Wesoła Parada Seniorów przejdzie ulicami Warszawy. "Seniorzy wcale nie chcą żyć w cieniu"

Ogólnopolska V Parada Seniorów pod hasłem "Dojrzali Wspaniali" przejdzie dziś ulicami Warszawy. To już piąta edycja wydarzenia. Organizatorzy przewidują, że frekwencja będzie rekordowa.

Parada Seniorów jest organizowana przez fundację Zaczyn. Co roku wydarzenie cieszy się coraz większą frekwencją. Radosnemu marszowi ulicami miasta będą towarzyszyć koncerty i największa w Polsce potańcówka pokoleniowa, którą poprowadzi 80-letnia DJ-ka Wika.

Start na rondzie de Gaulle'a

W tym roku parada rozpocznie się o godzinie 12 na rondzie de Gaulle'a. Seniorzy przejdą Traktem Królewskim na kampus Uniwersytetu Warszawskiego. To tam o 13 odbędzie się Piknik Pokoleń oraz panele dyskusyjne z udziałem gwiazd. Z uczestnikami parady spotkają się między innymi Beata Tadla, Jarosław Gugała, Daniel Passent, Zofia Czerwińska i Bożena Dykiel. Seniorzy będą też mogli porozmawiać z psychologami i wspólnie potrenować nordic walking. Na godzinę 14 jest z kolei planowany występ zespołu muzycznego Biały Kot. 

Będą wiwatować i tańczyć przez 4 godziny

Jak co roku, Paradzie Seniorów ma towarzyszyć radosna atmosfera oraz muzyka disco i techno. W poprzednich latach seniorzy zabierali ze sobą gwizdki, balony i transparenty ("Mimo wieku, śmiej się człowieku", "Życie zaczyna się po 60-tce"). W tym roku ma być równie hucznie i kolorowo.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie Wielka Potańcówka, która rozpocznie się o godzinie 16. Imprezę poprowadzą DJ Kris i 80-letnia Wirginia Szmyt znana jako DJ-ka Wika, która od lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Jest również pomysłodawczynią Parady Seniorów. 

"Seniorzy nie chcą żyć w cieniu"

Od pierwszej edycji wydarzenia organizatorzy podkreślają, że Parada Seniorów ma na celu zwrócenie uwagi na tę często pomijaną w dyskusji społecznej grupę. 

Środowisko senioralne w Polsce to miliony ludzi tworzących bardzo zróżnicowanąspołeczność. Są tu prawdziwi indywidualiści, niecodzienne talenty, wspaniałe życiowehistorie. Seniorów nie można traktować jednakowo i z góry! - podkreślają organizatorzy Parady Seniorów.

Radosne przejście przez miasto ma być też próbą walki z krzywdzącymi stereotypami na temat starszych osób. "Idąc w Paradzie, mówimy tym
stereotypom 'nie'. Udowadniamy, że seniorzy nie chcą żyć w cieniu, z dala od innych,
zamknięci we własnym gronie" - dodają organizatorzy akcji.

Więcej o: