Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BIS i ekonomista umieścił na Twitterze zdjęcie jednego z warszawskich biletomatów umieszczonych w tramwaju. Był zaskoczony tym, co zobaczył na ekranie.
Na zdjęciu widać komunikat, który wyświetlił się, gdy mężczyzna próbował kupić bilet 20-minutowy. "Reszta nie może być wydana w pełnej kwocie. (...) Czy akceptujesz stratę 10 groszy?" - czytamy na ekranie.
Ciekawa praktyka ZTM. Ciekawsze bardziej skąd inspiracja - napisał dziennikarz.
Pod postem pojawiło się sporo komentarzy rozbawionych ludzi. "To jakiś żart?", "To nie strata, to inwestycja", "Komunikat mógłby brzmieć: Mogę być winien 10 gr?" - piszą osoby, które zobaczyły zdjęcie.
O komentarz poprosiliśmy warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. Rzecznik Michał Grobelny wyjaśnił nam, że nie jest to pomyłka systemu.
Czasem zdarza się, że w obciążonych maszynach zabraknie pieniędzy do wydania reszty. W takim przypadku automat wyświetla właśnie taki komunikat - mówi Michał Grobelny.
Nasze 10 groszy nie będzie jednak stracone. Rzecznik ZTM podkreśla, że niewydane środki pasażer może odzyskać. Wystarczy złożyć reklamację w Tramwajach Warszawskich, w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów lub w formie maila (ztm@ztm.waw.pl).
Znacznie poważniejszy problem miała jakiś czas temu warszawianka, która chciała kupić bilety w automacie w centrum Warszawy.
Pani Agnieszka chciała kupić w biletomacie dwa bilety komunikacji miejskiej za 3,40 zł. Zapłaciła za nie kartą debetową. Niestety, transakcja zakończyła się niepowodzeniem, a bilety nie wypadły z automatu. Historia nie byłaby niczym niezwykłym, gdyby nie fakt, że po kilku dniach okazało się, że do transakcji jednak doszło. Warszawianka zauważyła na swoim koncie przedziwną transakcję. W historii płatności widniał zakup... 551 biletów komunikacji miejskiej.
Pomimo że kobieta nie skorzystała z ani jednego z nich, z jej konta ściągnięto prawie dwa tysiące złotych (dokładnie 1 873 zł). Mennica Polska, która obsługiwała automat tłumaczyła, że zawiniła usterka, ale odzyskanie pieniędzy było dla pani Agnieszki długim i żmudnym procesem.