Mieszkańcy Wilanowa chcą parku wokół Świątyni Opatrzności Bożej. Archidiecezja: Nie ma zieleni? To nie nasza wina

Mieszkańcy Wilanowa chcą, aby na terenie otaczającym Świątynię Opatrzności pojawił się park. Przedstawiciele archidiecezji już teraz informuje jednak, że to projekt niemożliwy do zrealizowania. - Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji - odpowiadają.

Świątynia Opatrzności Bożej zajmuje ponad sześciohektarowy teren w samym środku Wilanowa. Obecnie cały ten wielki teren odgrodzony jest płotem i służy jedynie celom kościelnym. Mieszkańcy Wilanowa chcieliby to zmienić.

Jednym z naszych największych marzeń jako mieszkańców Wilanowa jest to, aby na terenie wokół Świątyni Opatrzności Bożej powstał PARK z prawdziwego zdarzenia - czytamy na profilu Miasteczko Przyjazne na Facebooku.

Właśnie dlatego działacze organizacji Miasteczko Przyjazne we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Fundacją NASZE Miasteczko rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją, którą planują skierować do Metropolity Warszawskiego oraz Prezesa Zarządu Centrum Opatrzności Bożej - zarządców świątyni i przylegających do niej terenów. 

Aktywiści z Wilanowa piszą, że chcieliby, aby park był "piękny i przyjazny". Zależy im też na tym, aby zniknął płot, który obecnie otacza teren świątyni. Uważają, że kościół skorzystałby na większej otwartości, przyciągnąłby warszawiaków. 

Pod przygotowaną przez aktywistów petycją jest obecnie ponad tysiąc podpisów. Można ją podpisać tutaj

Archidiecezja: To niemożliwe

Pomimo że petycja jeszcze nie trafiła do adresatów, Archidiecezja Warszawska już odniosła się do pomysłu. Poinformowała, że realizacja pomysłu mieszkańców jest niemożliwa. Po pierwsze dlatego, że teren wokół świątyni nie może zamienić się w strefę rekreacyjną. Po drugie - istnieją już inne plany zagospodarowania "miejsca sakralnego". 

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie została otwarta dwa lata temu, ale na jej terenie wciąż trwają prace. Jak tłumaczy rzecznik Kardynała Kazimierza Nycza ks. Przemysław Śliwiński, część z nich zakłada zazielenienie terenu otaczającego świątynię. W najbliższych miesiącach mają pojawić się tam platany oraz dęby. 

Rzecznik zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że mimo wszystko petycja mieszkańców Wilanowa zostanie przyjęta. Dodaje jednak: - Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji. Najwidoczniej nie uwzględnili tego projektanci. Nie jestem pewien, czy adresaci tej petycji są właściwi.

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o: