Budowa pomnika Lecha Kaczyńskiego coraz bliżej. Jest pozwolenie na prace archeologiczne

O pomniku Lecha Kaczyńskiego, który ma powstać w Warszawie, było ostatnio cicho. Teraz pojawiły się kolejne informacje. Wydano pozwolenie na prace archeologiczne, które są konieczne przed rozpoczęciem budowy.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na rozpoczęcie prac archeologicznych na placu przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa. To właśnie tam niedługo ma tam stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego. 

Teren pod pomnik Lecha Kaczyńskiego ogrodzony

Społeczny komitet do sprawy budowy pomników smoleńskich poinformował o tym 10 września - w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. "Badania związane są z planowaną inwestycją polegająca na budowie pomnika śp. Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego" - ogłosił komitet na Facebooku.

Prace jeszcze się nie rozpoczęły  - sprawdził reporter portalu tvnwarszawa.pl. Teren przy domu bez kantów został już jednak ogrodzony metalowym płotem i jest pilnowany. 

Pozwolenie na prace archeologiczne jest ważne do 31 grudnia - do tego czasu najprawdopodobniej zostaną zakończone. 

Kiedy odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego?

Pozwolenie na postawienie pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu przed Dowództwem Garnizonu Warszawa wydano w marcu 2018 r. Już w kwietniu, jeszcze przed odsłonięciem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej (stoi nieopodal - na placu Piłsudskiego), rozpoczęto przygotowania. 

10 kwietnia odsłonięto wmurowany kamień węgielny pod pomnik Lecha Kaczyńskiego. Kilka dni przed ósmą rocznicą katastrofy w Smoleńsku wmurowano już podstawę cokołu pomnika, a obok umieszczono tablicę. 

Oficjalna data odsłonięcia pomnika nie została jeszcze podana. Początkowo planowano, że będzie to 11 listopada, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Później poinformowano jednak, że może to nastąpić znacznie wcześniej, ponieważ komitet budowy pomnika uporał się z problemem braku pieniędzy. Udało się zebrać sumę, której brakowało w budżecie komitetu. 

Dodatkowo poinformowano jeszcze, że prace nad tworzeniem pomnika byłego prezydenta Polski trwają szybciej niż zakładano.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie za 1,5 mln zł

Projekt pomnika Lecha Kaczyńskiego stworzyli Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Jest to sylwetka byłego prezydenta umieszczona na cokole.

W marcu tego roku Jacek Sasin z PiS zdradził, że rzeźba będzie wykonana z brązu, a jej wielkość ma być podobna do rzeźby marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Marek Suski z kolei powiedział, że na budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie potrzebne będzie około 1,5 miliona złotych.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Chcesz zostać bohaterem dzisiejszego dnia? Pomóż pszczołom >>

Wczoraj nie mogli, przyszli dziś. Zobaczyć pomnik smoleński z bliska

Więcej o: