TVP chciało pokazać "protest przeciwko decyzji władz stolicy". Początek reportażu był zaskoczeniem. "Ale my jesteśmy 'za'"

TVP pokazało materiał obrazujący spór o zwężenie ulicy Górczewskiej na Woli. Według nagłówka stacji miał to być "protest przeciwko decyzji władz stolicy". Początek reportażu był zaskoczeniem, bo kilka pierwszych osób odpowiedziało dziennikarzowi TVP, że są za zwężeniem ulicy i wcale nie protestują.

Górczewska to jedna z głównych arterii Warszawy, którą codziennie przejeżdżają tysiące samochodów. Pod koniec czerwca tego roku stołeczny ratusz wydał decyzję o zwężeniu odcinka ulicy z trzech pasów do dwóch. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska tłumaczyła wówczas, że obecnie arteria "wtłacza" do stolicy za dużo pojazdów.

"Chcemy to zmienić. Budowa II linii metra, parkingów Parkuj i Jedź czy poprawa siatki połączeń komunikacji miejskiej to sposoby zachęcenia mieszkańców do tego, by korzystali z transportu zbiorowego. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zwężeniu wolskiego odcinka ulicy Górczewskiej do dwóch pasów" – mówiła Kaznowska.

TVP: protest przeciwko decyzji władz

W wyemitowanym na antenie TVP materiale chciano pokazać spór dotyczący zwężenia Górczewskiej. Informacja o proteście osób, które nie zgadzają się z decyzją władz Warszawy, widniała na pasku informacyjnym TVP. 

Na początku materiału reporter telewizji podchodził do osób, od których chciał się dowiedzieć, dlaczego są przeciwni zwężeniu arterii. 

- Jaki problem spowoduje zwężenie ulicy Górczewskiej, jak państwa zdaniem ten komfort życia się pogorszy? - zapytał "protestujących".

- Tutaj są dwa pasy w jedną stronę, to nie jest tak, że będzie jakiś armagedon. Ciężko powiedzieć, że to będzie zwężenie. Dla mnie to jest cywilizacja, czyli tak, jak to powinno wyglądać. Czyli drzewa, ławki dla starszych osób - mówiła pierwsza osoba. - Niestety wiemy, że samochody są główną przyczyną złej jakości powietrza - dodała.

Reporter TVP zapytał więc o wypowiedź innego uczestnika zgromadzenia.

- Uważam, że ulica Górczewska powinna zostać zwężona. Jest bardzo duże niebezpieczeństwo, że ruch spoza stolicy będzie się kumulował na ulicy Górczewskiej.  Tutaj się nie da oddychać" - argumentował "protestujący". - Wszystkie chodniki będą zawalone samochodami i to będzie gigantyczny problem dla ludzi, którzy mieszkają tu, wzdłuż Górczewskiej, na Woli - dodał mężczyzna. 

Reporter TVP zapytał w końcu: - No tak... to zwęzić, czy nie zwężać?

- Uważam, że zwężać - odpowiedział.

Dopiero jako kolejni wypowiedzieli się uczestnicy zgromadzenia, którzy byli przeciwni zwężaniu ulicy Górczewskiej. Byli wśród nich m.in. mieszkanka okolicy, przedstawiciel organizacji Stop Dyskryminacji Kierowców oraz wolscy radni PiS i PO. Za zwężeniem ul. Górczewskiej była natomiast m.in. Joanna Klikowicz z Miasto Jest Nasze oraz mieszkanka okolicy, która argumentowała, że zwężenie ulicy jest zgodne z zachodnim trendem organizowania ruchu w miastach i zwiększy bezpieczeństwo. Zwolenników decyzji władz stolicy było niemal tyle samo, co przeciwników.

 

Patryk Jaki przeciwny zwężeniu ulicy Górczewskiej

Na odcinku od alei Prymasa Tysiąclecia do ul. Młynarskiej jezdnia ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zwężenie ma spowodować zmniejszenie natężenia samochodów w tym miejscu i zwiększenie komfortu pieszych. 

Plany stołecznego ratusza dotyczące ul. Górczewskiej krytykował Patryk Jaki. Zapowiadał, że gdy zostanie prezydentem Warszawy, zwężenie arterii nie dojdzie do skutku.

Początkowa wersja artykułu była omówieniem jednych kilku pierwszych minut reportażu TVP dostępnych w internecie.  Po publikacji całego materiału na stronie TVP, uzupełniliśmy go o wypowiedzi pozostałych osób, które zabrały głos w dalszej części reportażu.

Rondo przy Wołoskiej w Warszawie niebezpieczne? Jak poruszać się po rondzie z pięcioma pasami?

Więcej o:
Komentarze (122)
TVP chciało pokazać "protest przeciwko decyzji władz stolicy". Początek reportażu był zaskoczeniem. Powiedzieli: Ale my jesteśmy "za"
Zaloguj się
 • adolfiutin11

  Oceniono 115 razy 103

  Skąd oni biorą tych "dziennikarzy" do TVPiS??? Z parafii od muchomora toruńskiego czy z Pcimia Dolnego?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 86 razy 76

  coś czuje ze po takim "proteście" nagle Jaki zmieni zdanie i rzuci się na rower ;-)

 • gluteusm

  Oceniono 70 razy 66

  Dziennikarz za karę, że nie udowodnił tezy zostanie zredukowany do paskowego.

 • marc.pl

  Oceniono 59 razy 59

  W TVP Info był przekaz na żywo z protestów przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości i wyglądało to tak że po zakończonym już proteście pojawiała się ekipa TVP z kamerami pokazując nielicznych przechodniów z komentarzem że "frekwencja na proteście jest taka jaką widać". Ci ludzie biorą pieniądze za emitowanie na antenie kłamstw i pomówień.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 64 razy 50

  W tym miejscu Górczewską można spokojnie zwęzić i nikt się nie przejmie. Ponieważ to "wspaniałe" rozwiązanie prowadzi prosto na skrzyżowanie z wąską Młynarską, i dalej wąskie Leszno, którego poszerzyć się nie da bez zaorania kilku budynków.
  Ale co może o tym wiedzieć banan z Opola, któremu tatuś załatwił stołek radnego? Znowu zrobi kelnera wiceprezydentem, a tatusia w podzięce szefem miejskich wodociągów.

 • avaqe

  Oceniono 56 razy 50

  Kilku członków sztabu Partyka Jakiego podróżowało autobusami po Pradze Południe bez biletów! Wstyd, gapowicze! Przypomnijmy hasło wyborcze tego kandydata: uczciwa Warszawa. #jakiwstyd

 • spyderman2

  Oceniono 53 razy 43

  pisowska szczujnia znów ujada na Polaków. kiedy to się skończy??? polegnij sÓwerenie bo zanieczyszczasz tylko kanalize

 • eclipse23

  Oceniono 46 razy 42

  Pedofile w sutannach pozakladali pełno tzw. uczelni żeby pompować kase od podatnika i produkować takie dziennikarskie bydlęta dla dojnej zmiany

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX