Na Ursynowie stanął... dzwon smoleński. Mieszkańcy: "to dzwon obwoźny, zawiadomimy straż miejską"

Mieszkańcy Ursynowa donoszą, że tuż przy metrze Stokłosy stanęła duża, drewniana konstrukcja ze smoleńskim dzwonem w środku. To najprawdopodobniej dzwon Maria, który wcześniej nielegalnie umieszczono na Krakowskim Przedmieściu.

Mieszkańcy dostrzegli nietypową konstrukcję w ostatnich dniach i zaczęli komentować ją na facebookowej grupie Obywatele Ursynowa. Zdjęcia smoleńskiego dzwonu przysłano również do naszej redakcji.

Dzwon smoleński, flagi i płyty z Katynia

"Sąsiedzi! Czy ktoś się orientuje co to za inicjatywa przy metrze Stokłosy?" - zapytała na grupie jedna z mieszkanek dzielnicy.

Zamieściła zdjęcie, na którym widać drewnianą konstrukcję z mosiężnym dzwonem w środku. Stoi z boku drogi obok pizzerii i restauracji znajdujących się blisko wyjścia z metra Stokłosy. Obok dzwonu wetknięte zostały biało-czerwone flagi, a dookoła porozrzucane są ulotki z podpisem "Dzwon smoleński. Upamiętniający ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku". Dodatkowo na czerwonym płótnie wokół dzwonu rozrzucono płyty CD z podpisem "Katyń".

Mieszkańcy: to dzwon obwoźny

Mieszkańcy piszą, że nietypowa konstrukcja to dzwon "obwoźny", który pojawia się w różnych miejscach na Ursynowie. Drugi podobny postawiono w sobotę przed ursynowskim kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego. Tamten był jednak ustawiony na metalowej konstrukcji. Podobny stał także na parkingu przy ulicy Dunikowskiego.

"Ile tych dzwonów? Wczoraj wieczorem stał jeszcze jeden na Dzwonniczej na metalowej konstrukcji. Jeden to jeszcze myślałam, że z kościoła, ale tam przy metrze?" - pisze jedna z mieszkanek.

Komentujący zastanawiają się też, czy konstrukcja z dzwonem stoi w tym miejscu legalnie. Niektórzy twierdzą, że o sprawie zamierzają poinformować straż miejską.

Dzwon smoleński Maria. Wcześniej stał nielegalnie

Ze zdjęć przesłanych do Metrowarszawa wynika, że postawiona przy metrze Stokłosy konstrukcja to najprawdopodobniej dzwon Maria. Z wygrawerowanego na nim napisu wynika, że ma upamiętniać ofiary zbrodni katyńskiej, a nie ofiary katastrofy w Smoleńsku. Na początku roku stał między innymi przed Pałacem Prezydenckim razem z dzwonem Wacławem (na metalowej konstrukcji).

Zarząd Dróg Miejskich informował wówczas, że dzwon Maria stanął na Krakowskim Przedmieściu nielegalnie (zgodę wydano tylko na umieszczenie dzwonu na metalowej konstrukcji). Nie było wiadomo, kto go tam umieścił. Został usunięty przez służby.

Droga donikąd za prawie 3 mln złotych. Mieszkańcy Ursynowa zaniepokojeni inwestycją

Więcej o:
Komentarze (104)
Dzwon smoleński na Ursynowie. Mieszkańcy: "to dzwon obwoźny, zawiadomimy straż miejską"
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 100 razy 88

  Przydzwonią wam dopiero, jeśli cygański dresiol z Opola wygra i ściągnie cygańską hordę do stolicy.

 • c.t.k

  Oceniono 79 razy 73

  PIS to ch...,to klechy przejmują Polskę

 • siwywaldi

  Oceniono 69 razy 69

  Złomiarze do pracy. Udało się wam zajumać Dzwoń Hiroszimy z Bukowińskiej, to i z tym powinniście sobie poradzić :-)

 • 270203mk

  Oceniono 68 razy 64

  Dzwoń dzwoneczku, dzwoń ! Cyrk na kółkach.

 • wooki74

  Oceniono 61 razy 57

  Spie*****cie z tym złomem

 • ciekawamarija

  Oceniono 56 razy 52

  Jako kraj wyjątkowych durni jesteśmy skazani na zagładę, chyba , że nam rozum z niewymownej części ciała wróci do głowy, mimo upływu 21 wieków od kiedy nas ochrzczono, słowiańskiej skłonności do wielbienia bożków z nas nie wypleniono, dzwon smoleński, dobre sobie, zapraszam do fatimskich kramów, tam nie tylko dzwony wszelkiej maści, ale i cążki do skórek z matką fatimską , szpilki do kapeluszy,wiele innych dóbr,nawet nocniki dla dzieci z matką fatimską też

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX