Jest zgoda na montaż pomnika Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięcie 10 listopada, w dzień miesięcznicy

Jest zielone światło dla budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Wojewoda mazowiecki wydał właśnie zgodę na rozpoczęcie prac. Sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole zostanie odsłonięta przed siedzibą Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego już 10 listopada.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera wydał oficjalne pozwolenie na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego, tym samym przychylając się do wniosku Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Został tylko montaż 

O wydaniu zgody na budowę poinformowała Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Wcześniej Zdzisław Sipera wydał zgodę na lokalizację pomnika byłego prezydenta oraz na prace archeologiczne na działce przy Dowództwie Garnizonu Warszawa..

Pomnik Lecha Kaczyńskiego i cokół, na którym stanie, są już gotowe - pozostało tylko wylanie fundamentów. Jak podkreślał w zeszłym tygodniu Jacek Sasin, sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomników, prace nie będą trwały długo - wystarczy kilkanaście dni. Dodał, że będzie to bardziej montaż niż budowa. 

Odsłonięcie 10 listopada, w dzień miesięcznicy

Wcześniej Sasin informował, że odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego ma się odbyć 10 listopada - dzień przed obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i w dzień miesięcznicy smoleńskiej. 

Podkreślał, że odsłonięcia pomnika byłego prezydenta Polski nie było sposobu wpisać w obchody 100-lecia. - Trudno byłoby dołożyć jeszcze ten jeden element. Chcemy połączyć wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą - mówił Sasin w rozmowie z RMF FM.

Pomnik za 1,5 mln zł: rzeźba z brązu, na cokole

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole. W marcu tego roku Jacek Sasin zdradził, że rzeźba będzie wykonana z brązu, a jej wielkość ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego. Marek Suski powiedział z kolei, że na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie potrzebne będzie około 1,5 miliona złotych.

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o: