Perseidy można oglądać już teraz, ale ich kulminacja nastąpi w ten weekend. Żeby je oglądać nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, "spadające gwiazdy" będzie widać gołym okiem.
Jak informuje Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, w tym roku "deszcz spadających gwiazd" możemy oglądać od 9 do 15 sierpnia. Jednak kulminacja zjawiska przypadnie na dwie noce - z 11 na 12 oraz z 12 na 13 sierpnia.
Czytaj także: Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon
"Spadające gwiazdy" najlepiej oglądać w miejscach, gdzie nie ma dużo sztucznego światła. Idealne są obszary oddalone od dużych miast, ale nie oznacza to, że w Warszawie nie będzie widać perseidów.
Jak co roku będzie można oglądać je w parku przy Centrum Nauki Kopernik.
CNK informuje, że światło w wielu obiektach w okolicy zostanie wyłączone. Tej nowy nie będą się świecić wszystkie obiekty CNK oraz okoliczne mosty: Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski i Poniatowski. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.
Oznacza to, że perseidy będzie można oglądać również na bulwarach wiślanych, tam również będzie wystarczająco ciemno.
Zobacz także: Kiedy jest noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać Perseidy? Sprawdź mapę "zanieczyszczenia światłem"
Punkty obserwacyjne można znaleźć również w innych częściach Warszawy. Najbardziej popularne lokalizacje to przede wszystkim wszelkie dzielnicowe córki.
W okolicach Starego Miasta to m.in. Gnojna Góra między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ulicą Bugaj. Na Woli obserwować niebo można z Górki Moczydłowskiej w parku Moczydło przy ulicy Czorsztyńskiej i Prymasa Tysiąclecia. Natomiast mieszkańcy Ursynowa zrzeszają się zazwyczaj na Kopie Cwila i na pomoście nad Jeziorem Zgorzała.
Im dalej od centrum, tym łatwiej znaleźć miejsca, w których nie ma pełnego oświetlenia. Czasami nie trzeba odjeżdżać daleko. Popularne są okolice Powsina, Lasu Bielańskiego i Zalewu Zegrzyńskiego.
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się co roku z ziemską w dniach 17-24 lipca. Perseidy są obserwowane już od 2000 lat, a najwcześniejsze informacje o zjawisku pochodzą z Dalekiego Wschodu. 'Deszcz spadających gwiazd' często nazywany jest "łzami świętego Warzyńca", ze względu na dzień jego męczeńskiej śmierci przypadający na 10 sierpnia.