Na Bielanach powstanie duży tunel dla zwierząt. Łosie i sarny wybiegają tam na jezdnię

Pod ulicą Pułkową na Bielanach ma powstać duży tunel, który połączy Puszczę Kampinoską z brzegiem Wisły. Z dala od samochodów będą się nim mogły przemieszczać duże zwierzęta, takie jak łosie i sarny. W tym rejonie zwierzęta często wybiegały na jezdnię i były zagrożeniem dla kierowców.

Korytarz, który powstanie pod ulicą Pułkową, ma mieć 20 metrów szerokości i 4 metry wysokości. Będzie na tyle wysoki, żeby mogły nim spacerować duże zwierzęta, a zwłaszcza łosie, sarny i lisy, których w okolicy Bielan jest najwięcej.

Bielany. Powstanie przejście dla łosi i saren

Na razie trwają prace nad koncepcją przejścia. Tunel ma poprawić bezpieczeństwo dzikich zwierząt i kierowców, którzy jeżdżą ulicą Pułkową. Zdarzało się, że łosie, sarny czy lisy wybiegały na jezdnię, chcąc przedostać się z Lasu Młocińskiego do brzegu Wisły.

Tylko w tym roku straż miejska i lasy miejskie przyjęły łącznie ponad 50 głoszeń dotyczących zwierząt zauważonych na jezdni na Bielanach. 29 zgłoszeń dotyczyło saren, 15 łosi, a 10 - lisów. 

- Podczas modernizacji ulic i przejazdów pamiętamy o ważnej roli przyrody. Ta inwestycja pozwoli zachować bezpieczeństwo mieszkańców na drodze oraz sprawi, że zwierzęta będą miały lepsze warunki do życia -  mówił o budowie tunelu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. 

Prace budowlane najprawdopodobniej zakończą się w 2020 roku. Tunel zostanie zbudowany w ramach projektu Natura 2000, współfinansowanego m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o: