Truciciel zabił na Mokotowie ponad 200 kawek, bilans może rosnąć. "Mogło dojść do skażenia biologicznego"

W czwartek wieczorem na Mokotowie nieznany sprawca otruł substancją chemiczną kilkaset kawek. Fundacja Animal Rescue Polska opisuje szczegóły akcji ratowania ptaków i wskazuje, że na miejscu mogło dojść nawet do skażenia biologicznego, a służby działały opieszale.

Do śmierci kilkuset ptaków doszło na warszawskim Służewcu, niedaleko Galerii Mokotów. W czwartek wieczorem zwierzęta zaczęły masowo spadać z drzew na trawę. Początkowo mówiono, że ofiarą truciciela padło 150 kawek. Teraz fundacja Rescue Animals Polska podaje, że nie żyje już ponad 200 ptaków, a bilans masowego otrucia wciąż może wzrosnąć.

Otrute ptaki na Mokotowie. Na miejscu znaleziono środek chemiczny

Wraz z Animal Rescue Polska na miejscu pracowała Jednostka Ratownictwa Chemicznego ze Stołecznej PSP - jej pracownicy zabezpieczyli z kolei kilka butelek po środkach chemicznych na insekty, które zauważono w pobliskim śmietniku. 

Sprawa została przekazana na policję, która zabezpieczyła monitoring z pobliskiej szkoły i stara się ustalić sprawców. Pięć martwych kawek przekazano do sekcji.

Animal Rescue Polska: "kilkaset martwych ptaków obnaża nieudolność służb"

Teraz fundacja Animal Rescue Polska informuje, jak bardzo groźne dla okolicznych mieszkańców mogło być otrucie ptaków na Mokotowie. Wolontariusze piszą, że na miejscu mogło nawet dojść do skażenia biologiczno-chemicznego. 

"Kilkaset martwych ptaków obnaża nieudolność służb!" - czytamy na Facebooku fundacji.

Pierwsze zgłoszenie o zatruciu ptaków wpłynęło około godziny 21. Wtedy na miejsce przyjechały policja, Eko Patrol i straż pożarna. Na miejscu pojawiły się też dwie organizacje prozwierzęce - Animal Rescue Polska oraz OTOZ Animals.

"Padłe ptaki układane są rzędami na rozłożonej folii ratunkowej, a chorym ptakom płukane są żołądki" - czytamy na Facebooku Animal Rescue Polska.

Fundacja: mogło nawet dojść do skażenia biologicznego

Jak twierdzą wolontariusze fundacji, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Straży Pożarnej pojawiła się na miejscu dopiero około godziny 3 w nocy, czyli sześć godzin po pierwszych sygnałach, że na miejscu mogło dojść do masowego otrucia zwierząt substancją chemiczną. Dodatkowo pracownicy jednostki chemicznej nie mogli wykonać na miejscu swojej pracy, bo dowody były wcześniej dotykane przez inne służby. Dopiero po godzinie 3:30 wydano zakaz dotykania chorych ptaków. Z kolei Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Warszawie oraz Inspekcja Sanitarno Epidemiologiczna nie odbierały telefonów.

"Teraz prosimy o chwilę wysiłku i przyjęcie założenia, że padanie kilkuset ptaków w jednym momencie na małym terenie w stolicy europejskiego Państwa jest spowodowane atakiem biologicznym, chemicznym lub pozostawioną tam substancją radioaktywną przez grupę przestępczą lub terrorystyczną" - piszą wolontariusze.

Jak dodają, ich zdaniem w takim przypadku służby nie byłyby przygotowane na szybką reakcję.

"Co musi się stać, aby odpowiednie osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo zajęły się tematem? Szanowni ministrowie, szkoda pieniędzy na szkolenia za grube miliony, wystarczy garść padłych ptaków w centrum stolicy i prawda o poziomie przygotowania na zagrożenia wychodzi na światło dzienne - czytamy na Facebooku Animal Rescue Polska

Po znalezieniu martwych kawek wiceprezes fundacji Animal Rescue Polska Inga Lechowska wyznaczyła nagrodę 500 złotych dla osoby, która wskaże truciciela i mordercę ptaków. Jego poszukiwania wciąż trwają.

Co zapamiętamy z prezydenckiej debaty na stadionie Legii?

Więcej o:
Komentarze (77)
Mokotów otrucie ptaków. Padło ponad 200 kawek
Zaloguj się
 • droch

  Oceniono 60 razy 52

  Ktoś testował broń chemiczną w środku miasta, a milicja dobrej zmiany w tym czasie szukała koszulek z nadrukiem KOD.

 • lukamipisze

  Oceniono 35 razy 25

  Rzady PIS to państwo teoretyczne.
  Jak to wieszcz mawiał: ch uj, du pa i kamieni kupa...

 • strabologia

  Oceniono 37 razy 23

  Tego nie zrobił amator, tylko ktoś kto zna się na rzeczy. Zginęły tylko kawki. Monitoring też nic nie da, jeśli typ był cwany i " zapobiegliwy". Wygląda na to, że ktoś dobrze przygotował akcję trucia ptaków. Mam nadzieję, że złapią tego drania i solidnie ukarzą.

 • tina1180

  Oceniono 35 razy 21

  Ten czy ta niewiadomo ale bez względu na płeć TO BYŁ BYDLAK!

 • jackmike

  Oceniono 47 razy 21

  Ile kawek tyle lat w więzieniu. Po jednym roczku za każdą kawkę :)

 • saammm

  Oceniono 30 razy 16

  Tak to jest, jak wieś przeniesie się do miasta...chłop żywemu nie przepuści.

 • Jan Nowak

  Oceniono 35 razy 13

  Dorwać skur... i potraktować go tak samo jak on te ptaki

 • uenostation54

  Oceniono 15 razy 11

  po prostu panowie ze "służb" maja gdzieś zwierzęta. dlatego działali niemrawo. zwłaszcza, ze to kawki, a nie koty czy psy. tylko że te kawki są nam potrzebne, jak wszystkie ptaki, zjadające owady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX