ZTM pilotażowo wymienia śliskie listwy w metrze. Pasażerowie przestaną narzekać?

ZTM rozpoczął wymianę listew w metrze na dwóch ursynowskich stacjach. Na Imielinie i Kabatach pilotażowo zainstalowane zostaną listwy antypoślizgowe. To odpowiedź na liczne zgłoszenia pasażerów.

Listwy miały pomagać w poruszaniu się po metrze niewidomym. Robiły się jednak niebezpiecznie śliskie, gdy tylko spadł deszcz lub śnieg. Regularnie uskarżali się pasażerowie - do Zarządu Dróg Miejskich zgłosiło się przynajmniej 55 osób, które się na nich wywróciły. Z apelem do ZTM zwracał się m.in. Antoni Pomianowski ze stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa.

Reakcja na skargi pasażerów

Jeszcze w grudniu 2017 ZTM stał na stanowisku, że wymiana listew nie jest konieczna, bo "są wykonane ze stali nierdzewnej, a ich profil i materiał uzyskały aprobatę techniczną do stosowania w obiektach metra". Jednocześnie pasażerowie i aktywiści Projektu Ursynów wciąż wnioskowali o wymianę listew na bezpieczniejsze. W efekcie na początku roku zdecydowano o wytypowaniu stacji metra, na których przetestowane zostaną nowe, antypoślizgowe listwy.

Imielin i Kabaty z nowymi listwami

Teraz na dwóch ursynowskich stacjach pojawi się kilkadziesiąt metrów nowych listew. Przetestowane zostaną ich dwa rodzaje. Listwy nie zostaną zmienione na całej długości stacji, a jedynie na ich części. Jak informuje Michał Grobelny z biura prasowego ZTM, na Imielinie listwy położono w dniach 28-29 lipca. Z kolei na stacji Kabaty listwy zostaną zainstalowane z 4 na 5 sierpnia. Całe przedsięwzięcie zakończy się 18 sierpnia.

Bezpieczeństwo ocenią pasażerowie

Kolejnym etapem pilotażowej zmiany listew będzie zebranie opinii od mieszkańców. ZTM we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursynów w specjalnej ankiecie zapyta pasażerów, który z dwóch rodzajów nowych listew odpowiada im bardziej.

- Chcemy sprawdzić, które rozwiązanie będzie lepsze i bezpieczniejsze dla pasażerów - dodaje Grobelny.

Po przeanalizowaniu wyników pilotażu ZTM ma prowadzić dalsze działania.

II linia metra ma już rok! Warszawiacy wymieniają dobre i złe strony inwestycji

Więcej o: