Jeziorko Czerniakowskie zamknięte do odwołania. Podejrzenie sinic

Zakaz kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim. Badania wody mają potwierdzić, czy w kąpielisku doszło do zakwitu sinic.

W piątek zamknięto kąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim. O zakazie kąpieli  informowało Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jeziorko Czerniakowskie - zakaz kąpieli

Dziś kąpielisko przy warszawskim Jeziorkiem Czerniakowskim nadal jest zamknięte do odwołania. Potwierdza to Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczka Mokotowa. Jak tłumaczy, trwają badania wody, które mają potwierdzić, czy doszło za zakwitu sinic. Na zanieczyszczenie bakterią wskazywał nietypowy kolor wody. To wtedy zaalarmowano stację sanitarno-epidemiologiczną. 

- Kontrola sanepidu na miejscu potwierdziła podejrzany wygląd wody. Obecnie czekamy na wyniki badań - mówi Chrobak-Budzińska. Jak dodaje, warszawiacy zostaną poinformowani, kiedy ponownie będą mogli kąpać się w Jeziorku Czerniakowskim. 

Wcześniej sinice w Zalewie Zegrzyńskim

W zeszłym tygodniu sinice wykryto w Zalewie Zegrzyńskim, a sanepid zadecydował o zamknięciu kąpieliska w Nieporęcie. Dziś przeprowadzone zostanie kolejne badanie wody. Wówczas sanepid zdecyduje, kiedy plażowicze ponownie będą mogli kąpać się nad Zegrzem.

Sanepid przypomina, że sinice wywołują alergie skórne. W trakcie kąpieli mogą przedostać się do układu pokarmowego, co skutkuje wymiotami, bólami brzucha, gorączką i biegunką.

Jak do warszawskich domów trafia czysta woda? Odwiedziliśmy warszawskie 'Filtry'. Fascynująca historia

Więcej o: