Centrum Nauki Kopernik będzie większe. Obok powstanie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

Już wkrótce obok Centrum Nauki Kopernik ruszy budowa siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Będzie to pierwszy w kraju interdyscyplinarny ośrodek badawczo-rozwojowy, prowadzący badania nad procesami uczenia się. Zostanie otwarty dla odwiedzających w 2021 roku.

31 października podpisano umowę dotyczącą finansowania budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To nowy projekt Centrum Nauki Kopernik. Jak zapowiadają władze Warszawy, budowa nowego ośrodka ma wprowadzić do Polski "nową jakość myślenia o edukacji".

Centrum Nauki Kopernik będzie większe

W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego znajdą się laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz z wykorzystaniem nowych technologii, na przykład drukarek 3D i VR.

W nowym ośrodku powstanie też duży warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Przestrzeń ma być przystosowana do prowadzenia zajęć w warunkach zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. To dlatego w PPK znajdą się lustra weneckie i inne urządzenia, które pozwolą na prowadzenie naukowych obserwacji. 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Otwarcie w 2021 roku

Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego pomieści jednorazowo 600 osób i stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernika. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Powierzchnia PPK zajmie ok. 6000 metrów kwadratowych. Na zielonym dachu, który przykryje budynek, znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej. 

Rozpoczęcie budowy planowane jest na czerwiec 2019 r. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego w połowie 2021 roku.

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

 

Więcej o: