Współpracownik Jakiego wypytuje w ratuszu o umowy z teatrem Żebrowskiego. "Plotki chodzą różne"

Jeden ze sztabowców Patryka Jakiego, zainteresował się współpracą pomiędzy stołecznym ratuszem a Teatrem 6. piętro. Scenę prowadzi Michał Żebrowski, prywatnie przyjaciel Rafała Trzaskowskiego.

Miejski radny Oskar Hejka, w swoim zapytaniu do prezydent Warszawy prosi o udostępnienie: kopii wszystkich umów, porozumień oraz aneksów dotyczących wynajmowanej powierzchni. Radny chce również poznać stawki wszystkich opłat pobieranych od Teatru 6. piętro oraz kosztów poniesionych przez miasto na modernizację pomieszczeń.

- Plotki chodzą różne, że stawka za wynajem pomieszczeń pod teatr jest bardzo preferencyjna – mówi Oskar Hejka, radny Warszawy. Jak dodaje, w sieci można bez problemu trafić na wypowiedzi Michała Żebrowskiego, który mówi „Rafał zawsze bardzo pomagał”. - Pytanie, czy pomagał przy uzyskaniu preferencyjnych stawek? - zastanawia się radny.

Tylko fakty

Hejka, jako radny ma pełne prawo dopytywać o różne sprawy związane z funkcjonowaniem miasta i jego współpracy z różnymi podmiotami. Łącząc jednak fakty, nie trudno odnieść wrażenie, że dopytywanie akurat o Teatr 6. piętro nie jest przypadkowe.

Współzałożycielem jest Michał Żebrowski, prywatnie przyjaciel Rafała Trzaskowskiego, głównego kontrkandydata Patryka Jakiego w wyborach na prezydenta Warszawy.

Hejka zapewnia, że nie robi tego w związku z kampanią. - Postanowiłem sprawdzić, jakie są naprawdę warunki współpracy pomiędzy ratuszem, a teatrem. Paradoksalnie może uchronię tym samym pana Żebrowskiego przed wysuwaniem kolejnych wątpliwości, co do współpracy. Jak ratusz udostępni dokumenty, to będziemy mieli czarno na białym jak jest naprawdę. Same fakty - precyzuje radny.

"Umowy zawarte na ogólnie obowiązujących zasadach"

O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli teatru. W przesłanym oświadczeniu możemy przeczytać:

"Teatr chce wierzyć, że pytanie radnego jest spowodowane prawdziwą troską o racjonalne i przejrzyste gospodarowanie środkami publicznymi. Cieszymy się, że takie pytanie zostało zadane, a odpowiedź Rady m.st. Warszawy przekona opinię publiczną, że wszystkie umowy między Zarządem PKiN a Teatrem 6.piętro są zawarte na ogólnie obowiązujących zasadach. Teatr nie komentuje wciągania go jako instytucji kulturalnej w polityczne rozgrywki, właśnie dlatego, że te 'rozgrywki' - są polityczne".

Teatr 6. piętro powstał w 2009 roku w specjalnie zaadaptowanej sali koncertowej Pałacu Kultury i Nauki. Pierwszy spektakl "Zagraj to jeszcze raz, Sam" (komedia Woody’ego Allena) miał premierę w marcu 2010 roku.

Ratusz, ani zarządca PKiN nie komentują sprawy. Wszystkie informacje mają być przekazane w odpowiedzi na zapytanie radnego.

"Za Rafała!"

Michał Żebrowski po raz kolejny jest przywoływany podczas kampanii na prezydenta Warszawy. W przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dziennikarz Dawid Wildstein na Twitterze przypomniał spot z 2009 roku. Trzaskowski startował wtedy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W kampanię włączyło się wielu artystów - między innymi Michał Żebrowski.

W przytoczonym spocie Żebrowski stoi pod murem. Ktoś związuje mu oczy. Przed oddaniem strzału aktor krzyczy: "Za Rafała!". Po strzale film się urywa i pojawia się napis: "A Ty co zrobiłeś dla Rafała?".

Prawicowe media, politycy i komentatorzy podchwycili to w mig i nadali sprawie narrację szydzenia z polskich patriotów rozstrzeliwanych za walkę o wolność. Całość powiązano ze zbiegającą się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sam aktor nie przypuszczał, że prawie 10 lat po emisji spotu, ktoś będzie chciał nadać mu inny sens. Żebrowski w oświadczeniu podkreślił, że rozstrzeliwanie nawiązuje do dramatu Juliusza Słowackiego "Kordian".

Na co do kina w sierpniu? Wraca Kubuś Puchatek, będą dwa filmy o Dywizjonie 303

Więcej o: