Pogoda piękna, ale ratusz ostrzega przed wychodzeniem z domu. Smog znowu atakuje

Smog powrócił do Warszawy. W czwartek wskaźniki pokazały najwyższy, czwarty stopień zanieczyszczenia powietrza. Ratusz ostrzega mieszkańców przed zbyt długim przebywaniem na zewnątrz.

W czwartek rano wskaźniki badające poziom zanieczyszczenia powietrza w Warszawie pokazały alarmujące wyniki. Smog w Warszawie jest dziś bardzo duży, a może być jeszcze gorzej.

Smog w Warszawie

Jak informuje stołeczny urząd miasta, w Warszawie odnotowano bardzo wysokie stężenia pyłów zawieszonych. Zarówno punkt pomiaru przy al. Niepodległości na Mokotowie, jak i ten przy ul. Wokalnej na Ursynowie wykazały podwyższoną ilość pyłu PM 10 w powietrzu. Zanieczyszczenie zakwalifikowano jako czwarty, najwyższy, poziom. 

Co więcej, ratusz ostrzega, że jeśli pogoda się nie zmieni (nie zerwie się wiatr), może być jeszcze gorzej. 

Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dzisiaj (18 października) warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3) - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Prognozy niestety nie są optymistyczne. Można się spodziewać, że jutro stan powietrza będzie równie fatalny.

Dane przedstawiane przez Airly potwierdzają informację o złym stanie powietrza. Na mapie roi się od ciemno pomarańczowych i czerwonych punktów. Co więcej, smogiem spowita jest nie tylko Warszawa, ale i okoliczne miejscowości - Otwock, Wołomin, Legionowo, Radzymin, Zielonka... Wszędzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. 

Smog: Jak się chronić?

Pomimo że jest ciepło i słonecznie, należy unikać zbyt długiego przebywania na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli wiąże się to z aktywnością fizyczną. Należy również unikać wietrzenia pomieszczeń i ograniczyć palenie w kominkach. 

Zalecenia te kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.

Miasto apeluje również do mieszkańców o korzystanie z komunikacji miejskiej oraz ograniczenie palenia w kominkach. 

Więcej o: