Defilada na Święto Wojska Polskiego. W powietrze wzbije się 100 samolotów i śmigłowców [LISTA]

Jednym z ciekawszych elementów Święta Wojska Polskiego będzie podniebna defilada. W powietrze wzbije się blisko 100 samolotów i śmigłowców.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, przelot wzdłuż Wisły rozpocznie sześć samolotów TS-11 zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Następnie w 40-sekundowych odstępach nad głowami warszawiaków przeleci: siedem śmigłowców SW-4 Puszczyk, sześć śmigłowców Mi-2, cztery śmigłowce W-3 Sokół, para śmigłowców: Mi-14 i Mi-2, dwa Mi-8 i dwa W-3 Sokół, osiem śmigłowców Mi-17, trzy śmigłowce Mi-24, trzy śmigłowce Mi-2.

Następnie przeloty wykona: siedem samolotów PZL-130 Orlik II, cztery samoloty M-28 Bryza, para samolotów An-28, pięć samolotów C-295M, cztery samoloty c-130 Hercules (polskie i amerykańskie) oraz para samolotów M-346 Bielik.

Całość zakończy przelot samolotów G550 i B737 do transportu najważniejszych osób w państwie. Maszyny mają być eskortowane przez samoloty F-16 Jastrząb.

Maszyny wykonają niski przelot nad Wisłą. Najlepiej obserwować je z wybrzeża rzeki pomiędzy mostami Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.

Defilada wojskowa - trasa i program

W tym roku defilada odbędzie się na Wisłostradzie. Wystartuje o godzinie 13 od strony ulicy Sanguszki. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów zakończy się na wysokości ulicy Karowej. Z kolei przy parku fontann będzie przemawiał między innymi Prezydent Andrzej Duda.

Wisłostradą przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów oraz przejedzie blisko 200 pojazdów wojskowych.

Gigantyczne utrudnienia

Jak podaje radio TOK FM w sobotę późnym wieczorem i w niedzielę do południa przejazd Wisłostradą na odcinku od mostu Łazienkowskiego do mostu Grota-Roweckiego będzie niemożliwy. Do tego należy pamiętać o zmianach w parkowaniu i komunikacji publicznej.

15 sierpnia dojdzie zamknięcie trzech mostów dla ruchu samochodów, rowerów i pieszych, a także tramwajów i autobusów. Nieprzejezdny będzie odcinek Wisłostrady.

Święto Wojska Polskiego 2018 i defilada w Warszawie

15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Data odnosi się do Bitwy Warszawskiej, którą Polska wygrała w 1920 roku. Do 1947 roku uroczystość nazwano Dniem Żołnierza. Następnie zrezygnowano z obchodów i wznowiono jest w 1992 roku.

Dzięki niemu żołnierze zdalnie zniszczą czołg przeciwnika. Nowy dron polskiego producenta

Więcej o: