Defilada na Święto Wojska Polskiego zablokuje Wisłostradę. "Absurdalny pomysł nawet jak na polskie realia"

Trasa defilady z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego po raz pierwszy przebiegnie Wisłostradą. Ministerstwo Obrony milczy na temat szczegółów dotyczących utrudnień w ruchu, które będą czekały mieszkańców.

Dotychczas obchody Święta Wojska Polskiego odbywały się 15 sierpnia w Alejach Ujazdowskich. Już wtedy mieszkańcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu na czas przemarszu żołnierzy i przejazdu czołgów oraz opancerzonych transporterów. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej planuje uroczystość z jeszcze większym rozmachem i w nowej lokalizacji.

"Z uwagi na skalę wydarzenia"

"Rzeczpospolita" ustaliła, że tegoroczne obchody święta sił zbrojnych odbędą się w nowej lokalizacji. Uczestnicy Wielkiej Defilady Niepodległości przejdą trasą od Mostu Gdańskiego do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego, a następnie obok Cytadeli i przy Wybrzeżu Gdańskim w okolicy Multimedialnego Parku Fontann. 

W rozmowie z metrowarszawa.pl biuro prasowe Ministerstwa Obrony potwierdziło, że w tym roku trasa defilady przebiegnie przez Wisłostradę. Zapytaliśmy o powody, dla których ministerstwo zdecydowało się na zmianę lokalizacji:

- Z uwagi na skalę wydarzenia oraz na chęć udostępnienia jak najlepszego widoku dla osób oglądających, zapadła decyzja o zmianie lokalizacji tegorocznej defilady.– powiedział nam pracownik biura prasowego MON.

Trasa Wielkiej Defilady NiepodległościTrasa Wielkiej Defilady Niepodległości Metrowarszawa

Wcześniej za Gomułki

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w tegorocznej Wielkiej Defiladzie Niepodległości udział wezmą nie tylko żołnierze, lecz także grupy rekonstrukcji historycznej. Mają one zaprezentować przegląd formacji zbrojnych od Mieszka I do współczesności. Dziennik podaje, że ostatnia wielka defilada z udziałem grup rekonstrukcyjnych została zorganizowana... na cześć Władysława Gomułki 22 lipca 1966 roku. Przemarsz był wówczas elementem propagandy. 

Zablokują Wisłostradę - będą utrudnienia

Defilada przejdzie ulicami Warszawy w środę 15 sierpnia. Będzie to oznaczać duże utrudnienia dla osób, które na co dzień przemieszczają się ciągiem komunikacyjnym wzdłuż lewego brzegu Wisły.

Ministerstwo Obrony wciąż nie podaje szczegółowych na temat przebiegu  święta. Zapytaliśmy biuro prasowe MON, kiedy będą znane szczegóły dotyczące zmian w ruchu oraz utrudnień.
- Szczegóły będą znane w najbliższych dniach, być może jeszcze dzisiaj – usłyszeliśmy. 

"Absurdalny pomysł nawet jak na polskie realia"

Mieszkańcy już teraz są zaniepokojeni zablokowaniem przez paradę wojska jednego z głównych węzłów komunikacyjnych, który łączy ze sobą kilka dużych dzielnic.

- Wyłączenie z użytku na kilkadziesiąt godzin jednej z nielicznych tras szybkiego ruchu w Warszawie to absurdalny pomysł, nawet jak na polskie realia – mówi pan Łukasz, mieszkaniec Żoliborza.

- Dla mnie to najszybszy sposób dotarcia samochodem do Śródmieścia czy na Mokotów. Myślę, że nie tylko dla mnie. Ciężko mi zrozumieć, dlaczego komuś przeszkadzało, że defilada wojskowa odbywała się w Alejach Ujazdowskich – dodaje.

Jak jeżdżę po Warszawie, to...

Więcej o:
Komentarze (272)
Święto Wojska Polskiego defilada. Zablokują Wisłostradę
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 114 razy 102

  przed wojną Rydz-Śmigły też miał wspaniałe defilady.... Gdy sperdalał przez Zaleszczyki, to pewnie wspominał...

 • wagadudu

  Oceniono 107 razy 99

  Na czele będzie jechał Antek w rydwanie, ciągniętym przez swoje dwa gołe ptysie...

 • bmarten

  Oceniono 90 razy 80

  Najsmutniejsze jest to, że ta 100. rocznica 1918r. będzie celebrowana przez szubrawców, którzy powinni zgnić w pierdlu, a nie organizować defilady.

 • def11

  Oceniono 84 razy 78

  Czym większe bezprawie i konstytucji łamanie tym konieczny większy pokaz siły i propagandowy przekaz władzy.

 • praskiso

  Oceniono 73 razy 67

  Nie ma sprzętu dla wojska. Zamiast tego organizuje się wspaniałe defilady. Pojadą T54 ?

 • ergiel

  Oceniono 89 razy 63

  Defilady wojskowe powinny być całkowicie zakazane. Jak i cała fetyszyzacja armii.

 • kemor234

  Oceniono 56 razy 54

  " Przemarsz był wówczas elementem propagandy."
  A DZISIAJ TO NIE JEST ????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX