Zawaliła się część zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Kolejny raz

W niedzielę runęła kolejna część kamienicy przy ulicy Poznańskiej w Warszawie. Po raz pierwszy cześć budynku zawaliła się w czerwcu - zapadł się pięciometrowy fragment ściany. Teraz na ziemi wylądowała część dachu.

W niedzielę po południu zawaliła się kolejna część zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Chodzi o budynek przy ul. Poznańskiej 21. 

Kamienica na Poznańskiej znowu się zawaliła

W czerwcu zawalił się szeroki na pięć metrów fragment od poddasza do parteru. Już wtedy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że budynek grozi dalszym zawaleniem. W ostatnią niedzielę przewidywania się spełniły. 

Po południu zawalił się kolejny fragment - tym razem dach kamienicy przy Poznańskiej 21. Jak informuje Tvnwarszawa.pl, jego część wpadła do środka budynku, część leży na dziedzińcu.

W czerwcu budynek nie był zamieszkany i nikomu nic się nie stało. Teraz w kamienicy przebywały trzy rodziny - wszyscy musieli opuścić lokale. Jednak również tym razem nikt nie ucierpiał w wyniku zawalenia. 

Dla bezpieczeństwa zamknięto przejście od strony ul. Poznańskiej przez prześwit kamienicy.

Czy kamienica została zabezpieczona?

W kwietniu tego roku rozważano zburzenie kamienicy przy Poznańskiej 21 ze względu na jej zły stan. Wtedy nie zgodził się na to stołeczny konserwator zabytków. W maju budynek został wpisany do rejestru zabytków. Zaledwie miesiąc później doszło do pierwszego zawalenia. 

Już wtedy mówiło się o konieczności wykonania pilnego remontu. Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, mówił w czerwcu, że chodzi o remont zabezpieczający, o charakterze konserwatorskim, nie rozbiórkę. Miał zostać wykonany z budżetu miasta. 

Na miejscu w poniedziałek ponownie pojawili się inspektorzy nadzoru budowlanego. Mają sprawdzać, czy po czerwcowym zawaleniu kamienica została odpowiednio zabezpieczona.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Dzielnicy Śródmieście, pod którego kuratelą jest Poznańska 21. Czekamy na odpowiedź. 

Kamienica przy Poznańskiej 21

Budynek wzniesiono w 1879 roku. Był pierwszym murowanym domem przy ul. Wielkiej (obecna Poznańska). Aktualnie obiekt należy do miasta i jest opuszczony ze względu na zły stan techniczny. Ze względu na problemy z dotarciem do wszystkich właścicieli, kamienica długo nie była wpisywana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru, choć wniosek wpłynął 10 lat temu.