Pomnik Żołnierzy Radzieckich zniknie z parku Skaryszewskiego. "Wyzwalał agresję"

Urząd Pragi-Południe poinformował, że z alei głównej Parku Skaryszewskiego zniknie pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim. O jego usunięcie wnioskowali radni i działacze społeczni.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim od lat wzbudzał kontrowersje i był regularnie dewastowany. Mazowiecki konserwator zabytków zdecydował, że pomnik zniknie z parku Skaryszewskiego do końca tego roku.

"Wyzwalał agresję i zbudzał protesty"

O demontaż pomnika wnosili działacze społeczni i samorządowcy. W 2015 radna PiS Olga Johann zwróciła się do władz Warszawy z prośbą o zabranie stanowiska wobec dalszych losów pomnika. "Dalsze istnienie pomnika wyzwala agresję, budzi protesty" - pisała w interpelacji do miasta.

W ubiegłych latach pomnik w parku Skaryszewskim był wielokrotnie dewastowany. Parokrotnie malowano na nim swastyki i inne symbole, w 2015 roku wandale wylali na pomnik fekalia. Z kolei w kwietniu tego roku grupa mężczyzn namalowała na pomniku znak Polski Walczącej i obryzgała go czerwoną farbą. Do zorganizowanej akcji "dekomunizowania na własną rękę" przyznał się wówczas Adam Słomka z Konfederacji Polski Niepodległej.

 "Ruski, totalitarny monument w parku Skaryszewskim do likwidacji. HGW i rada miasta nie wykonuje ustawy o usunięciu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej!" - pisał na swoim Twitterze. Działacz podkreślał, że jego zdaniem pomnika już dawno nie powinno być w przestrzeni publicznej.

Decyzja o demontażu zapadła

W czerwcu tego roku miasto poinformowało o planie demontażu pomnika. Jego dalsze losy miały być zależne od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz od Muzeum Historii Polski, które zobowiązało się do przejęcia kontrowersyjnego pomnika w depozyt..

Ostatecznie konserwator zezwolił Zarządowi Zieleni na rozpoczęcie demontażu pomnika. Jednocześnie zalecono przetransportowanie go na teren Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Demontaż pomnika ma odbyć się do 31 grudnia tego roku.

Urząd Pragi-Południe poinformował, że decyzja o demontażu pomnika sprawi, że obiekt nie będzie już więcej demolowany.

"Wraz z usunięciem obelisku skończy się malowanie na nim, obok siebie (!), swastyki i powstańczej kotwicy przez ludzi niemających pojęcia o historii najnowszej. A główna aleja parku Skaryszewskiego odzyska swój pierwotny wygląd - czytamy w komunikacie Urzędu na Facebooku.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Pomnik upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10-15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona nacierając od strony ul. Grochowskiej. Na rozbudowanym postumencie z podniesioną częścią środkową umieszczono stelę z płaskorzeźbą żołnierza Armii Radzieckiej, pod którą znajdują się złożone sztandary. Monument został odsłonięty 15 września 1946.

Podczas przebudowy ronda w 1968 ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy u. Żwirki i Wigury, a sam pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej Park Skaryszewski. Na pierwotnym miejscu pomnika stoi obecnie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego - patrona Parku.

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (176)
Pomnik Żołnierzy Radzieckich zniknie z parku Skaryszewskiego. "Wyzwalał agresję"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 67 razy 51

  Najlepsze jest to że gdyby nie ofiara milionów bogu ducha winnych Rosjan to nie było by komu po tym pomniku mazać...
  Różne rzeczy można o stalinie sądzić, trudno go nie potępiać, ale nóż mi się w kieszeni otwiera jak się bezcześci groby żołnierzy, nawet jak to są żołnierze Armii Czerwonej czy Wehrmachtu

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 58 razy 48

  Pomnik Orląt Lwowskich we Lwowie też wywołuje agresję u Ukraińców. Też ma zniknąć ?

 • guru133

  Oceniono 49 razy 39

  We mnie agresję wyzwalają czarnosecińcy spod znaku ONR, czyli postfaszystowskie, ultraprawicowe oszołomy.

 • mvoda

  Oceniono 36 razy 32

  Zaiste, powalająca logika. Taką samą chyba kierowali się wycinający przydrożne drzewa.
  Dyktatura matołów.

 • michus00

  Oceniono 44 razy 32

  Jedyne co dzisiejszy polski naród umie zrobić to walczyć z pomnikami ? Wstyd i żenada pełną parą.

 • matka_bosaka

  Oceniono 38 razy 30

  Usuńmy śmietniki i przystanki autobusowe, bo w piątkowe i sobotnie noce też prowokują i wyzwalają agresję wśród radosnych gromadek naszych dzieci i wielkomiejskiej młodzieży.

 • zgryz3

  Oceniono 33 razy 29

  Agresję wyzwala postawa polskich politycznych troglodytów, a nie jakiś martwy beton.

 • rk111

  Oceniono 34 razy 28

  Czyli jeśli tak samo będa wyglądały pomniki kaczyńskich czy smoleńskie a nawet truchło na wawelu to tez znikną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX