11 listopada. Święto Niepodległości w Warszawie. Trasy marszów i utrudnienia w komunikacji

W związku z obchodami Święta Niepodległości mieszkańcy Warszawy będą się musieli liczyć z utrudnieniami. Obchody zaczną się już w sobotę 10 listopada, a komunikacja miejska pojedzie objazdami.

11 listopada w Warszawie odbędzie się kilka zgromadzeń publicznych i marszów. Ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do ulicy Miodowej będą nieprzejezdne już od 10 listopada.

Główny Marsz Niepodległości ruszy z ronda Dmowskiego o godz. 14:00 i ruszy w kierunku stadionu Narodowego PGE. Pochód zakończy się na rondzie Waszyngtona.

Przypominamy, że rząd i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zdecydowały o połączeniu swoich marszy. 11 listopada odbędzie się wspólny Marsz Niepodległości.

Święto Niepodległości. Początek obchodów - 10 listopada

Pierwszych zmian w ruchu można się podziewać 10 listopada od godziny 8:00. Wtedy zostaną zamknięte:

  • ul. Królewska od Krakowskiego Przedmieścia do placu S. Małachowskiego
  • plac marszałka Józefa Piłsudskiego.

Objazdami będą jeździły autobusy linii: 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

Kolejnych zmian można spodziewać się w godzinach 12.00 – 12.45. Na trasie: Dworzec Gdański – gen. W. Andersa – Świętojerska – pl. Krasińskich – Miodowa – pl. Zamkowy odbędzie się inscenizacja przejazdu marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z kolei w godzinach 12.45 – 13.15 i 14.00 – 14.30 ulicami Lindego i Dewajtis przejdą uczestnicy marszu „W drodze do Wolności”. Na ulicy Marymonckiej można spodziewać krótkiego zamknięcia przejazdu dla autobusów i tramwajów.

W godzinach 16.30 – 17.15 zaplanowany jest przemarsz na trasie: Muzeum Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Piłsudskiego. W tym czasie może być chwilowo wstrzymywany przejazd w Al. Jerozolimskich i na skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Świętokrzyska.

Ponadto od ok. godz. 18.30 (do ok. godz. 22:00) zamknięta zostanie dla ruchu ul. Wierzbowa. Zmienią się trasy objazdowe autobusów linii 128 175.

To nie koniec sobotnich utrudnień. Na stadionie Narodowym o godzinie 19.30, odbędzie się koncert. Uczestnicy będą mogli skorzystać z dodatkowych autobusów i tramwajów, które dowiozą ich na stadion i zapewnią powrót. Od ok. godziny 17.00 do końca powrotów z większą częstotliwością będą kursowały pociągi drugiej linii metra. Szczegóły ws. komunikacji w tym rejonie znajdziesz tutaj.

11 listopada. Bieg Niepodległości, masz, uroczystości państwowe

W niedzielę o godzinie 7 rozpoczną się uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Autobusy linii 217 522 będą jeździły ze zwiększoną częstotliwością aż do godziny 20. 

Z kolei na godziny 11-14 zaplanowany jest Bieg Niepodległości. Jego uczestnicy przebiegną trasą: al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – al. Niepodległości (do ulicy Rakowieckiej). W tym czasie autobusy i tramwaje będą jeździły objazdami.

Fragment trasy, w okolicy startu przy skrzyżowaniu z ulicą Stawki, oraz ulica Słomińskiego do ronda Zgrupowania AK „Radosław”, zostaną zamknięte o godzinie 5.00, a cała trasa o 10.30. Ulice będą stopniowo otwierane od ok. godz. 14.30, a okolice startu około godziny 16. Ulicą Słomińskiego tramwaje będą jeździły.

Trasa Biegu NiepodległościTrasa Biegu Niepodległości fot. Infoulice - Urząd Miasta

W godz. 12.00 – 13.00 odbędą się uroczystości państwowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Autobusy nie będą mogły tam przejechać w godzinach 8-16. Ponadto od godziny 11 do ok. godziny 14.30  zostanie zamknięta ulica Królewska (od ul. Marszałkowskiej do pl. Piłsudskiego) i ulice Wierzbowa, Focha i Moliera.

Ok. godz. 13.00 planowany jest przemarsz pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych z placu marszałka Józefa Piłsudskiego ulicami: Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

Marsz Niepodległości, marsz antyfaszystowski i inne

11 listopada w Warszawie odbędzie się kilka marszów i zgromadzeń publicznych, które sprawią, że poruszanie się po mieście będzie utrudnione. Tramwaje i autobusy  nie będą jeździły nie tylko na trasach przemarszów, ale i na ulicach poprzecznych.

Na godzinę 12.00 zaplanowane zostało zgromadzenie publiczne w rejonie Sejmu, skąd uczestnicy przejdą trasą: Matejki - Al. Ujazdowskie -  Wilcza -  Marszałkowska – rondo Dmowskiego. Tam marsz zakończy się ok. godz. 14.00.

Po godz. 15.00 z Ronda Dmowskiego mają ruszyć marsz organizowany przez władze państwowe. Dołączą do nich uczestnicy marszu organizowanego przez środowiska narodowe. Rząd i narodowcy zdecydowali o tym w piątek wieczorem. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ulicą Siwca i wejdą na na błonia Stadionu Narodowego.

Planowany jest też marsz antyfaszystowski. Jego uczestnicy o godzinie 14 wyruszą z placu Unii Lubelskiej trasą: plac Zbawiciela - plac Konstytucji, ul. Piękna - Aleje Ujazdowskie. Stamtąd udadzą się na plac Trzech Krzyży, gdzie odbędą się końcowe przemówienia.

Kolejne zgromadzenie rozpocznie się o godz. 13.00 na pl. Unii Lubelskiej, skąd uczestnicy przejdą: pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Piękna – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży. Zgromadzenie potrwa do godz. 17.00.

Szczegółowe informacje o zmianach w komunikacji miejskiej można zobaczyć tutaj.

Więcej o: