Wybory samorządowe. Patryk Jaki obiecywał dwie nowe linie metra. Glusman przebija: zróbmy 10

W środę Patryk Jaki obiecywał, że wybuduje dwie nowe linie metra w ciągu jednej kadencji. Justyna Glusman, kandydatka koalicji ruchów miejskich, odniosła się do jego propozycji i zaproponowała wybudowanie "dziesięciu linii metra".

W rzeczywistości plan Glusman zakłada zintegrowanie istniejących linii kolejowych z siecią transportu publicznego.

"Konkurenci obiecują gruszki na wierzbie"

Na dzisiejszej konferencji zorganizowanej przy dworcu PKP Śródmieście Glusman przekonywała, że obietnice jej konkurentów to "gruszki na wierzbie". "Warszawskie linie kolejowe mogłyby pełnić tę samą funkcję co metro, ale trzeba je zintegrować z siecią transportu miejskiego" - mówiła.

Brak symbolicznego łącznika

Zdaniem Glusman drążenie nowych tuneli i wykupywanie gruntów pod inwestycje nie jest konieczne. Warszawa ma według niej gotową sieć połączeń kolejowych, które nie są zintegrowane. "Stacja Śródmieście nie ma nawet łącznika ze stacją Metro Centrum. To symbol tego, jak niezintegrowana jest kolej z miastem w Warszawie" - dodała Glusman.

10 linii metra - schemat10 linii metra - schemat Miasto Jest Nasze

Metro i koleje miejskie połączone w jedną sieć

Kandydatka ruchów miejskich proponuje, by między stacjami kolejowymi a przystankami zbudować łączniki. Jej plan zakłada też usprawnienie kursowania pociągów i zbudowanie jednej dodatkowej linii obwodowej. 

Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Więcej o: