Radni z Bemowa nie chcą ścieżki rowerowej, bo... koliduje z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych

Na Bemowie miała powstać nowa ścieżka rowerowa. Chcieli tego mieszkańcy. Nie zgadzają się jednak radni. Mówią, że lokalizacja urąga pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nowa ścieżka rowerowa na Bemowie miała przebiegać m.in. obok Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Pirenejskiej. Jej projekt został zgłoszony dwa lata temu jako propozycja do budżetu partycypacyjnego i zwyciężył - chciało tego 1 500 mieszkańców.  

Ścieżka koliduje z pamięcią po Żołnierzach Wyklętych

Ścieżka jeszcze nie została zbudowana, ale po kilku latach wzbudziła wątpliwości bemowskich radnych. Adam Niedziałek wystosował interpelację w imieniu radnych dzielnicy Bemowo, w której apeluje o nieumieszczanie ścieżki w w okolicy miejsca pamięci po Żołnierzach Wyklętych. 

Jako radnych Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy bulwersuje nas fakt, że taki pomysł ma zostać zrealizowany, co koliduje z charakterem i powagą tego wyjątkowego miejsca - tłumaczy przewodniczący w interpelacji.

Radni zaznaczają, że ścieżka w tym miejscu nie jest konieczna, ponieważ po drugiej stronie już znajduje się droga dla rowerzystów.

Kuriozalna argumentacja

Sprawę nagłośniło stowarzyszenie Bemowiacy, które wcześniej walczyło o powstanie tej ścieżki rowerowej. Piszą w poście na Facebooku, że argumentacja radnych jest dla nich zadziwiająca. Wskazują, że inne obiekty znajdujące się w sąsiedztwie pomnika nie przeszkadzają politykom. 

Najwyraźniej radnym nie przeszkadza ani paskudny blaszak (samowola budowlana!), ani działający w nim sklep monopolowy, ledwie 60 metrów od pomnika. Przeszkadzać mogą natomiast dzieci jadące tędy do szkoły na rowerze - czytamy we wpisie Bemowiaków.

Uważają również, że wskazywanie na fakt, że po drugiej stronie ulicy, jest już ścieżka rowerowa jest bez znaczenia. Tłumaczą, że dzieci z osiedla Bemowo III musiałyby dwukrotnie przejeżdżać przez jezdnię, żeby dostać się do szkoły. Przez to droga będzie nie tylko dłuższa, lecz także bardziej niebezpieczna. 

Więcej o: