Tak będą wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego. Ma być bardziej spektakularnie niż wcześniej

Tegoroczne Święto Wojska Polskiego odbędzie się na Wisłostradzie, a nie - jak w poprzednich latach - w Alejach Ujazdowskich. MON informuje o szczegółach przebiegu uroczystości.

15 sierpnia ulicami Warszawy ma przejść ponad tysiąc żołnierzy i 900 rekonstruktorów. Będą im towarzyszyły przejazdy blisko 200 pojazdów wojskowych. Do tego nad miastem przeleci ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Defilada po raz pierwszy na Wisłostradzie

Defilada wojskowa będzie się poruszać po nowej trasie, na linii wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że formacje wojskowe uczestniczące w defiladzie zgrupują się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów planowane są w godzinach 13:00 – 15:00. Mają się rozpocząć na skrzyżowaniu z ul. Sanguszki, a  zakończyć na skrzyżowaniu z ul. Karową.

Wczoraj pracownik biura prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej w rozmowie z Metrowarszawa.pl powiedział, że zmiana lokalizacji wynika między innymi ze skali obchodów tegorocznego święta.

Punkt kulminacyjny defilady z przemówieniami polityków

Centrum obchodów skupi się przy Multimedialnym Parku Fontann. Tam przemówienia mają wygłosić politycy – prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu.

W tegorocznej defiladzie uczestniczyć będą pododdziały reprezentujące wojska Lądowe i Specjalne, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerię Wojskową.

W defiladzie lądowej ma wziąć udział blisko 200 pojazdów, w tym transportery opancerzone, moździerze i czołgi. Z kolei w lotniczej części defilady nad Warszawą przeleci 100 samolotów i śmigłowców (w zeszłym roku było to 60 samolotów). Pokazy rozpocznie pokaz lotniczego zespołu akrobacyjnego, a zakończy przelot samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie w eskorcie samolotów F-16.

"Od Mieszka I do współczesności"

Obserwatorzy obchodów będą mogli oglądać defiladę naziemną z udziałem 16 pododdziałów polskich sił zbrojnych i wojskowych uczelni. Będzie jej towarzyszyła prezentacja uzbrojenia. Oprócz reprezentantów polskich sił zbrojnych, 15 sierpnia ulicami Warszawy przejdą też żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy.

W tym roku defilada będzie też miała część historyczną. Weźmie w niej udział około 900 rekonstruktorów pieszych i konnych, którzy zaprezentują formacje zbrojne od wczesnego średniowiecza do XX wieku. Zaprezentowane zostaną także pojazdy historyczne. Jak podała Rzeczpospolita, rekonstruktorzy przejdą ulicami miasta w strojach wojów z czasów Mieszka I, legionistów i zdobywców Monte Cassino. Swoją reprezentację będą miały również oddziały żołnierzy wyklętych. 

Garnizon Warszawa w gotowości

Jednocześnie trwają przygotowania do defilady. Dowództwo Garnizonu Warszawa poinformowało na Facebooku, że żołnierze formacji biorą udział w szkoleniu przygotowującym do obchodów święta sił zbrojnych. W defiladzie będzie uczestniczyło 700 z nich.

Dzięki niemu żołnierze zdalnie zniszczą czołg przeciwnika. Nowy dron polskiego producenta

Więcej o: