Pałac Kultury "wymazany" ze spotu na 100-lecie niepodległości. Fundacja tłumaczy, że przez prawa autorskie

Polska Fundacja Narodowa przygotowała spot na 100-lecie odzyskania niepodległości. Film, w którym pojawia się Mel Gibson, zbiera pozytywne recenzje. Ale budzi jedną wątpliwość: gdzie podział się Pałac Kultury?

Pałac Kultury i Nauki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów panoramy Warszawy. Okazuje się, że twórcy spotu na 100-lecie odzyskania niepodległości nie umieścili go w filmie. 

Pałac Kultury zniknął z panoramy Warszawy

Spot zrealizowała Polska Fundacja Narodowa i opublikowała go w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada. Do współpracy zaproszono amerykańskiego aktora Mela Gibsona, który gra w nim główną rolę. 

 

Internauci zauważyli, że w ujęciu, gdzie pokazana jest panorama Warszawy brakuje jednego ważnego elementu - Pałacu Kultury i Nauki.

Jak informuje Tokfm.pl, PFN w wysłanym do redakcji oświadczeniu tłumaczy, że brak Pałacu Kultury nie jest efektem wizji artystycznej twórców, ale "skutkiem praw autorskich, które chronią wizerunek samego pałacu".

"Kłamstwo goni kłamstwo"

Do odpowiedzi Fundacji odniósł się Sebastian Wierzbicki z zarządu Pałacu Kultury i Nauki. Wytłumaczył, że PKiN jako element panoramy miasta nie jest objęty prawami autorskimi i nie jest chroniony. Dodał, że nawet gdyby tak miało być, zawsze można wystąpić o zgodę. 

Kłamstwo goni kłamstwo! - napisał na Twitterze.

Potwierdził to rzecznik warszawskiego Urzędu Miasta. Napisał na Twitterze, że tłumaczenie Polskiej Fundacji Narodowej nie jest zgodne z prawdą, a Pałac Kultury jako element panoramy nie jest chroniony prawami autorskimi. 

Więcej o:
Komentarze (62)
Pałac Kultury "wymazany" ze spotu na 100-lecie niepodległości. Fundacja tłumaczy, że przez prawa autorskie
Zaloguj się
 • pietia16

  Oceniono 59 razy 55

  Ci którzy robią takie rzeczy, a nie jestem politykiem, prawakiem, lewakiem, watykanistą , libertynem, narodowcem , endekiem, socjalistą, młodym mundurowo-górniczo-rolniczo-prokuratorskim emerytem, ani innym ( proszę dodać ……….) są po prostu nie do końca umysłowo poukładani !!!!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 48 razy 44

  >Wymazanie jest "skutkiem praw autorskich, które chronią wizerunek samego pałacu".

  O żesz ty głupoto ludzka!

 • ppo

  Oceniono 42 razy 42

  PO było jakie było, ale przynajmniej nikt nie odpie...ł takich cyrków! Najlepsze stalinowskie wzorce- retuszowanie fotografii.

 • erte2

  Oceniono 46 razy 40

  "Gumkowanie" Wałęsy, "doniosła rola" bliźniaków, wymazanie PKiN...
  Orwell znalazł wykonawców.

 • burek_polny

  Oceniono 35 razy 33

  PiSsdecja po prostu w ten sposob wizualizuje swoje marzenia. Polska poza UE, Warszawa bez Palacu Kultury.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 31 razy 31

  Tłumaczenie jest, oczywiście, debilne. Każdy budynek będący fragmentem panoramy można użyć w filmie i nie wymaga to żadnych praw autorskich.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 28 razy 28

  Jak za Stalina - robią korektę zdjęć. Jak z twarzą Michnika na zdjęciu KOR-u z publikacji rocznicowej. Albo przedwczoraj w czasie koncertu na Stadionie Narodowym, na jednym z wyświetlanych na ekranach zdjęciu była przedstawiona manifestacja opozycji (pewnie z lat 80-tych), na niej ludzie z transparentem z napisem: Lech ..., nazwisko przez grafika zasłonięte białą chmurką, a pod spodem napis Solidarność. Typowa scenka jakich wiele widziałem w latach 80-tych, tylko zastanawiam się nad tym nazwiskiem - który to był Lech ? Gdyby to był Kaczyński to chyba by się nie odwazyli zasłonić ? Wróć, przecież nazwiska Kaczyńskiego nie skandowano na demonstarcjach i nie wpisywano na transparenty. Ale to się skoryguje i poprawi, i w muzeum Lecha Kaczyńskiego będzie przedstawiona słuszna historia.

 • kiesier

  Oceniono 25 razy 25

  Droga władzo za kilka lat też będziecie tylko wstydem na krótkiej karcie historii.
  Ale Was nikt nie będzie wygumkowywał - będziecie przestrogą ile dekad pracy można 4 ciągu krótkich 4 lat zniszczyć.

 • mona_3

  Oceniono 23 razy 23

  Pisiorski beton nienawidzi PKiN i dlatego go wymazał. Jest to tak absurdalne, że trudno skomentować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX