Pluskwy - pasożyty żywiące się ludzką krwią - to insekty, których każdy z nas chce uniknąć za wszelką cenę. Nic więc dziwnego, że jesteśmy oburzeni ich widokiem w komunikacji miejskiej.
Warszawianka zauważyła pluskwy w tramwaju linii numer 6 na początku października.
Rzecznik spółki, Maciej Dutkiewicz przyznaje, że insekty faktycznie się tam pojawiły. - Wagon przeszedł już dokładne czyszczenie i dezynsekcję. Dodatkowo przeprowadzono jeszcze oględziny. Teraz jest wolny od insektów - mówi rzecznik.
Czy wagony tramwajów są jednak czyszczone regularnie? Dutkiewicz tłumaczy, że duże dezynfekcje i dezynsekcje przeprowadzane dwa razy do roku. Kontrola czystości odbywa się jednak również codziennie podczas sprzątania, które jest prowadzone w zajezdniach po powrocie z tras.
Jeśli podczas kontroli stwierdzimy, że wagon wymaga dodatkowego czyszczenia czy nawet dezynseksji, możemy ją niezwłocznie przeprowadzić w każdej chwili. To samo dotyczy doraźnego przeprowadzenia odkażania wagonu w przypadku, gdy pojawiło się dodatkowe zabrudzenie
- dodaje.
Rzecznik Tramwajów Warszawskich zaznacza jednak, że takie przypadki ekstremalnego zabrudzenia zdarzają się rzadko. Ostatnio pojawiły się na początku tego roku - wtedy konieczne było przeprowadzenie dodatkowego czyszczenia.
Co z innymi środkami transportu w Warszawie? Warszawskie Metro poinformowało w tym tygodniu, że właśnie rozpoczęto coroczną dezynsekcję foteli. W czasie procesu wyczyszczonych i zabezpieczonych zostanie 35 tysięcy siedzeń.
"Polega ono na rozpyleniu odpowiednich substancji chemicznych, które zabezpieczają wnętrze pociągu przed pojawieniem się insektów" - informuje w komunikacie spółka.
Dezynsekcja jest zatem przeprowadzana tylko raz w roku, a dezynfekcja - przypominająca zwykłe, ale dokładne, pranie tapicerki siedzeń - odbywa się dwa razy do roku.
Można odnieść wrażenie, że odbywa się to dość rzadko. Okazuje się jednak, że to dość standardowa częstotliwość. Podobnie jest w większości innych miast w Polsce: Wrocław, Gdańsk, Kraków. Dezynfekcje i dezynsekcje są przeprowadzane raz, dwa razy do roku oraz gdy zajdzie taka potrzeba. Jedynie w Poznaniu nie ma takiego "odgórnego" sprzątania. Rzeczniczka poznańskiego MPK informuje nas, że dezynfekcja czy dezynsekcja przeprowadzana jest w momencie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Można zauważyć, że problem insektów, czy to pluskiew, czy wszy, pojawia się w komunikacji miejskiej co roku. Zazwyczaj przypada to na zimniejsze miesiące roku.
Zazwyczaj jest to związane z kwestią, o której trudno mówić. Pluskwy do komunikacji miejskiej przynoszą ludzie. Zazwyczaj są to osoby bezdomne, które gdy na zewnątrz robi się zimno, częściej szukają schronienia w komunikacji miejskiej - mówi jeden z pracowników komunikacji miejskiej w rozmowie z Metrowarszawa.pl.