Rafał Trzaskowski realizuje pierwsze obietnice. Darmowe żłobki dla wszystkich i podwyżki dla nauczycieli

Rafał Trzaskowski, nowy prezydent Warszawy, poinformował na konferencji prasowej o planach działania na 2019 rok. Zapowiedział między innymi darmowy dostęp do żłobków, podwyżki dla nauczycieli, wzmocnienie programu in-vitro i walkę ze smogiem.

- Był czas obietnic, teraz jest czas realizacji. To postulaty, które chcę realizować już w najbliższym 2019 roku. Na resztę jest pięć lat - powiedział Rafał Trzaskowski przed przedstawieniem harmonogramu działań ratusza.

Darmowe żłobki i podwyżki dla nauczycieli

- Pierwszą i najważniejszą decyzją są darmowe żłobki dla wszystkich warszawiaków, niezależnie od tego, ile zarabiają - mówił Trzaskowski. Jak dodał, jeśli dzieci z Warszawy nie znajdą miejsc w żłobku publicznym, miasto będzie dopłacało do żłobków prywatnych.

Według zapowiedzi dzieci z Warszawy będą miały zapewnione miejsca w bezpłatnym żłobku już od września 2019 roku. Lada chwila rozpoczną się negocjacje i przetargi w tej sprawie.

Prezydent Warszawy zapowiedział także 5-procentową podwyżkę dla nauczycieli.  Zadeklarował, że podwyżki będą rosły i później obejmą również nauczycieli kontraktowych.

- Chcemy przyciągać i zatrzymać w zawodzie nauczycieli - mówił Trzaskowski. Jak dodał, już w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowych szkół na Białołęce, Pradze-Południe, Targówku, Ursynowie, a także w Wawrze i Wilanowie. 

Mówił także, że wkrótce rozpocznie się program pilotażowy, który zakłada 100 złotych dofinansowania do zajęć pozalekcyjnych miesięcznie. 

Pomoc seniorom i wzmocnienie in-vitro

Rafał Trzaskowski powiedział że w ramach pomocy seniorom rozbudowany zostanie ośrodek opieki przy ulicy Mehoffera na Białołęce. Miasto planuje też wybudowanie 1500 nowych mieszkań komunalnych.

Mówił też o kontynuacji programu in-vitro. - Utrzymujemy program in-vitro, a jeżeli będzie taka potrzeba, to znajdziemy fundusze i będziemy go rozbudowywać - mówił Trzaskowski. Jak dodał, chciałby, żeby na koniec kadencji z programu in-vitro mogły skorzystać "wszystkie pary, które tego potrzebują". 

Plany na komunikację: III linia metra i nowe tramwaje

Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w przyszłym roku w Warszawie powstaną nowe linie tramwajowe na Wilanów i Gocław. Odniósł się do najbliższych planów dotyczących rozbudowy warszawskiego metra.

- W 2019 roku będziemy kończyć II linię metra i oddawać do użytku kolejne stacje. Rozpoczniemy rozmowy dotyczące przedłużenia II linii do Ursusa. Także w 2019 roku chcemy się przygotować do planowania budowy III linii metra - mówił.

Jak dodał, miasto musi się przygotowywać do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. - Będziemy przeprowadzać analizy, ekspertyzy i prace geologiczne - mówił Trzaskowski.

Walka ze smogiem i zmiany na moście Poniatowskiego

Trzaskowski powiedział, że ratusz zamierza walczyć z zanieczyszczonym powietrzem.

- Zlikwidujemy kopciuchy, które w tej chwili są w budynkach należących do miasta i przygotujemy plan modernizacji starych pieców zwłaszcza tam, gdzie mieszkają Warszawiacy o najmniejszych dochodach - mówił.

Prezydent Warszawy odniósł się też do problemu wzmożonego ruchu na moście Poniatowskiego (we wrześniu doszło tam do śmiertelnego wypadku, w którym zginęła 17-letnia rowerzystka, a piesi wielokrotnie skarżyli się, że most jest niebezpieczny). 

- Chcemy wprowadzić tam jasny podział chodników na pieszych i rowerzystów, zakupimy tez specjalny system czujników, żeby kontrolować prędkość kierowców - mówił Trzaskowski.

Więcej o: