Czyszczenie elewacji Pałacu Kultury i Nauki trwa od 26 czerwca tego roku. Teraz zakończył się kolejny etap prac, a osoby odwiedzające taras widokowy mogą się przekonać, jakiego koloru był najbardziej znany w Warszawie budynek w latach 50.
"Poznajecie to miejsce? To taras widokowy PKiN! Elewacja została gruntownie wyszorowana gorącą parą i teraz lśni jak nowa" - czytamy na Facebooku Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie miasto pochwaliło się zdjęciami odnowionej elewacji.
Prezes PKiN zapowiedział wielkie mycie budynku w lutym. Przetarg na czyszczenie wygrała firma z Krakowa, a prace na Tarasie Widokowym rozpoczęły się pod koniec czerwca.
Czyszczenie ścian pałacu odbywało się przy użyciu gorącej pary, tak zwaną metodą hydrodynamiczną. Efekty były natychmiastowe, co widać na zdjęciach, którymi dzielił się zarząd Pałacu podczas trwania prac remontowych.
Elewacja PKiN w trakcie czyszczenia Pałac Kultury i Nauki
Oprócz czyszczenia krakowska firma zajmowała się również uzupełnieniem ubytków w elewacji, wymianą parapetów i odnowieniem tynku oraz malowaniem sufitu.
Wyczyszczenie całego Pałacu Kultury i Nauki jest bardzo kosztowne. W 2013 roku "Stołeczna" dowiedziała się, że na wyczyszczenie całości potrzebne byłoby aż 20 mln złotych. W 2015 roku mówiło się natomiast o 15 mln złotych.
Z powodu wysokich kosztów zarząd podjął decyzję o etapowej renowacji PKiN. Tegoroczny remont tarasu widokowego wyniósł około 680 tysięcy złotych. Ta część Pałacu Kultury cieszy się największą popularnością wśród turystów.
Pałac Kultury i Nauki stanął w Warszawie w latach 50. i wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jednak, że szara elewacja PKiN była kiedyś śnieżnobiała.
Wyraźnie widać to na zdjęciach zrobionych przez Johna Hermana Schultza, Amerykanina, który w latach 50. odwiedził Polskę. Schultzowi udało się uchwycić niesamowity kontrast - nowiutki, biały Pałac Kultury i Nauki na tle jeszcze nieodbudowanej po wojnie Warszawy. Zdjęcia zostały wykonane zaledwie trzy lata po zbudowaniu Pałacu - w 1958 r.
Oto nieco surowe, amatorskie zdjęcia z podróży dra Schulza, które publikujemy za jego uprzejmą zgodą. Na zdjęciu ulica Marszałkowska. Na pierwszym planie pawilony handlowe, które przetrwały aż do 2010 r., głębiej nieodbudowany jeszcze wieżowiec Pasty, a w tle pachnący nowością Pałac Kultury fot. John H. Schultz
Pamiętasz Pałac Kultury z dawnych lat? Masz zdjęcia? Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.