Dziesiątki samolotów wzbiją się dziś nad Wisłostradą. Będą latały przez prawie godzinę

Podczas Święta Wojska Polskiego będzie można oglądać wielką podniebną defiladę. W powietrze znajdzie się prawie setka samolotów. Oficjalna defilada odbędzie się dopiero w środę, ale samoloty wzlecą nad Warszawą już dziś.

15 sierpnia w związku ze Świętem Wojska Polskiego przez Wisłostradę w Warszawie przejdzie wielka wojskowa defilada. 

Ma w niej wziąć udział blisko 200 pojazdów, w tym transportery opancerzone, moździerze i czołgi. Częścią defilady mają być też podniebne pokazy - nad Warszawą przeleci blisko 100 samolotów i śmigłowców.

Samoloty nad Warszawą

Już w nocy z soboty na niedzielę rozpoczęły się próby. Od rana warszawską Wisłostradą maszerowały oddziały wojska, które wezmą udział w Defiladzie Niepodległości podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.

Lądowe próby to jednak nie wszystko. Chwilę po godzinie 13 ma rozpocząć się również próba lotnicza. W niedzielę nad Wisłostradą wzbiją się dziesiątki samolotów i śmigłowców. Loty mają odbywać się między godz. 13:15 a 14. 

Defilada lotnicza na Święto Wojska Polskiego

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, 15 sierpnia przelot wzdłuż Wisły rozpocznie sześć samolotów TS-11 zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Następnie w 40-sekundowych odstępach nad głowami warszawiaków przeleci: siedem śmigłowców SW-4 Puszczyk, sześć śmigłowców Mi-2, cztery śmigłowce W-3 Sokół, para śmigłowców: Mi-14 i Mi-2, dwa Mi-8 i dwa W-3 Sokół, osiem śmigłowców Mi-17, trzy śmigłowce Mi-24, trzy śmigłowce Mi-2.

Następnie przeloty wykona: siedem samolotów PZL-130 Orlik II, cztery samoloty M-28 Bryza, para samolotów An-28, pięć samolotów C-295M, cztery samoloty c-130 Hercules (polskie i amerykańskie) oraz para samolotów M-346 Bielik.

Całość zakończy przelot samolotów G550 i B737 do transportu najważniejszych osób w państwie. Maszyny mają być eskortowane przez samoloty F-16 Jastrząb.

Maszyny wykonają niski przelot nad Wisłą. Najlepiej obserwować je z wybrzeża rzeki pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Więcej o:
Komentarze (70)
Święto Wojska Polskiego. Dlaczego nad Warszawą latają samoloty
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 26 razy 18

  Wylatują cały tegoroczny przydział paliwa.

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 15

  W porze obiadu będą fruwać. Nawet nie będzie można w spokoju zjeść. A miała być niedziela dla rodziny.

 • fromG y

  Oceniono 15 razy 13

  samoloty zakupione za czasów SLD, zapłacone za czasów PO, gdzie w tym wszystkim umieścić PiS ze słynnymi helikopterami? najlepiej na trybunie honorowej, przy misce ze śmietanką

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 10

  Warszawiacy powinni zaopatrzyć się w kaski, biorąc pod uwagę ile post sowieckiego sprzętu latające nagle znajdzie się nad stolicą!

 • starveling

  Oceniono 16 razy 10

  Jak my to uwielbiamy - cała para w gwizdek, a potem od Westerplatte po ostatnie potyczki sił. gen. Kleberga. Ale tym razem nie trwałoby to nawet 1/10 tamtego czasu. Silni, zwarci, gotowi, którzy nie oddamy nawet guzika!

 • zd46

  Oceniono 12 razy 8

  A gdzie będą płynęły 2 okrety australijskie a 25 lat każdy + jeden holowany na części?Czy może wzdłuż Wisły na długości Wisłostrady?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 8

  Czyli oprócz kilku F 16, ktorych zakup Pisowcy przez lata krytykowali na niebie pojawi się bezużyteczny złom 50 lat i plus pamiętając czasy Chruszczowa... Niech mi ktoś przypomni kiedy wyprodukowane zostały samoloty Iskra?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX