Kandydatka na prezydent Warszawy promuje pluskanie się w fontannach? Sanepid: Niebezpieczne!

Justyna Glusman, kandydatka na prezydent Warszawy, spytała warszawiaków, gdzie powinny pojawić.

Justyna Glusman, kandydatka na prezydent Warszawy związana ze stołecznymi środowiskami aktywistów, opublikowała na Facebooku film. Widać na nim dzieci pluskające się w jednej z fontann. 

Glusman promuje fontanny

- Oprócz zieleni w upały świetnie sprawdza się także woda - nie tylko dzieci uwielbiają miejskie fontanny. To także miejsca, w którym mogą zaspokoić pragnienie miejskie ptaki - napisała kandydatka. 

Zapytała również mieszkańców Warszawy, gdzie ich zdaniem, powinny pojawić się kolejne podobne fontanny. Wielu z nich podało lokalizacje, jeden zauważył jednak problem.

Miejskie fontanny bardzo niebezpieczne

Pan Robert zwrócił uwagę na to, że obieg w fontannach jest często zamknięty przez co woda jest zanieczyszczona. "Wdychanie rozpylonych kropel czy kąpiel mogą być przyczyną zatruć" - dodał. 

Potwierdza to Joanna Narożniak z Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie. Tłumaczy, że w ich otoczeniu odpoczywają nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta - ptaki, koty, psy.

- Nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty. Dzieci uwielbiają się pluskać i jeśli czynią to w fontannach za zgodą nierozważnych opiekunów, mogą być narażone na dolegliwości zdrowotne - informuje Narożniak.

Dodaje, że nawet jeśli woda w fontannie zdaje się być czysta może być siedliskiem gronkowców, salmonelli, bakterii kałowych, wszelkich pasożytów odzwierzęcych, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne i zapalne skóry.

Powinna być możliwość

Justyna Glusman odniosła się do zarzutu, że fontanny, w których mogłyby się kąpać dzieci, to nie najlepszy pomysł. Wytłumaczyła, że są rozwiązania, dzięki którym można byłoby uniknąć problemów. Jednym z nich jest tzw. pluskawisko, w którym obieg wody jest zamknięty, ale są w nich zamontowane filtry piaskowe oraz dozowniki chemii.

Dodała, że zdaje sobie sprawę z tego, że urzędnicy obecnie nie sprawdzają jakości wody w stołecznych fontannach, ale być może powinni zacząć to robić.

- Wraz ze zmianą klimatu otwarte źródła wody w mieście są coraz bardziej potrzebne - napisała kandydatka na prezydent Warszawy.

Przypominamy, że obecnie kąpiel w miejskich fontannach jest surowo zabroniona. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna nawet do 500 złotych. Takie mandaty wystawiają strażnicy miejscy.

Uważasz, że powinna istnieć możliwość kąpieli w miejskich fontannach? Napisz do nas na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Tajemnice warszawskiego Parku Fontann. Zeszliśmy do podziemi, aby zobaczyć, jak wygląda obsługa show

Więcej o: