Zaćmienie Księżyca już dziś! Gdzie je oglądać w Warszawie i okolicach? Sprawdziliśmy

Czerwone zaćmienie Księżyca będziemy mogli zaobserwować już dziś. Będzie wyjątkowe, bo najdłuższe w tym stuleciu. Gdzie w Warszawie i okolicach można je oglądać?

Księżyc zacznie wchodzić w z fazę zaćmienia po godzinie 20.00. Kulminacja zjawiska nastąpi około godziny 21.30. Potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty.

Zaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmieniaZaćmienie Księżyca 27 lipca. Wszystkie fazy zaćmienia Gazeta.pl

Obserwacje przy Centrum Nauki Kopernika 

Zaćmienie będzie najbardziej widoczne w miejscach, które nie są dobrze oświetlone. Jednak dla warszawiaków, którzy nie zdążą wybrać się na obrzeża miasta, również przygotowano atrakcje ułatwiające oglądanie zjawiska. Wieczorem wygaszone zostaną też światła Stadionu Narodowego, nad którym Księżyc znajdzie się w kulminacyjnej fazie zaćmienia.

W Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernika będzie można obserwować zjawisko nad panoramą mostu Świętokrzyskiego. Chętni będą mieli do dyspozycji specjalnie przygotowane teleskopy.

Lokalne punkty obserwacyjne

Mieszkańcy innych rejonów miasta polecają sobie też pozostałe miejsca, w których dobrze będzie widać zaćmienie. Popularne lokalizacje to zwłaszcza wszelkie dzielnicowe górki, wzniesienia i punkty widokowe. W okolicach Starego Miasta to m.in. Gnojna Góra między wylotami ulic Celnej i Dawnej a ulicą Bugaj. Na Woli obserwować niebo można z Górki Moczydłowskiej w parku Moczydło przy ulicy Czorsztyńskiej i Prymasa Tysiąclecia. Mieszkańcy Ursynowa zrzeszają się z kolei na Kopie Cwila i na pomoście nad Jeziorem Zgorzała.

Zaćmienie na obrzeżach miasta i w okolicach

Im dalej od centrum, tym łatwiej znaleźć miejsca, w których nie ma pełnego oświetlenia. Czasami nie trzeba odjeżdżać daleko. Popularne są okolice Powsina, Lasu Bielańskiego i Zalewu Zegrzyńskiego. Żeby znaleźć miejsca z najmniejszą ekspozycją światła, można też skorzystać z interaktywnej mapy.

Zaćmienie Księżyca w Warszawie – jaka będzie pogoda?

Jedynym, co może przeszkodzić w oglądaniu zaćmienia, jest pogoda. Niestety, synoptycy nie mają najlepszych wiadomości. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej piątkowa noc ma być pochmurna w stopniu umiarkowanym i dużym. Mogą również wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą pojawić się również mgły. Rozpogodzić ma się dopiero po północy.

Więcej o:
Komentarze (7)
Zaćmienie Księżyca Warszawa, Sprawdziliśmy gdzie je oglądać w Warszawie i okolicach
Zaloguj się
 • moki1

  Oceniono 4 razy 2

  Wieczorem wygaszone zostaną też światła Stadionu Narodowego, nad którym Księżyc znajdzie się w kulminacyjnej fazie zaćmienia.
  Co takiego???

 • kataryniarski

  Oceniono 4 razy 2

  Przypominam, że wg. badaczy Biblii dziś, tj. 27 lipca 2018 roku przewidziany jest KONIEC ŚWIATA... następne takie proroctwo biblijne o końcu świata, przewidziane jest na 2140 rok, a wiec dopiero za 120 lat!

 • piotrm74

  Oceniono 13 razy 1

  Pytanie GW:
  - Gdzie w Warszawie i okolicach można je oglądać?
  Odpowiedź do GW:
  - Na niebie !

 • myciel66

  Oceniono 2 razy 0

  Najlepiej spod SN od godziny 21.

 • loneman

  Oceniono 1 raz -1

  No i znow nie bylo konca swiata, mozliwe tez nie bedzie zadnej rewolucji na swiecie ale prymitywy mocno staraja sie by ziscily czarne scenariusze, jaki czlowiek czuje sie stary gdy znow "zaczyna sie" swiat ;)..

 • Peter Parahuz

  Oceniono 4 razy -2

  "Kulminacja zjawiska nastąpi około godziny 21.30." Natomiast w/g grafiki o 22.21. Ktora wiadomosc jest prawdziwa?

 • bez_skrupulow

  Oceniono 5 razy -3

  Ściema!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX