Księżyc zacznie wchodzić w z fazę zaćmienia po godzinie 20.00. Kulminacja zjawiska nastąpi około godziny 21.30. Potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty.
Zaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmienia Gazeta.pl
Zaćmienie będzie najbardziej widoczne w miejscach, które nie są dobrze oświetlone. Jednak dla warszawiaków, którzy nie zdążą wybrać się na obrzeża miasta, również przygotowano atrakcje ułatwiające oglądanie zjawiska. Wieczorem wygaszone zostaną też światła Stadionu Narodowego, nad którym Księżyc znajdzie się w kulminacyjnej fazie zaćmienia.
W Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernika będzie można obserwować zjawisko nad panoramą mostu Świętokrzyskiego. Chętni będą mieli do dyspozycji specjalnie przygotowane teleskopy.
Mieszkańcy innych rejonów miasta polecają sobie też pozostałe miejsca, w których dobrze będzie widać zaćmienie. Popularne lokalizacje to zwłaszcza wszelkie dzielnicowe górki, wzniesienia i punkty widokowe. W okolicach Starego Miasta to m.in. Gnojna Góra między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ulicą Bugaj. Na Woli obserwować niebo można z Górki Moczydłowskiej w parku Moczydło przy ulicy Czorsztyńskiej i Prymasa Tysiąclecia. Mieszkańcy Ursynowa zrzeszają się z kolei na Kopie Cwila i na pomoście nad Jeziorem Zgorzała.
Im dalej od centrum, tym łatwiej znaleźć miejsca, w których nie ma pełnego oświetlenia. Czasami nie trzeba odjeżdżać daleko. Popularne są okolice Powsina, Lasu Bielańskiego i Zalewu Zegrzyńskiego. Żeby znaleźć miejsca z najmniejszą ekspozycją światła, można też skorzystać z interaktywnej mapy.
Zaćmienie Księżyca w Warszawie – jaka będzie pogoda?
Jedynym, co może przeszkodzić w oglądaniu zaćmienia, jest pogoda. Niestety, synoptycy nie mają najlepszych wiadomości. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej piątkowa noc ma być pochmurna w stopniu umiarkowanym i dużym. Mogą również wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą pojawić się również mgły. Rozpogodzić ma się dopiero po północy.