Zaćmienie Księżyca 2018. Następne takie za ponad sto lat. Gdzie oglądać zjawisko?

Już 27 czerwca będziemy mogli zaobserwować wyjątkowe zjawisko - czerwone zaćmienie Księżyca. Będzie ono wyjątkowe, gdy potrwa zdecydowanie dłużej niż zazwyczaj. Żeby warszawiacy mogli podziwiać czerwony Księżyc, wyłączą Stadion Narodowy.

Już w piątek, 27 lipca, będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Obejrzymy całkowite zaćmienie Księżyca. Spektakl zacznie się po godzinie 20.00 – wtedy będziemy obserwować wchodzenie Księżyca w fazę pełnego zaćmienia, co zdarzy się około godziny 21.30.

Zaćmienie Księżyca potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty. Kolejne takie zdarzy się za ponad sto lat.

Zaćmienie Księżyca w Warszawie – jaka będzie pogoda?

Jedyne co może przeszkodzić w oglądaniu zaćmienia jest pogoda. Niestety, synoptycy nie mają najlepszych wiadomości. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej piątkowa noc ma być pochmurna w stopniu umiarkowanym i dużym. Mogą również wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie mogą pojawić się również mgły. Rozpogodzić ma się dopiero po północy.

Zaćmienie Księżyca - gdzie oglądać?

Do obserwacji zaćmienia Księżyca w Polsce nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń. Trzeba jednak znaleźć odpowiednie miejsce - najlepiej z dala od świateł miasta, czyli najlepiej pod Warszawą.

Jeśli zostajesz w stolicy, możesz odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, które zaprasza na wspólne podziwianie zaćmienia w parku Odkrywców przy bulwarach. W związku z tym, że w momencie kulminacji Księżyc znajdzie się w położeniu nad Stadionem Narodowym, jego światła zostaną wygaszone.

Zaćmienie Księżyca 2018 i wielka opozycja Marsa

Czerwonemu zaćmieniu Księżyca będzie towarzyszyć inne niezwykłe zjawisko – tzw. wielka opozycja Marsa. Oznacza to, że Czerwona Planeta znajdzie się po dokładnie przeciwnej stronie niż Słońce. Marsa będziemy mogli zobaczyć na niebie jako jasnoczerwony punkt znajdujący się pod księżycem. Kolejny raz zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa spotkają się za 470 lat.

Jakby tego było mało, jutro na niebie zobaczymy również przelatującą międzynarodową stację kosmiczną.

Więcej o: