Upały w Warszawie. Miasto wystawia kurtyny wodne w 10 miejscach. "Normalni ludzie tamtędy nie chodzą"

Upały w Warszawie. We wtorek po południu temperatura w stolicy może sięgnąć nawet 32 stopni Celsjusza. Prawie w całej Polsce, w tym w województwie mazowieckim, jest drugi stopień zagrożenia upałami.

Za nami kolejna tropikalna noc w Warszawie. Jak zaznacza Krzysiek Piasecki, autor fan page'a "Pogoda w stolicy, jak i w okolicy", spadek temperatury w nocy był bardzo powolny. Przed 1:30 średnio na terenie miasta było 23 st. Celsjusza, przy Torwarze z kolei stacja pomiarowa notowała aż 24,4 stopnie. 

Pogoda w WarszawiePogoda w Warszawie fot: Pogoda w stolicy, jak i w okolicy/ Facebook.com

Upały w Warszawie - nawet 32 stopnie

Od rana w Warszawie jest już ponad 25 stopni. Najcieplej ma być po południu - od godziny 14. Wtedy na termometrach możemy odnotować temperaturę 32 stopni Celsjusza. Taka temperatura może się utrzymać nawet do godziny 19-20. 

Noc również ma być bardzo ciepła. Temperatura nie spadnie poniżej 21 st. Celsjusza. 

Burza w Warszawie

Według IMGW we wtorek, ale również przez kolejne dni nie ma być burz, nie ma również padać deszcz. Niewielkie opady deszczu mogą wystąpić dopiero w piątek wieczorem. Czekają nas zatem długie upalne dni. Chłodniej ma się zrobić dopiero na początku przyszłego tygodnia.

Kurtyny wodne Warszawa

Miasto st. Warszawa od kilku lat w trakcie upałów wystawia w kilku lokalizacjach stolicy tzw. kurtyny wodne. Kurtyny mieszczą się w 10 miejscach. 

- na pl. Zamkowym,
- na Krakowski, Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika,
- ma pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa,
- na pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
- na pl. Defilad (w okolicy zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej),
- na ul. Floriańska (przy bazylice Św. Floriana),
- na Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej),
- na ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego),
- na skwerze Hoovera,
- przy rondzie Wiatraczna.

Kurtyny wodne w złych lokalizacjach?

Niektórzy mieszkańcy stolicy uważają, że kurtyn jest zdecydowanie za mało. Skarżą się również na ich lokalizacje.

- Zastanawiam się, kto wymyślił te lokalizacje. Pl. Zamkowy? Ulica Floriańska? Przecież normalni ludzie tamtędy nie chodzą w ciągu dnia, kiedy jest największy skwar. Dlaczego kurtyn nie ma przy Dworcu Centralnym, Zachodnim, przy pl. Zawiszy, gdzie można umrzeć z gorąca? Mnie to oburza - pisze do nas pani Weronika.

W rozmowie z Metrowarszawa.pl rzecznik stołecznego ratusza zaznacza, że kurtyny wodne ustawiane są tam, gdzie codziennie przebywa najwięcej osób oraz w miejscach turystycznych. A także tam, gdzie możliwe jest zainstalowanie kurtyny - na wąskim chodniku byłoby to niemożliwe. Bartosz Milczarczyk z ratusza zaznacza, że przed rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz w ogóle nie było kurtyn oraz, że stanowią one po prostu dodatek - jedną z możliwości ochłodzenia się w upalne dni. 

Poidełka

W Warszawie mają się również pojawić poidełka - być może jeszcze w tym roku. Jak informuje Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, miasto jest w trakcie wyboru wykonawcy poidełek. - Po wyborze wykonawcy pierwszym etapem będzie prototypowanie, następnie produkcja i uzgadnianie lokalizacji dla poidełek - informuje Zarząd Zieleni.

Konkretne lokalizacje będą wybierane w zależności od możliwości technicznych zainstalowania poidełka w danym miejscu. Poidełka mają się również pojawić na bulwarach wiślanych. - Bulwary są zawarte w planach rozbudowy dostępu do warszawskiej kranówki w przestrzeni publicznej. Ich instalowanie jest przewidziane na 2019 rok. Nowe poidełka będą instalowane na hydrantach. Do tego projektu będzie wykorzystana już istniejąca instalacja - informuje Zarząd Zieleni.

Upały w Warszawie - miasto przestrzega

Miasto przestrzega przed upałami i zaleca, jak się zachować w mieście. Informuje, żeby ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum. Nosić nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem. Ubierać luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała. 

Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15. Miasto zaleca, aby pić dużo wody, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej) oraz unikać spożywania alkoholu.

Ekstremalne upały w przyszłości będą normą

Więcej o: