Na zewnątrz skwar, a w tramwaju... włączone ogrzewanie. "Logiczne, nie?"

Temperatura w komunikacji miejskiej w Warszawie często budzi wiele emocji. Jedni narzekają, że jest za gorąco, drudzy - że za zimno. Swoją cegiełkę dołożyła też blogerka, która jechała w piątek tramwajem nr 35.

Pani Małgorzata, autorka bloga "Okruchy życia", napisała na Twitterze o swojej piątkowej podróży tramwajem. Było gorąco.

Ne termometrze 33 stopnie, a w środku...

Autorka bloga pisze na swoim Twitterze: mimo że w piątek temperatura na zewnątrz wynosiła aż 33 stopnie, w tramwaju linii 35 włączone było ogrzewanie podłogowe. 

Logiczne, nie? - pisze ironicznie.

Dodaje, że wagony, którymi jechała były starszego typu. Jej zdaniem, latem, gdy pasażerów jest mniej, tak stare pojazdy nie powinny wyjeżdżać na miasto. 

Ogrzewanie nie było włączone

Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich mówi, że jest przekonany, że ogrzewanie nie było włączone w wagonie, którym jechała kobieta.

W niektórych klasycznych wagonach, które skonstruowano jeszcze w latach 70. podczas upałów bardzo mocno nagrzewa się poszycie i sam system wentylacyjny. Właśnie stąd wrażenie, że ogrzewanie jest włączone - tłumaczy Dutkiewicz.

Dodaje, że Tramwaje Warszawie cały czas pracują nad wyeliminowaniem tej niedogodności. Podczas remontów starszych wagonów wymieniany jest system wentylacji.

Podkreśla również, że wszystkie kupowane teraz wagony wyposażone są w klimatyzację. Ponad połowa tramwajów w Warszawie ma klimatyzację. Na 529 składów i wagonów 281 jest wyposażonych w takie urządzenia. 

Temperatura w komunikacji miejskiej

Kilka tygodni temu sprawdziliśmy temperaturę w warszawskiej komunikacji miejskiej. Wyposażeni w termometr laserowy, udaliśmy się w podróż przypadkowymi autobusami, tramwajami i wagonami metra. 

Podczas naszego testu nie trafiliśmy na tramwaj linii 35. Jechaliśmy jednak pojazdem linii 25, który również był starszego typu i nie był wyposażony w klimatyzację. W środku było 34 stopnie C. 

Warto jednak zauważyć, że "wiek" składu nie zawsze ma przełożenie na temperaturę w środku tramwaju. Byliśmy bardzo zdziwieni, gdy w tramwaju nowego typu zastaliśmy zaduch i 31,6 st. C.

Czy kierowca może włączyć klimatyzację?

Zgodnie z informacjami, które podaje Zarząd Transportu Miejskiego, latem temperatura w pojazdach komunikacji miejskiej powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. "W klimatyzowanych autobusach, tramwajach i pociągach SKM system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza" - czytamy na stronie internetowej ZTM.

Warto jednak pamiętać, że dotyczy to tylko klimatyzowanej części taboru.

Co więcej, kierowcy albo motorniczy pracujący w komunikacji miejskiej w Warszawie nie mają wpływu na to, jaka temperatura panuje w pojazdach. Systemy chłodzące są uruchamiane automatycznie. 

Warszawiacy wpadają pod tramwaje z powodu smartfonów. Są jak zombie

Więcej o:
Komentarze (4)
Temperatura w tramwajach w Warszawie. Kiedy można włączyć klimatyzację?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 6

  Niezastąpiona red. "olasup", która WCIĄŻ jest dumna ze zjechanych z góry na dół "pomiarów temperatury powietrza wewnątrz tramwaj€w termometrem laserowym" :-)), na lekcjach fizyki najwyraźniej grała w okręty, albo zajmowała się podobnymi pierdołami zamiast pilnie uważać.

  Otóż informuję niedouczoną panią Olę, że POD PODŁOGĄ tramwaju znajdują, się silniki napędowe, przetwornice i wiele, wiele INNYCH urządzeń elektrycznych dużej mocy, które zgodnie z prawami fizyki MUSZĄ wydzielać duże ilości ciepła. Klucz tkwi w słowach: "tramwaj STAREGO typu", a więc taki, który pozbawiony jest klimatyzacji CZĘŚCI PASAŻERSKIEJ oraz izolacji cieplnej pod podłogą.
  Więc to, że w takim tramwaju latem jest gorąco, jest JAK NAJBARDZIEJ LOGICZNE :-))

 • i-65

  Oceniono 2 razy 2

  "Jej zdaniem tramwaje starszego typu nie powinny wyjeżdżać na miasto."

  Menedżerka pełną gębą :)

 • typowynazista

  Oceniono 6 razy 2

  "motorniczy pracujący w komunikacji miejskiej w Warszawie nie mają wpływu na to, jaka temperatura panuje w pojazdach"
  Logika: bo komputer lepiej wie czego ludzie potrzebują od człowieka będącego na miejscu. I tak od 12 lat...

 • sir.fred

  Oceniono 3 razy -1

  I tak co roku. Problem nie do rozwiązania, jak sznurek do snopowiązałek za nieboszczki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX