Mieszkańcy Wilanowa chcą parku wokół Świątyni Opatrzności Bożej. Archidiecezja: Nie ma zieleni? To nie nasza wina

Mieszkańcy Wilanowa chcą, aby na terenie otaczającym Świątynię Opatrzności pojawił się park. Przedstawiciele archidiecezji już teraz informuje jednak, że to projekt niemożliwy do zrealizowania. - Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji - odpowiadają.

Świątynia Opatrzności Bożej zajmuje ponad sześciohektarowy teren w samym środku Wilanowa. Obecnie cały ten wielki teren odgrodzony jest płotem i służy jedynie celom kościelnym. Mieszkańcy Wilanowa chcieliby to zmienić.

Jednym z naszych największych marzeń jako mieszkańców Wilanowa jest to, aby na terenie wokół Świątyni Opatrzności Bożej powstał PARK z prawdziwego zdarzenia - czytamy na profilu Miasteczko Przyjazne na Facebooku.

Właśnie dlatego działacze organizacji Miasteczko Przyjazne we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Fundacją NASZE Miasteczko rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją, którą planują skierować do Metropolity Warszawskiego oraz Prezesa Zarządu Centrum Opatrzności Bożej - zarządców świątyni i przylegających do niej terenów. 

Aktywiści z Wilanowa piszą, że chcieliby, aby park był "piękny i przyjazny". Zależy im też na tym, aby zniknął płot, który obecnie otacza teren świątyni. Uważają, że kościół skorzystałby na większej otwartości, przyciągnąłby warszawiaków. 

Pod przygotowaną przez aktywistów petycją jest obecnie ponad tysiąc podpisów. Można ją podpisać tutaj

Archidiecezja: To niemożliwe

Pomimo że petycja jeszcze nie trafiła do adresatów, Archidiecezja Warszawska już odniosła się do pomysłu. Poinformowała, że realizacja pomysłu mieszkańców jest niemożliwa. Po pierwsze dlatego, że teren wokół świątyni nie może zamienić się w strefę rekreacyjną. Po drugie - istnieją już inne plany zagospodarowania "miejsca sakralnego". 

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie została otwarta dwa lata temu, ale na jej terenie wciąż trwają prace. Jak tłumaczy rzecznik Kardynała Kazimierza Nycza ks. Przemysław Śliwiński, część z nich zakłada zazielenienie terenu otaczającego świątynię. W najbliższych miesiącach mają pojawić się tam platany oraz dęby. 

Rzecznik zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że mimo wszystko petycja mieszkańców Wilanowa zostanie przyjęta. Dodaje jednak: - Jeśli mieszkańcy zauważają, iż w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji. Najwidoczniej nie uwzględnili tego projektanci. Nie jestem pewien, czy adresaci tej petycji są właściwi.

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o:
Komentarze (115)
Mieszkańcy Wilanowa chcą parku wokół Świątyni Opatrzności Bożej. Archidiecezja: Nie ma zieleni? To nie nasza wina
Zaloguj się
 • kotprezesa

  Oceniono 78 razy 76

  Hehehe.
  Chcielibyście, żeby Kościół zrobił coś dla ludzi????
  Litości...

 • homo_lupus

  Oceniono 67 razy 65

  jakim cudem czarna stonka dostała 6 ha terenu w takim miejscu? Wywłaszczyć na cele pożytku publicznego i problem z głowy.

 • nutka7.17

  Oceniono 57 razy 53

  Kler za każdym razem, kiedy ludzie o coś proszą, pokazuje im znak Kozakiewicza:)
  To standard tej korporacji, która obecnie jest właścicielem najdroższych nieruchomości w Polsce.

 • andree111111

  Oceniono 47 razy 45

  Te sutannowe gnidy zawsze znajdą wytłumaczenie. Ludzie, otwórzcie oczy, ta banda z was się śmieje i doi wszystkich z kasy. Ich bogiem jest Mamona.

 • Józef Maryjański

  Oceniono 36 razy 32

  To nie wina kleru, że zbudowali betonowe gó... na betonowym placu o powierzchni 6 hektarów. To są prości ludzie o malutkich rozumkach i wielkim ego.
  Ten klocek to wina sługusów z Wiejskiej i z ratusza. Cociaż nie .. oni też mają małe rozumki i ego rozdęte jak balon w próżni...

 • mateo

  Oceniono 33 razy 29

  Jak to jest, że do obcego faceta w czarnej sukience trzeba mówić ojcze, a jego własne dzieci mówią do niego wujku? I jeszcze drzew nie chcą sadzić i udają idiotów gdy dostaną proste pytanie?

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 31 razy 27

  "... w Miasteczku Wilanów nie ma terenów zielonych, nie jest to wina archidiecezji. Najwidoczniej nie uwzględnili tego projektanci." - kościoła też tam nie uwzględniali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX