Patryk Jaki jeszcze nie został prezydentem Warszawy, a już otwiera budowę autostrady A2

Patryk Jaki wziął dziś udział w uroczystym rozpoczęciu budowy kolejnego odcinka autostrady A2. Mówił, że jego powstanie to świetna perspektywa dla Warszawy.

Walczący o fotel prezydenta stolicy Patryk Jaki, wziął w środę udział w uroczystości otwierającej budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A2, który połączy Warszawę z obwodnicą Mińska Mazowieckiego

Patryk Jaki na otwarciu budowy A2

W maju Patryk Jaki podkreślał, że nie prowadzi jeszcze kampanii wyborczej, a jedynie "dialog" z mieszkańcami Warszawy. Miesiąc później podnoszono kwestię tego, czy spotkania te nie kolidują z pracą Patryka Jakiego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak tłumaczył, że Jaki wykonuje swoje obowiązki służbowe nie tylko w godzinach pracy Ministerstwa. Często pracuje do północy czy w weekendy. Zapewniał także, że udział w spotkaniach i konferencjach prasowych w Warszawie nie wpływa na wykonywanie obowiązków  ministerialnych

Otwarcie nowego odcinka A2 Warszawa-Mińsk Mazowiecki odbyło się o godzinie 11, czyli w standardowych godzinach pracy. Nie wiadomo zatem czy polityk był na uroczystości jako wiceminister sprawiedliwości, czy kandydat na prezydenta Warszawy. 

Podczas rozmowy ze "Stołeczną" Patryk Jaki wyjaśnił tę kwestię. - Po pierwsze, jestem przedstawicielem tego rządu i głosowałem za środkami na tę obwodnicę. Mam prawo tutaj być. Po drugie, jestem posłem - powiedział. 

Obecność wiceministra sprawiedliwości odnotowano jednak na oficjalnym Twitterze Prawa i Sprawiedliwości. 

Odcinek A2 - szansa dla Warszawy

Mimo że Patryk Jaki był na miejscu jako wiceminister, podczas przemówienia skupił się na sprawach warszawskich. Mówił, że otwarcie budowy 15-kilometrowego odcinka autostrady A2 to "dobry dzień nie tylko dla Polski, ale i dla Warszawy". 

- Po wybudowaniu tej drogi i po połączeniu z budowaną południową obwodnicą Warszawy uda się z naszego miasta wyprowadzić znaczną część ruchu tranzytowego, szczególnie na bardzo obciążonych arteriach, jak Puławska, Dolina Służewiecka, Trasa Siekierkowska - mówił Patryk Jaki. 

Dzięki temu korki będą mniejsze, a problem smogu w Warszawie się zmniejszy. "To jest bardzo dobra wiadomość dla Warszawy" - dodawał. 

Otwarcie budowy, która już trwa

Podkreślał również, że otwarcie budowy to wielki sukces rządu PiS. Podczas przemówień nie wspomniano jednak, że 15-kilometrowy odcinek do Mińska Mazowieckiego został zaplanowany już za rządów PO-PSL oraz że to właśnie wtedy ogłoszono przetarg na jego budowę. 

Budowa autostrady A2 na odcinku biegnącym wzdłuż węzła "Lubelska" do Mińska Mazowieckiego ma zakończyć się w roku 2020. Pierwsze pozwolenia na jej budowę wydano już w lipcu 2017 roku. Wtedy też podpisano umowę z wykonawcą POLAQUA - portugalską firmą, która ma na jej wykonanie 29 miesięcy. W czerwcu tego roku przekazano projekty, specyfikacje i pomiary, a niedługo potem prace ruszyły. Do listopada 2018 roku 30 proc. prac ma zostać wykonana.

Od radnego do zastępcy ministra. Kariera Patryka Jakiego

Więcej o: