Jest zgoda na montaż pomnika Lecha Kaczyńskiego. Odsłonięcie 10 listopada, w dzień miesięcznicy

Jest zielone światło dla budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Wojewoda mazowiecki wydał właśnie zgodę na rozpoczęcie prac. Sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole zostanie odsłonięta przed siedzibą Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego już 10 listopada.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipera wydał oficjalne pozwolenie na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego, tym samym przychylając się do wniosku Komitetu Społecznego Budowy Pomników śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Został tylko montaż 

O wydaniu zgody na budowę poinformowała Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. Wcześniej Zdzisław Sipera wydał zgodę na lokalizację pomnika byłego prezydenta oraz na prace archeologiczne na działce przy Dowództwie Garnizonu Warszawa..

Pomnik Lecha Kaczyńskiego i cokół, na którym stanie, są już gotowe - pozostało tylko wylanie fundamentów. Jak podkreślał w zeszłym tygodniu Jacek Sasin, sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomników, prace nie będą trwały długo - wystarczy kilkanaście dni. Dodał, że będzie to bardziej montaż niż budowa. 

Odsłonięcie 10 listopada, w dzień miesięcznicy

Wcześniej Sasin informował, że odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego ma się odbyć 10 listopada - dzień przed obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości i w dzień miesięcznicy smoleńskiej. 

Podkreślał, że odsłonięcia pomnika byłego prezydenta Polski nie było sposobu wpisać w obchody 100-lecia. - Trudno byłoby dołożyć jeszcze ten jeden element. Chcemy połączyć wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą - mówił Sasin w rozmowie z RMF FM.

Pomnik za 1,5 mln zł: rzeźba z brązu, na cokole

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole. W marcu tego roku Jacek Sasin zdradził, że rzeźba będzie wykonana z brązu, a jej wielkość ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego. Marek Suski powiedział z kolei, że na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie potrzebne będzie około 1,5 miliona złotych.

Jarosław Kaczyński po odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: "Nie lękajcie się"

Więcej o:
Komentarze (172)
Pomnik Lecha Kaczyńskiego. Jest zgoda wojewody, odsłonięcie 10 listopada
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 75 razy 71

  Lech Kaczynski nigdy nie kierowal "Solidarnoscia", a wczesniej byl co najwyzej drugorzednym dzialaczem opozycji, ale byl chociaz, w przeciwienstwie do Jaroslawa Kaczynskiego, internowany i nie musial sie wstydzic tego okresu w swoim zyciu. Lech Kaczynski byl co najwyzej przecietnym politykiem, najslabszym prezydentem III RP, slabszym nawet od Walesy (nie mylic tego z wielka, swiatowa historyczna rola Walesy), wszystko wskazuje na to, ze jeszcze slabszym prezydentem bedzie Duda, ale to juz jest inna historia. Lech Kaczynski nie mial zadnych szans na reelekcje, sondaze byly dla niego bazlitosne. Zginal, nie polegl, w katastrofie lotniczej. Byl demokratycznie wybranym prezydentem Polski, ale nic wiecej, zaden kandydat na bohatera narodowego, jak to probuja nam to wmowic Jaroslaw Kaczynski, Duda i PIS.Pochowanie jego na Wawelu jest niebywalym skandalem i profanacja Wawelu, jest jak najbardziej mozliwe, ze jego grob zostanie przeniesiony w przyszlosci w inne miejsce. W historii Polski Lech Kaczynski bedzie malo znaczaca postacia, a pamietac sie o nim bedzie tylko w zwiazku z katastrofa smolenska, poniewaz pamiec o katastrofie smolenskiej bedzie jeszcze dlugo zywa wsrod Polakow, ale jest mozliwe, ze Lech Kaczynski bedzie czesciowo obwiniany o spowodowanie tej katastrofy.

 • bogucjusz

  Oceniono 68 razy 64

  Kolejny pomnik, który będzie musiał być pilnowany przez policję 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nawet za komuny pomniki sowieckich towarzyszy nie miały warty. To pokazuje skalę PiSbeckiego obciachu.

 • j-ugo

  Oceniono 64 razy 62

  Pomniki stawia się bohaterom narodowym. Takim na pewno nie był Lech Kaczyński.
  Nie rozumiem dlaczego jego zwłoki spoczywają na Wawelu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 55

  Pomnik niedojdy, która spowodowała śmierć 95 osób, pilnowany 7/7 24/24 przez policję, żeby uchronić niedojde od "miłości" ludu...
  I to wszystko dlaczego? Żeby inny pokurcz mógł sobie leczyć kompleksy i poczucie winy?

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 47

  Tradycyjna miesięcznica to tysiące barierek. Czyli Plac Piłsudskiego tylko dla wybrańców.

 • apep54

  Oceniono 37 razy 35

  Forma i kształt pomnika nie mają znaczenia ,mimo obiektywnie patrząc -knot jakich mało. Troską powinno być ,by podczas montażu statui ,robotnicy nie przesadzili z cementem .-Przyjdzie czas demontażu a szkody w podłożu zostaną ! Ze smoleńskimi schodami będzie łatwiej -dostawi się do jakiejś ściany i mogą się przydać.

 • sil.m

  Oceniono 34 razy 34

  Za 1,5mln można by zaoferować ~~ 200tyś obiadów dla dzieci w przedszkolach. Pewnie za kasę wydaną na szkaradne pomniki trunkowego można by było wybudować 50 przedszkoli lub żłobków , które tak z hipokryzją planuje byle Jaki . Czy dzięki ustawie PIS pod piłę poszło dużo zieleni która w pierwszej kolejności i skutecznie walczy ze smogiem a co się stało gdy zaczęła działać ustawa Lex-Szyszko, a planowanie przestrzenne demoluje ustawa Lex-deweloper - obie wprowadzone przez PIS a Jaki robi nam wodę z mózgu opowiadając bajki i pokazując kartkę o wystąpieniu z SP. Przykład uległości PAD-a o wszystkim świadczy.

 • hunkyyankee

  Oceniono 34 razy 32

  Stalin wiecznie żywy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX