Zbudowali integracyjny plac zabaw za 1,6 mln zł. A na tablicy z językiem migowym...błędy

W Parku Bródnowskim powstał sensoryczny plac zabaw. Wśród atrakcji dla dzieci znalazły się między innymi tablice w języku migowym. Internauci zauważyli, że dzieci zbyt wiele się z nich nie nauczą, bo... na tablicach umieszczono niewłaściwy język.

Sensoryczny plac zabaw otwarto na terenie Parku Bródnowskiego 15 sierpnia. To miejsce, w którym dzieci mogą korzystać z zabawek oddziałujących na wszystkie zmysły. Na placu zabaw znalazły się między innymi karuzela, piaskownica dla dzieci na wózkach inwalidzkich i ścianki sensoryczne. Za całość inwestycji odpowiada Urząd Dzielnicy Targówek. Łącznie wydano wydano na nią 1,6 miliona złotych. Wcześniej na terenie placu zabaw znajdowały się opuszczone korty tenisowe.

Wykonawca tablicy pomylił języki

Jak informuje portal Wawalove, przy przygotowywaniu atrakcji i pomocy edukacyjnych dla dzieci nie obyło się bez niedopatrzeń. Wykonawca tablicy ze zbiorem liter i gestów w języku migowym pomylił się. Umieścił na niej znaki w amerykańskim języku migowym (ASL), zamiast w polskim języku migowym. 

Na świecie używa się ponad 200 odmiennych języków migowych, a cały czas powstają nowe. Co więcej, miejsca, gdzie występują nie zawsze pokrywają się z granicami państw czy zasięgiem języka mówionego. 

Jedna z internautek zwróciła uwagę, że na pomyłce mogą stracić dzieci, które będą chciały nauczyć się obowiązującego w Polsce alfabetu dla osób niesłyszących. Zrelacjonowała, że widziała na placu zabaw dwie male dziewczynki, które uczyły się języka migowego z tablicy i cieszyły się, że będą mogły go użyć, gdy spotkają osobę niesłyszącą.

"Słaby aspekt edukacyjny" - skomentowała umieszczenie na tablicy niewłaściwego języka migowego internautka.

Tablica będzie wymieniona na nową

Dyrektorka VIII Ogrodu Jordanowskiego w rozmowie z Wawalove zapewniła, że o błędach na tablicy został już poinformowany Urząd Dzielnicy Targówek. "Otrzymaliśmy zapewnienie, że pomyłka zostanie naprawiona tak szybko, jak to możliwe" - dodała. Rzecznik Targówka Rafał Lasota również zapewnił, że tablica jest na gwarancji i zostanie wkrótce wymieniona. 

Dzieci uczą nas, jak migać, żeby się przedstawić, życzyć miłego dnia i wyznać miłość [#polskazamieniasiewsluch]

Więcej o: