Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego już za kilka dni

Pomnik Lecha Kaczyńskiego już niedługo stanie przy Garnizonie Warszawa przy placu Piłsudskiego w Warszawie. Wniosek o rozpoczęcie budowy już leży na biurku wojewody.

Jak informuje rmf24.plwniosek o pozwolenie na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego został już złożony do Wojewody Mazowieckiego, Zbigniewa Sipiery. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Teraz Komitet Społeczny Budowy Pomników: Prezydenta L. Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej czeka już tylko na ostateczną decyzję. Wtedy budowa będzie mogła ruszyć. 

Prace nie będą trwały długo - wystarczy kilkanaście dni. Jak informuje sekretarz komitetu, minister Jacek Sasin, pomnik i cokół, na którym stanie, są już gotowe. Wystarczy zatem wylać jedynie fundamenty. Dodaje, że to bardziej montaż, niż budowa. 

Kiedy odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego?

Sekretarz Komitetu Społecznego Budowy Pomników poinformował oficjalnie, na kiedy planowane jest odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ma odbyć się 10 listopada - przed obchodami 100-letnia odzyskania niepodległości. 

Dodał, że odsłonięcia pomnika byłego prezydenta Polski, nie było sposobu wpisać w obchody 100-lecia. - Trudno byłoby dołożyć jeszcze ten jeden element. Chcemy połączyć wigilię Święta Niepodległości z tradycyjną miesięcznicą - powiedział Sasin w rozmowie z RMF FM.

Pozwolenie na postawienie pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu przed Dowództwem Garnizonu Warszawa wydano w marcu 2018 r. Już w kwietniu, jeszcze przed odsłonięciem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej (stoi nieopodal - na placu Piłsudskiego), rozpoczęto przygotowania. 

10 kwietnia odsłonięto wmurowany kamień węgielny pod pomnik Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni przed ósmą rocznicą katastrofy w Smoleńsku wmurowano już podstawę cokołu pomnika, a obok umieszczono tablicę. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego za 1,5 mln zł

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole.

W marcu tego roku Jacek Sasin zdradził, że rzeźba będzie wykonana z brązu, a jej wielkość ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Marek Suski z kolei powiedział, że na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie potrzebne będzie około 1,5 miliona złotych.

Więcej o: