Prezydent na 11 listopada zapowiedział symboliczny start odbudowy Pałacu Saskiego

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda chce odbudować Pałac Saski w Warszawie. Sprawa odbudowy ciągnie się już od ponad 10 lat.

Relację z posiedzenia, w oparciu o depeszę Polskiej Agencji Prasowej zamieszczono na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda jest zdania, że odbudowa Pałacu Saskiego będzie dopełnieniem "procesu odbudowy miasta" po wojnie.

Szczegółów, co do samej inwestycji na razie brak. Prezydencki minister Wojciech Kolarski mówi jedynie o "skompletowanej dokumentacji, planach Pałacu Saskiego". Wiadomo też, że 11 listopada ma być symbolicznym startem odbudowy.

Temat odbudowy pałacu ciągnie się od wielu lat. W 2006 roku na zlecenie władz Warszawy ruszyły prace przy odbudowie. Wykopano nawet wielki dół odsłaniając stare piwnice, jednak w 2008 roku inwestycję przerwano, a dół zasypano.

Pałac wybudowano po 1661 roku. Budynek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli i przeznaczenie. Początkowo był pałacem rodu Morsztynów, później rezydencją króla Augusta II z dynastii Saskiej, a w XIX wieku mieściło się tam liceum. Nieruchomości została zniszczony przez Niemców pod koniec 1944 roku.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o: