31 października podpisano umowę dotyczącą finansowania budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. To nowy projekt Centrum Nauki Kopernik. Jak zapowiadają władze Warszawy, budowa nowego ośrodka ma wprowadzić do Polski "nową jakość myślenia o edukacji".
W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego znajdą się laboratoria wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz z wykorzystaniem nowych technologii, na przykład drukarek 3D i VR.
W nowym ośrodku powstanie też duży warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Przestrzeń ma być przystosowana do prowadzenia zajęć w warunkach zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. To dlatego w PPK znajdą się lustra weneckie i inne urządzenia, które pozwolą na prowadzenie naukowych obserwacji.
Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego pomieści jednorazowo 600 osób i stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernika. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Powierzchnia PPK zajmie ok. 6000 metrów kwadratowych. Na zielonym dachu, który przykryje budynek, znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej.
Rozpoczęcie budowy planowane jest na czerwiec 2019 r. Pierwsi goście będą mogli odwiedzić Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego w połowie 2021 roku.