Na placu Piłsudskiego widać już trzymetrowy cokół pomnika Lecha Kaczyńskiego

Na ogrodzonym terenie przed Dowództwem Garnizonu Warszawa widać już trzymetrowy cokół, na którym stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Uroczyste odsłonięcie rzeźby byłego prezydenta na placu Piłsudskiego już w najbliższą sobotę 10 listopada.

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego poprzedzi uroczysta msza w kościele przy Krakowskim Przedmieściu. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Widać już cokół

Prace związane z montażem pomnika byłego prezydenta trwają pod Dowództwem Garnizonu Warszawa od kilkunastu dni. Najpierw wylano fundamenty, a teraz zza osłoniętego ogrodzeniem terenu widać już trzymetrowy cokół. Ostatnim elementem prac będzie zamontowanie na nim wykonanego z brązu pomnika byłego prezydenta. Monument wraz z cokołem mają łącznie mierzyć nawet sześć metrów. 

Autorami projektu pomnika są Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jak zapowiadano, sylwetka byłego prezydenta umieszczona na trzymetrowym cokole ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego. Budowa pomnika kosztowała około 1,5 miliona złotych.

Jak podkreślał sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomników, wyznaczenie daty odsłonięcia pomnika na 10 listopada nie jest przypadkowe - ma łączyć w sobie "wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą".

Projekty pomnikówProjekty pomników KS Budowy Pomników: Prezydenta L. Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Przypomnijmy, że 12 października wojewoda mazowiecki wydał zgodę na montaż pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego, któremu wcześniej nadano status terenu zamkniętego. W zeszłym tygodniu prokuratura na wniosek warszawskiego ratusza wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o: