Noc spadających gwiazd w Warszawie. Gdzie oglądać perseidy?

Perseidy znowu spadną. W Warszawie również będzie można oglądać "deszcz spadających gwiazd". Gdzie w Warszawie perseidy będzie widać najlepiej? To lista najlepszych miejsc.

Perseidy można oglądać już teraz, ale ich kulminacja nastąpi w ten weekend. Żeby je oglądać nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, "spadające gwiazdy" będzie widać gołym okiem. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Noc spadających gwiazd 2018. Kiedy?

Jak informuje Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, w tym roku "deszcz spadających gwiazd" możemy oglądać od 9 do 15 sierpnia. Jednak kulminacja zjawiska przypadnie na dwie noce - z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia.

Czytaj także:  Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon

Perseidy w Warszawie. Gdzie oglądać?

"Spadające gwiazdy" najlepiej oglądać w miejscach, gdzie nie ma dużo sztucznego światła. Idealne są obszary oddalone od dużych miast, ale nie oznacza to, że w Warszawie nie będzie widać perseidów. 

Jak co roku będzie można oglądać je w parku przy Centrum Nauki Kopernik

CNK informuje, że światło w wielu obiektach w okolicy zostanie wyłączone. Tej nowy nie będą się świecić wszystkie obiekty CNK oraz okoliczne mosty: Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski i Poniatowski. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.

Oznacza to, że perseidy będzie można oglądać również na bulwarach wiślanych, tam również będzie wystarczająco ciemno. 

Zobacz także:  Kiedy jest noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać Perseidy? Sprawdź mapę "zanieczyszczenia światłem"

Punkty obserwacyjne można znaleźć również w innych częściach Warszawy. Najbardziej popularne lokalizacje to przede wszystkim wszelkie dzielnicowe córki. 

W okolicach Starego Miasta to m.in. Gnojna Góra między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ulicą Bugaj. Na Woli obserwować niebo można z Górki Moczydłowskiej w parku Moczydło przy ulicy Czorsztyńskiej i Prymasa Tysiąclecia. Natomiast mieszkańcy Ursynowa zrzeszają się zazwyczaj na Kopie Cwila i na pomoście nad Jeziorem Zgorzała.

Im dalej od centrum, tym łatwiej znaleźć miejsca, w których nie ma pełnego oświetlenia. Czasami nie trzeba odjeżdżać daleko. Popularne są okolice Powsina, Lasu Bielańskiego i Zalewu Zegrzyńskiego

Czym są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się co roku z ziemską w dniach 17-24 lipca. Perseidy są obserwowane już od 2000 lat, a najwcześniejsze informacje o zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu. 'Deszcz spadających gwiazd' często nazywany jest "łzami świętego Warzyńca", ze względu na dzień jego męczeńskiej śmierci przypadający na 10 sierpnia. 

Więcej o: