiczówce albo gocławiu, tyle że z jakimś wydumanym symbolizmem psującym odbiór tej przestrzeni z perspektywy chodnika. kolejna kompromitacja miasta po tych dwóch bezkształtnych pozbawionych wszelkich proporcji pudłach MSNu i TRu, przy których domy towarowe centrum to arcydzieła architektury.

 • menel13

  Oceniono 34 razy 26

  Zdaje się że koncepcja polega na tym żeby na beton wysypać trochę ziemi i wysiać trawę.

 • komentator.81

  Oceniono 25 razy 23

  To jest projekt godny centrum w stolicy 38 kraju, w sercu 2,5 mln miasta???? KPINA!!

 • komentator.81

  Oceniono 21 razy 21

  ZIELONY????? Ja tam widzę nadal przewagę betonu i kamienia. Chyba , że też przemalują na zielono...

 • blumkwist

  Oceniono 23 razy 21

  Co to za trawniczki? To się nadaje do Koziej Wólki, a nie na najbardziej prestiżowy plac stolicy.

 • wmr2000

  Oceniono 29 razy 21

  Od listopada do kwietnia będą się tam przewalały tłumy ludzi podziwiające... pustkę

 • krisek1978

  Oceniono 15 razy 15

  Totalnie nic ciekawego. Przeciętność. Chodniki i trawka jak na osiedlu z wielkiej płyty

 • owca888

  Oceniono 23 razy 15

  No fajnie, tylko co z menelami, którzy zaanektują wszystkie ławki? Czarno to widzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX