Dziesiątki samolotów wzbiją się dziś nad Wisłostradą. Będą latały przez prawie godzinę

Podczas Święta Wojska Polskiego będzie można oglądać wielką podniebną defiladę. W powietrze znajdzie się prawie setka samolotów. Oficjalna defilada odbędzie się dopiero w środę, ale samoloty wzlecą nad Warszawą już dziś.

15 sierpnia w związku ze Świętem Wojska Polskiego przez Wisłostradę w Warszawie przejdzie wielka wojskowa defilada. 

Ma w niej wziąć udział blisko 200 pojazdów, w tym transportery opancerzone, moździerze i czołgi. Częścią defilady mają być też podniebne pokazy - nad Warszawą przeleci blisko 100 samolotów i śmigłowców.

Samoloty nad Warszawą

Już w nocy z soboty na niedzielę rozpoczęły się próby. Od rana warszawską Wisłostradą maszerowały oddziały wojska, które wezmą udział w Defiladzie Niepodległości podczas Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.

Lądowe próby to jednak nie wszystko. Chwilę po godzinie 13 ma rozpocząć się również próba lotnicza. W niedzielę nad Wisłostradą wzbiją się dziesiątki samolotów i śmigłowców. Loty mają odbywać się między godz. 13:15 a 14. 

Defilada lotnicza na Święto Wojska Polskiego

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, 15 sierpnia przelot wzdłuż Wisły rozpocznie sześć samolotów TS-11 zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Następnie w 40-sekundowych odstępach nad głowami warszawiaków przeleci: siedem śmigłowców SW-4 Puszczyk, sześć śmigłowców Mi-2, cztery śmigłowce W-3 Sokół, para śmigłowców: Mi-14 i Mi-2, dwa Mi-8 i dwa W-3 Sokół, osiem śmigłowców Mi-17, trzy śmigłowce Mi-24, trzy śmigłowce Mi-2.

Następnie przeloty wykona: siedem samolotów PZL-130 Orlik II, cztery samoloty M-28 Bryza, para samolotów An-28, pięć samolotów C-295M, cztery samoloty c-130 Hercules (polskie i amerykańskie) oraz para samolotów M-346 Bielik.

Całość zakończy przelot samolotów G550 i B737 do transportu najważniejszych osób w państwie. Maszyny mają być eskortowane przez samoloty F-16 Jastrząb.

Maszyny wykonają niski przelot nad Wisłą. Najlepiej obserwować je z wybrzeża rzeki pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Więcej o: