Dobiegła końca budowa nowej siedziby szpitala psychiatrycznego Drewnica w podwarszawskich Ząbkach. To jedna z inwestycji realizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wcześniejsza siedziba szpitala działała w tym miejscu od 1903 roku.
Budowa szpitala w Ząbkach trwała trzy lata. Znajduje się w nim 300 łóżek dla pacjentów, ale także centrum rehabilitacyjne, ogród zimowy czy sala do muzykoterapii. Pacjenci będą mogli korzystać z alejek spacerowych, miejsc do gry w tenisa stołowego czy stanowisk do gry w szachy.
Władze zapowiadają, że szpital ma być przede wszystkim nowoczesny i przyjazny pacjentom.
- Staraliśmy się stworzyć miejsce, w którym chorzy będą czuli się dobrze. W leczeniu psychiatrycznym równie ważne, jak profesjonalna opieka medyczna, jest otoczenie, w jakim chorzy dochodzą do zdrowia - mówił Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego.
Podczas otwarcia placówki podkreślano, że większość szpitali psychiatrycznych w Polsce jest w złym stanie technicznym. Wszystkie oprócz nowej siedziby szpitala w Ząbkach powstały jeszcze w czasach drugiej wojny światowej.
- Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem. Ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI wieku. Na szczęście coraz więcej się zmienia - mówiła podczas otwarcia szpitala Elżbieta Lanc, członek zarządu Województwa Mazowieckiego.
Jak dodała, budowa nowoczesnego szpitala ma być także odpowiedzią na rosnące potrzeby Polaków na opiekę psychiatryczną.
- Warunki są niesamowite, to jest rzeczywiście XXI wiek i wszystkie sale oraz cała przestrzeń wokół szpitala tworzą godne warunki dla pacjentów - mówiła Elżbieta Lanc.
Władze szpitala zapewniają, że placówka ma być nie tylko przyjazna pacjentom, ale również ekologiczna. Obok budynku powstała instalacja kolektorów słonecznych oraz system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to na wykorzystywanie energii słonecznej pobranej i zmagazynowanej w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system ma pozwolić na przechowywać nie zimnego powietrza, które latem ma służyć do klimatyzowania pomieszczeń.
Oprócz specjalistycznej opieki psychiatrów i psychologów, szpital będzie zapewniać też opiekę ogólną i specjalistyczną. Powstały tu gabinety ginekologiczny, urologiczny, neurologiczny, okulistyczny, a także gabinet RTG, EKG i USG. Oprócz leczenia pacjentów władze szpitala chcą także prowadzić działania edukacyjne i skupić się na profilaktyce i promocji zdrowia psychicznego w Polsce.
Budowa nowego szpitala kosztowała 137 milionów złotych, z czego blisko 95 milionów złotych wyniosło wsparcie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.